Uçakların Aslında Kokpit ve Yolcu Alanlarından İbaret Olmadığını ve Birçok Gizli Bölmesi Olduğunu Biliyor muydunuz?

-

Qantas Hava Yolları Şirketi, yolcuların göremediği uçağın gizli bölgelerini, yayınladığı video ile gözler önüne serdi. Uçağın saklanmış bu bölgelerini The Sun'dan sizler için derledik.

Kaynak: https://www.thesun.co.uk/travel/8581007/...

Yardımcı pilot Rob Noonan, normalde sadece mürettebata açık olan kokpit ve uyku alanlarının içerisini kameraya aldı.

Sadece uçakta görülen yerleri değil bazen hayvanların ve yiyeceklerin konulduğu kargo alanlarını da gösterdi.

Yardımcı pilot News.com.au internet sitesine açıklamalarda bulundu: ''Bu alanın sıcaklığını uçuş güvertesinden kontrol ediyoruz. Taşıdığımız hayvanların güvenliğini bu şekilde sağlıyoruz. Genellikle bu hayvanlar kediler ve köpekler olsa da bazen maymun ve aslan gibi hayvanat bahçesi sakinlerini de taşıyoruz.''

Ayrıca Perth'ten Londra'ya giden yeni uçağın kokpit alanını da gösterdi.

Kokpitte yaptığı bazı açıklamalarda, 787 Dreamliner isimli uçakta üç adet otomatik pilot olduğunu söyledi.

Bazı insanlar otomatik pilotun uçağın sadece seyir halinde değil uçuşun bütün anlarında kullanılabileceğini bilmeyebilir.

Rob bu konu hakkında: ''Kötü hava koşullarında otomatik iniş gerçekleştirebiliyoruz fakat pilotlar genelde uçağı kendi elleriyle uçurmak isterler. Gördüğünüz uçak uçmak için oldukça elverişli olduğundan, pilotlar uçağı kendileri yere indirmek istiyorlar.''

Avustralya'dan Londra'ya olan 17 saatlik uçuşlar gibi uzun mesafeli yolculuklarda pilotların ve uçuş görevlilerinin de uykuya ihtiyacı olmaktadır. Onların rahatça uyuyabilmesi için uçakta gizli bir oda dizayn edilmiştir.

''Yolculuk sırasında dinç olmak önemlidir. Mürettebatın uykusuz kalmasını engellemek için uçuş güvertesinin üzerindeki tavanda gizlenmiş küçük bir dinlenme alanına sahibiz. Uçakta, pilotlar için bir tane, kabin ekibi içinse iki tane yatak odası bulunmaktadır.''

Bu odaların içerisinde yataklar, yastıklar ve battaniyeler mevcuttur. Oda bir perde ile kapatılarak içerisinin görülmesi engellenmiştir.

Ayrıca ekipten birisi biraz uyumak ya da kitap okumak isterse odanın sıcaklığı ve ışığı kontrol düğmeleri ile ayarlanabiliyor.

Uyurken olası bir türbülansa yakalanma durumu düşünüldüğünden yataklarda emniyet kemeri de bulunmaktadır.

Sadece mürettebatın kullanabildiği odalarda yatakları kullanma kuralları da yazılıdır.

''Dinlenme alanlarını pilot komuta etmektedir. Acil durumlarda hızlı biçimde tahliye güzergahını kullanmak da mümkündür. Mürettebat, Federal Havacılık İdaresi ve Avrupa Hava Güvenliği Ajansı tarafından tahliye etme, basınç düşürme ve yangın söndürme prosedürlerine uygun olarak eğitilirler. Dinlenme alanları uçağın kalkışı ve inişi sırasında kullanılmaz.''

Bu alanların kapasitesi 6 kişiye kadar çıkabilmektedir.

Dergi ya da gazetelerin aksine kitap okumanın uzun süreli dikkat dağınıklığına sebep olduğu düşünüldüğünden pilotların kitap okuması yasaklandı. Bir pilot daha önce kokpitte otomatik pilotu kullanarak kitap yerine gazete okumuştu.

Uçağın diğer gizli özellikleri arasında gizli bir kol dayama düğmesi ve acil tuvalet kapağı bulunmaktadır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bseozyrt

Ulan otobüslerde bile ne bölmeler var uçakta bir zahmet olsun şunlar yani..

Görüş Bildir