TÜSEV'den Hayırseverlik Raporu: 'Dini Saiklerle Yapılan Yardımlar 2004'ten Beri Düşüyor'

 > 
6PAYLAŞIM

Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı (TÜSEV) raporuna göre, Türkiye'de dini saiklerle yapılan yardımlar 2004'ten bu yana düşüyor. Rapora göre, Türkiye'de yapılan yıllık bağış ve yardım ortalaması 303 lira olurken, bu rakam yıllara göre bir azalmayı işaret ediyor. 

Yapılan bağış ve yardımlar gayri safi yurt içi hasılanın yüzde 0,5'i

AA'nın aktardığı bilgiye göre, TÜSEV'in yayınladığı "Türkiye’de Bireysel Bağışçılık ve Hayırseverlik Raporu" sonucuna göre, Türkiye'de yapılan yardım ve bağışlar azalıyor. 

Raporda, Türkiye'de bir yıl içinde yapılan bireysel yardım ve bağışlar 17,6 milyar dolar civarında olurken, bu miktar 2018 gayri safi yurt içi hasılanın yüzde 0,5'ine denk geliyor.

Kişi başı düşen yardım miktarı azaldı

Türkiye’de bir yılda yapılan tüm yardım ve bağışların toplam kişi başı yaklaşık değerinin 262,7 TL’si doğrudan yardım ile akrabalara, komşulara, diğer kişilere, dilencilere, fitre, zekât şeklinde yapılırken 40,2 TL’si sivil toplum kuruluşlarına yapılıyor. Söz konusu yardım miktarı 2015 yılında 26,7 TL düzeyindeydi.

Yaşanan bu durum, kurumsal aracılara eskisi kadar güven duyulmadığını gösteren bir veri olarak ele alınıyor.

Ramazanda fitre verenlerin oranında gerileme

Raporda dikkat çeken bir diğer sonuç ise, dini saiklerle yapılan yardımlarda 2004'ten bu yana yaşanan düşüş.

Araştırmaya göre Ramazan Bayramı’nda fitre verenlerin oranı 2004’te %79’dan 2019’da %58’e gerilemiş durumda.

10 vatandaştan 4'ü dilencilere para veriyor

Öte yandan, dilencilere yapılan yardımlar 2004 yılından beri önemini korumaya devam ediyor. Yapılan araştırmalara göre her 10 vatandaştan 4'ü dilencilere para veriyor. 

Dilencilere para verme konusunda dini inanç ve acıma konusu ağır basarken, vatandaşların büyük bir kısmı dilencilik konusunda devlet yetkililerini sorumlu görmüyor, durumu kadere bağlıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir