Ukrayna'da AB Yanlıları Kazandı

 > -
Abone ol
Ukrayna'da AB Yanlıları Kazandı

Ukrayna’da halk erken parlamento seçimleri için sandık başına gitti. 450 sandalyeli Ukrayna Parlamentosu için yarışan 29 parti'den AB yanlısı ve Rusya karşıtı partiler zaferle çıktı.

Rus yanlılarıyla Avrupa yanlıları arasında bölünen Ukrayna'daki parlamento seçimlerini Ukrayna milliyetçileriyle AB yanlıları kazandı. Devlet Başkanı Pedro Proşoenko'nun batı yanlısı bloğu oyların yüzde 23'ünü Başbakan Arseni Yatsenyuk'un Halkın Cephesi ise yüzde 21'ini aldı. Sovyetlerin çöküşünden sonra ilk kez Komünist Parti yüzde 5'lik barajı geçemedi. Devrilmesi ülkede iç savaşı tetikleyen eski Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç taraftarlarının oy verdiği Muhalif Blok ise yüzde 7,6 oy aldı.

Poroşenko, sonucu "Bugün artık yeni bir Ukraynamız var. Güçlü bir AB yanlısı koalisyonun kurulmasını umuyorum" sözleriyle karşıladı.

Toplam 29 partinin yarıştığı seçimlerde, 450 sandalyeli Ukrayna Parlamentosu’nda milletvekillerinin yarısı parti listeleriyle, diğer yarısı ise, dar bölge çoğunluk sistemiyle belirlendi. Partilerin parlamentoya girebilmeleri için yüzde 5’lik seçim barajını aşması gerekiyordu.a’nın NATO üyeliği için mücadele edeceğini söylüyor.

Yanukoviç'in partisi seçime girmedi

Bu yılın başlarına kadar Ukrayna’nın en büyük partisi olan, eski Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in kurduğu Bölgeler Partisi ise, bu seçimlere katılmama kararı aldı.

Bu sonuçlarla birlikte AB'den yana güçlü reformlar vaadeden ve Rusya ile ipleri tamamen koparma noktasına gelen Poroşenko'nun eli güçlendi.

Al Jazeera ve Reuters

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir