Görüş Bildir
Haberler
Kayıp Uçak Bulundu: Cesetler Denizden Çıkarılıyor

Kayıp Uçak Bulundu: Cesetler Denizden Çıkarılıyor

FreiGeist
30.12.2014 - 09:03 Son Güncelleme: 30.12.2014 - 15:41
İçeriğin Devamı Aşağıda

Pazar günü 162 yolcusuyla kaybolan AirAsia uçağının enkazı ve bazı yolcuların cesetleri Endonezya açıklarında bulundu. Arama kurtarma ekipleri, cesetleri denizden çıkarmaya başladı.

155 yolcu ve 7 mürettebatla Endonezya'dan Singapur'a giderken kaybolan AirAsia'ya ait yolcu uçağının enkazı bulundu. Java Denizi'nde, Kalimantan açıklarında yeri tespit edilen enkazın çevresinde suda yüzen cesetler de bulundu.Endonezya Ulusal Arama Kurtarma Kurumu (BASARNAS), uçağın enkazının denizin 25-30 metre dibinde olduğunu ve cesetlerin çıkarılması için 11 dalgıçın görev yapacağını açıkladı. BASARNAS başkanı Bambang Soelistyo, salı günü üç cesede ulaşabildiklerini açıkladı.

Endonezya donanması sözcüsü Manahan Simorangkir önce 40'tan fazla cesetin sudan çıkarıldığını açıkladı. Ancak daha sonra bunun ekiple iletişim sorunu olduğunu söyleyerek düzeltme yaptı.

Bölgede uçuş yapan kurtarma uçakları denizin dibinde uçağın gölgesini tespit etti. Dalgıçlar cesetleri bu bölgeden çıkaracak. BASARNAS Başkanı Bambang Soelistyo'nun basın açıklaması esnasında suda yüzen cesetlerin gösterilmesi, açıklamayı izleyen bazı kazazede yakınlarının fenalaşmasına neden oldu.

Endonezya televizyonları sabah saatlerinde deniz yüzeyinde uçak enkazına ait parçalar görüldüğünü duyurmuştu. Kısa süre sonra Endonezya Sivil Havacılık Kurumu, kalıntıların kaybolan QZ8501 uçağına ait olduğunu söylemişti. Endonezya donanması da enkazın yakınlarında cesetler gördüklerini aktarmıştı.

155 yolcu, 7 mürettebat

155 yolcu, 7 mürettebat

AirAsia'ya ait Airbus A320-200 tipi uçak, Endonezya'nın Surabaya Adası'ndan Singapur'a giderken Pazar günü kaybolmuştu. Uçağın pilotu, kule ile son konuşmasında kötü hava koşulları nedeniyle rotasını değiştirmek için izin istemişti.

Uçakta 7 mürettebatın yanı sıra 137 yetişkin, 17 çocuk ve bir de bebek bulunuyor. 149 Endonezyalının yanı sıra bir İngiltere, bir Malezya, bir Singapur ve üç de Güney Kore vatandaşı yer alıyor.

Bu yıl üçüncü

Endonezya AirAsia'nın hisselerinin yüzde 49'u Malezya AirAsia'ya ait. Malezya bağlantılı havayolu şirketleri bu yıl üçüncü kez yolcu uçaklarını kaybetti.

8 Mart 2014'te Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur’dan Çin’in başkenti Pekin’e gitmek üzere 239 kişiyle havalandıktan sonra kaybolan Malezya Havayolları'na ait yolcu uçağı MH 370 ardından iz bırakmadan kaybolmuş, 25 ülkenin arama çalışmalarına rağmen uçağın enkazı dahi bulunamamıştı.

17 Temmuz'da ise yine Malezya Havayollarına ait MH17 yolcu uçağı Ukrayna'nın doğusunda vurularak düşürülmüş, uçaktaki 298 kişi hayatını kaybetmişti.

Kaynak: Reuters ve Al Jazeera

Kaynak: http://www.aljazeera.com.tr/haber/kay...
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
1
0
0
0
0
0