Uludağ’da Yaşadıklarını Bilmediğinize İddiaya Giriyoruz! İşte O 10 Hayvan

0PAYLAŞIM

Ülkemiz doğa ve yaban hayvanı çeşitliliği açısından oldukça zengin. Uludağ'da bu çeşitlilikten nasibini fazlasıyla almış durumda. İşte bu bölgeden yaşadığına şaşıracağınız hayvanlar...

1. Apollon Kelebeği

150 milyon yıldır yeryüzünde bulunan Apollon kelebekleri Avrupa’dan sonra Türkiye’de de yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. Dağlık bölgelerde yaşayan Apollon kelebeği aslında 6.000 m. yükseklikte bile yaşayabilen bir tür.

2. Ayı

Uludağ'ı genel olarak tatile gittiğimiz bir yer olarak düşündüğümüzden ayıların olduğunu hesaba katmıyoruz. Ancak Uludağ'da ayı nüfusu oldukça fazla ve ayılar koruma altına alınmış durumda.

3. Anadolu Çokgözlüsü

Uludağ'daki biyoçeşitlilik çok zengin. Bölge çok sayıda endemik kelebek türüne de ev sahipliği yapıyor haliyle. Anadolu çokgözlüsü geçmişte Romanya’da görülürken 1913 yıllından sonra Romanya’dan herhangi bir kaydı bulunmamış ve ülkede nesli tükenmiş olarak kabul edilmiştir. Ancak Uludağ'da izine rastlanmıştır.

4. Bıyıklı Doğan

Yaban hayatı beraberinde pek çok yırtıcı kuş türünü de getiriyor. Bıyıklı Doğan da onlardan biri. Heybetiyle etrafa korku salmakta.

5. Büyük Akşamcı Yarasa

Yaşamlarını ormanlık alanlarda geçiren Büyük Akşamcı Yarasalar yaşlı ağaç kavuklarını barınma ve üreme amaçlı olarak kullanırlar. Ağaç tahribi onlar için en büyük tehdidi oluşturmaktadır.

6. Dağ Bülbülü

Sadece avcı kuşlar değil dağ bülbülü gibi kuşlar da Uludağ'ı kendisine yaşam alanı olarak seçmiş. Diğer kuşların düşürdükleriyle beslenen bülbül tiz sesiyle biliniyor.

7. Kar Faresi

Kar faresi de Uludağ'ı kendisine mesken belleyenlerden. Farklı türlerde pek çok fare bu bölgede yaşıyor.

8. Kara Leylek

Çeltik kargası olarak da bilinen Kara Leylek çoğunlukla balık, amfibi ve böceklerle beslenir. Yüksek ağaçları delerek yuvasını yapan Kara Leylek diğer leylekten farklı olarak ürkek ve ihtiyatlı bir türdür.

9. Kaya Kartalı

Kayalık dağları kendisine mesken edinen bu kartallar tüm yaşamları boyunca tek eşli olarak bilinirler. Ötüşü şahin ötüşüne benzese de kısmen havlamaya da benzer. Görüntüleri ile dosta düşmana korku salarlar.

10. Sakallı Akbaba

Oldukça büyük bir kuş olan Sakallı Akbabalar yuvalarını dik uçurum kenarlarına yaparlar. Diğer akbabalar gibi leşcil olarak beslenirler. Örs olarak kullandıkları kayaları, leşlerini parçalamak için kullanırlar.

Erikli'dir Uludağ'ın meskeni, lezzetimizin kaynağını korumamız gerekli.💙

Erikli olarak Uludağ'ın canlı çeşitliliğinin sürdürülebilirliği önemsiyoruz ve lezzetimizin kaynağını #KorumamızGerekli diyoruz!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir