Türkiye Siyasi Tarihine Geçti: 31 Mart Seçim Günü Neler Yaşandı?

 > 
235PAYLAŞIM

Yaklaşık 56 milyon seçmen, mahalli idarelerdeki nihai karar için sandık başındaydı. Başkent Ankara'da yerel yönetim tam 25 yıl sonra el değiştirdi. İstanbul adaylarının kafa kafaya yarışı ise seçim gecesine adeta damga vurdu. Her iki taraf da kazandığını açıkladı. Gecenin kaybedeni, neredeyse saatlerce veri paylaşmayan Anadolu Ajansı oldu.

Öne çıkan başlıkları derledik...

08:44 | Demirören Haber Ajansı, YSK verilerini paylaştı.

DHA, YSK Verilerini Paylaştı: Ekrem İmamoğlu Yüzde 48.80 ile Önde - onedio.com
DHA, YSK Verilerini Paylaştı: Ekrem İmamoğlu Yüzde 48.80 ile Önde - onedio.com

Anadolu Ajansı'nın veri akışı 23.30 civarında durdu. O saate kadar Ankara ve İstanbul'da açılan sandıklar ve oy oranları şöyleydi 👇 👇

04:45 | AKP İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak, "İstanbul'da seçimi 3 bin 870 oy farkıyla kazandık" dedi.

Şenocak, AKP İstanbul İl Başkanlığı'nda basın mensuplarına yaptığı açıklamada, il başkanlığı olarak bu saatlere kadar olan çalışmalarda kendi sistemlerine göre tüm veri girişlerini tamamladıklarını belirterek, burada yaklaşık 290 binin üzerinde de geçersiz oy bulunduğunu ifade etti. 

Bu geçersiz oyların büyük bölümünün önde oldukları ilçelerde bulunduğunu dile getiren Şenocak, "İlgili arkadaşlarımız itirazlarını yapacaklardır. Bizim şu anda yapmış olduğumuz veri girişlerinden sonra, yaklaşık 3 bin 870 oy farkıyla İstanbul'da seçimi kazandık. Hayırlı uğurlu olsun" diye konuştu.

04:40 | İmamoğlu: "27 bin 919 oyla öndeyim"

Ekrem İmamoğlu "4.30 itibarı ile süreci takip etmeye devam ediyoruz. 5 saattir AA veri girmiyor" dedi ve ekledi:

"Biz ne yazık ki 5 saat itibariyle AA'nın veri girmediğini büyük bir talihsizlik olarak yaşamaktayız. 5 saattir veri girmemeyle Türkiye demokrasi tarihine çok kötü bir iz bırakmıştır. Sorumlularını, yöneticileri tarih yargılayacaktır. 

Dünya tarafından izleniyoruz. Bu durumu üzülerek biz de yaşıyoruz. Bu durum bizi dünyaya karşı mahcup ediyor. Tüm yetkilileri göreve davet ediyorum. 

Şu anda sistemimize girişi yapılmayan sadece 7 sandık var. 27 bin 919 oyla öndeyim."

03:55 | AKP Genel Sekreteri Şahin, Ankara’da sandıkların birçoğunda tespit ettikleri geçersiz oylara ve usulsüzlüklere itiraz edeceklerini açıkladı.

02:22 | Ekrem İmamoğlu: "29 bin 408 oyla öndeyiz"

Ekrem İmamoğlu şöyle konuştu:

"Toplumu bilgi alma hakkından kimsenin mahrum etmeye hakkı yoktur. Kamu kurumu siyasallaşamaz. Anadolu Ajansı'nı kınıyorum. Bir heyetin de AA'ya gittiğini belirtmek istiyorum. Süreç devam etmektedir. Sahadaki bütün arkadaşlarıma süreç tamamlanana kadar ilçe seçim kurullarında kalmaları konusunda çağrıda bulunuyorum. Şu an iyi biliyorum ki dünya bizi izlemektedir, keşke dünyaya resmi kurumlar tarafından İstanbul sonuçlarını duyurabiliyor olsaydık. Cumhurbaşkanıdahil herkesi de dinledik, bizi ikna edici açıklamalar bulamadık. 

31.086 sandık bilgi işlem sistemimize girildi. Girilmeyen 100 sandık vardır. Ortalama hesaba göre yüzde 85 geçerli oy vardır. Aramızdaki fark 29.408’dir, yani biz öndeyiz. Oyları söylüyorum 4 milyon 155 bin 966 bizim sistemimizde benim aldığım oy, rakibimizin aldığı oy 4 milyon 126 bin 558’dir. Yakın zamanda daha kesin hatlarıyla bir açıklamamız olacaktır. Aradaki farkın şu saat itibariyle kapanma ihtimali kalmamıştır."

01:40 | Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun, Yıldırım'ın 'Kazandık' açıklamasıyla ilgili bir paylaşım yaptı.

"

01:20 | AA: "Seçim Yayın Sistemine sahadan veri akışı gerçekleşmemektedir. Sahadan veya YSK'den veriler ulaştığında sonuçların aktarımı sürecektir."

01:15 | Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında ilçelerden bahsetti ancak Ankara ve İstanbul için net bir açıklama yapmadı

Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Balkon Konuşması' Yaptı: 'Bazıları Kendini Darı Ambarında Sanıyor' - onedio.com
Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Balkon Konuşması' Yaptı: 'Bazıları Kendini Darı Ambarında Sanıyor' - onedio.com

Sosyal medyadan da Anadolu Ajansı'na tepkiler var

Herkes Açıklama Bekliyor! Saatlerdir Veri Akışı Yapmayan Anadolu Ajansı'na Tepkiler Giderek Artıyor! - onedio.com
Herkes Açıklama Bekliyor! Saatlerdir Veri Akışı Yapmayan Anadolu Ajansı'na Tepkiler Giderek Artıyor! - onedio.com

01:00 | İstanbul’da Beşiktaş İlçe Seçim Kurulu önündeki bekleyiş sürüyor.

Fotoğraf: Osman Kaytazoğlu

00:30 | CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş, resmi olmayan sonuçlara göre elde ettiği sonucun ardından bir konuşma yaptı.

Mansur Yavaş'tan Zafer Konuşması: 'Ayrım Yapmadan Bu Şehri Kardeşçe Kucaklayıp İleriye Taşıyacağız' - onedio.com
Mansur Yavaş'tan Zafer Konuşması: 'Ayrım Yapmadan Bu Şehri Kardeşçe Kucaklayıp İleriye Taşıyacağız' - onedio.com

00:20 | İmamoğlu: "Ben kazandığımızın farkındayım"

Bir kez daha kameraların karşısına geçen İmamoğlu AA'nın veri girmemesini eleştirerek, "Uyarıyorum kendinize yakışan şekilde davranın. Sizden isteğim süreci kendi verilerinizle toparlayın. Talimat mı bekliyorsunuz? Anadolu Ajansı bu toplumun bir kurumudur. Türkiye demokrasisinin en önemli anını yaşıyoruz. Bu bir CHP meselesi değildir. Bu bir Türkiye meselesidir. Bu toplumun adil olma bilincine hesap veremezsiniz. Bu şehrin 16 milyon insanı adına konuşuyorum. Bu şehrin geleceğine hesap veremezsiniz. Lütfen vazifenizi yerine getirin. Bunu yerine getirmezseniz tarih sizden hesap sorar. Siz milletimize karşı sorumlusunuz. Ben kazandığımızın farkındayım. Çok net. Ama edebim, ahlakım, vicdanım bunu açıklamama izin vermiyor. Bu benim devlet adamlığı anlayışıma sığmadığı için bu şekilde bir açıklama yapmıyorum. Tüm sorumluları sorumluluğa davet ediyorum." açıklamasını yaptı.

00:15 | Bahçeli: "İstanbul'u takip ediyoruz, kazanmak için bir oy fazla almak yeterlidir"

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de seçim sonuçlarıyla ilgili şu açıklamayı yaptı: "Aziz Türk Milleti, değerli dava arkadaşlarım, sayın basın mensupları, 31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerinin kesin olmayan sonuçları ortaya çıkmıştır. Ülkemiz tarihi bir süreç ten geçmiş, iç ve dış mihrakların her türlü tuzak ve tezgahına rağmen demokratik seviyesinin yükseldiğini tekraren göstermiştir. Oyunlar boşa çıkarılmıştır. Seçime katılımın yüksek çıkması milletimizin gelecek haklarına güçlü bir şekilde sahip çıkmıştır. Milli irade hamdolsun tecelli etmiş, hükmünü vermiştir. Vatandaşlarımız hür iradeleriyle oylarını kullanmıştır. Bilhassa ifade etmek isterim ki, sandıktan çıkan sonuçlara saygı ve riaeyetimiz bir gerçektir. Demokrasiye bağlılığımız, milletimizin  tercihine hürmetimiz açıktır. Türkiye nasıl bir demokratik olgunluğa sahip olduğunu bir kez daha ispat etmiştir."

Bahçeli, İstanbul’da kafa kafaya giden seçimlerle ilgili ise “Biz takip ediyoruz, kazanmak için bir oy fazla almak yeterlidir” yorumunu yaptı.

23:47 | Kılıçdaroğlu: "Bizim elimizdeki verilere göre İstanbul'da Ekrem İmamoğlu kazanmış durumda. İstanbul'a da bahar gelecek, tıpkı Ankara'ya geldiği gibi"

Kameraların karşısına geçen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:

"Bütün baskı ve iftira kampanyasına rağmen halk demokrasiden yana tavrını koydu. Bizim elimizdeki verilere göre, İstanbul’da Ekrem İmamoğlu kazanmış durumdadır. Binali Yıldırım’ın Başbakanlık yapmış biri olarak yangından mal kaçırır gibi kazandık açıklaması yapmasını yakıştıramadım. Örgütteki bütün arkadaşlarıma sesleniyorum. 48 saat kimse uyumayacak, sandıklar terk edilmeyecek. Göreceksiniz İstanbul’a da bahar gelecek. Ankara’yı sayın Mansur Yavaş’la kazandık. Adana’yı, Antalya’yı, Mersin’i, Artvin’i, Kırşehir’i, Ardahan’ı, Bilecik’i kazandık. Önümüzdeki günlerde yine ekonomi gündeme oturacak.”

23:32 | Meral Akşener: "Milletimizin sesi olmaya devam edeceğiz"

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, yerel seçimlerle ilgili bir basın açıklaması yaptı. Akşener, "Millet kötü gidişe dur demek için iktidar partilerine dur demiştir. Bu seçimin galibi Millet İttifakı’dır. İyi Parti’nin Millet İttifakı’na kattığı güç ortadadır. Muhalefet partileri bundan sonra daha da sorumlulukla hareket etmek zorundadır. Milletimizin omuzlarımıza yüklediği bu görevin farkındayız. Dünden daha büyük bir azim ve kararlılıkla milletimizin sesi olmaya devam edeceğiz. Millet İttifakı seçmenleri abartılı sevinç gösterilerinden kaçının, başkalarını incitmeyin. Bu bir sonuç değil aksine bir başlangıçtır, görev şimdi başlıyor. Bugünden itibaren tüm gücümüzle çalışacağız." ifadelerini kullandı.

23:23 | Binali Yıldırım "İstanbul'da seçimi kazandık" dedi.

  • Kısa bir konuşma yapan Yıldırım "Sonuçlar İstanbul ve ülkemiz için hayırlı uğurlu olsun, teşekkürler İstanbul. Bu süreçte İstanbul halkının bize verdiği yetki için çok teşekkür ediyorum" dedi.

23:17 | YSK Başkanı Güven: "Seçim sonuçları, en kısa sürede vatandaşlarımızın incelemesine açılacaktır."

22:52 | İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığını kesin olmayan sonuçlara göre, CHP adayı Mustafa Tunç Soyer kazandı.

İzmir'de Resmi Olmayan Sonuçlara Göre Yarışın Galibi Tunç Soyer - onedio.com
İzmir'de Resmi Olmayan Sonuçlara Göre Yarışın Galibi Tunç Soyer - onedio.com

22:15 | Erdoğan: 'Artık geleneksel hale gelen balkon konuşmamızı yaparak sonuçları değerlendireceğim'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yerel seçim sonuçları ile ilgili ilk açıklama - onedio.com
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yerel seçim sonuçları ile ilgili ilk açıklama - onedio.com

22:00 | CHP Genel Başkan Yardımcıları Muharrem Erkek: '56 dakikadır veri akışı durdu'

DHA'da yer alan habere göre, CHP Genel Başkan Yardımcıları Muharrem Erkek, Tuncay Özkan, Oğuz Kaan Salıcı ve Seyit Torun, oy sayım işlemi devam ederken YSK'ya ziyarette bulundu. Erkek, Özkan, Salıcı ve Torun, YSK Başkanı Sadi Güven ile görüştü. Çıkışta açıklama yapan Erkek, şöyle dedi:

"Saat 19.36'da siyasi partilerimize YSK'dan veri akışının durması ve bu durma 56 dakika devam ettiği için buradayız. Bunun nedenini sormak için geldik. YSK Başkanı Sayın Sadi Güven ve YSK temsilcileriyle görüştük. Kendisi de bunun nedenini bilmediğini ve henüz öğrendiğini söyledi. Biz de derhal uzman kişilerle görüşüp bu konuda bir rapor hazırlamalarını istedik. Süreci yakından takip ediyoruz. Çünkü seçimler demokrasinin ve ülkemizin geleceğinin en önemli adımıdır. YSK temsilcimiz, YSK Başkanıyla görüştükten sonra raporu bize iletecek."

22:10 | İmamoğlu: "Aramızdaki fark yüzde 5,25’tir"

Bir kez daha kameralar karşısına geçen İmamoğlu, “Uzun bir süre bekledim. Uyarılardan sonra ne yazık ki televizyonlardaki veri girişi durmuş durumda. Daha önce yüzde 0,5 oranında giriş yapılıyordu. Ben vatandaşlarımızız bilgilendirmek zorundayım. Yüzde 92’leri bulduktan sonra işleri daha da zorlaşacak. YSK ve AA’yı göreve davet ediyorum. Milli bir sorumluluktur hata yapmayınız. Şuan itibarıyla verilerimizi giriyoruz. Şuan yüzde 60’a ulaştık sandıklar 18.460 aramızdaki fark yüzde 5,25’tir.”

Mansur Yavaş: 'Tüm oylar sisteme girilene kadar sandıkları bırakmayalım'

21:00 | Ekrem İmamoğlu: 'Hak yemedim, yemem. Ama hakkımı da yedirmem'

'Az önce hepinizin huzurunda yaptığım açıklamanın teyidi anlamında tekrar karşınızdayım' diyen İmamoğlu şöyle devam etti:

"Açılan yüzde 36,5 sandık oranı sonunda benim oyum 52,42, rakibimin oyu da 44.84. Ancak veri akışında bir yavaşlama var. YSK'yı göreve çağırıyorum, lütfen verileri denetlesinler. AA'yı da hassasiyete ve göreve davet ediyorum. Bulunduğunuz yeri terk etmeyin. Hak yemedim, yemem. Ama hakkımı da yedirmem."

İşte Resmi Olmayan Verilere Göre Seçim Sonucu Belli Olan İller - onedio.com
İşte Resmi Olmayan Verilere Göre Seçim Sonucu Belli Olan İller - onedio.com

20:30 | İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu: "Oyumuz yüzde 53.2, rakibimizin de oyu 44.1"

CHP'nin İstanbul belediye başkan adayı Ekrem İmamoğlu açıklama yaptı: 

"Şu anda sandıklar kapanalı 3.5 saat oluyor. Sayım işlemleri devam ediyor, tutanaklar hazırlanıyor. Biz de çok sıkı bir şekilde birbirini denetleyen sistemlerde süreci takip ediyoruz. Ne yazık ki daha önceki seçimlerde yaşadığımız gibi tek kaynaklı giriş nedeniyle seçim yasakları başlamadan önce enteresan girişler yalandı. bu bizi çok üzdü. 1.5 saat sonra da YSK'dan uyarı yapılması şaşırtıcı. Uyarılar karşılık görmedi. Biz İstanbul'la ilgili saat 22.00'ye kadar kesine yakın sonuçları oluşturabileceğimizi tahmin etmiştik. Şu anda yüzde 27.6 net sonuçlar girildi. Şu anda CHP adayı olarak benim oyum yüzde 53.2. rakibimizin oranı yüzde 44.1.

20:15 | İstanbul Büyükeşhir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, sosyal medya hesabından fotoğraf paylaştı. Yıldırım’ın elinde tuttuğu kağıdın üzerinde “31 Mart teşekkür konuşması" yazması dikkat çekti

19:30 | Gaziantep'te çıkan seçim kavgasında 2 kişi öldü, 2 kişi de yaralandı

Gaziantep’te seçim kavgası: Ölü ve yaralılar var - onedio.com
Gaziantep’te seçim kavgası: Ölü ve yaralılar var - onedio.com

YSK, seçimlere ilişkin yayın yasağının saat 19.15 itibarıyla kalkacağını duyurdu.

AA: YSK, yayın yasağı kalkmadan seçimlerle ilgili yayına giren kanallar hakkında suç duyurusunda ve RTÜK'e ihbarda bulundu.

18:30 | Esenyurt'ta bir okulda yangın çıktı, oy sayımına ara verildi

Esenyurt'ta okulda yangın çıktı: Oy sayımına ara verildi - onedio.com
Esenyurt'ta okulda yangın çıktı: Oy sayımına ara verildi - onedio.com

17:30 | CHP'nin Urfa Siverek adayı Fatih Mehmet Bucak gözaltına alındı

CHP'nin Siverek Adayı Fatih Mehmet Bucak Gözaltına Alındı - onedio.com
CHP'nin Siverek Adayı Fatih Mehmet Bucak Gözaltına Alındı - onedio.com

17:00 | Türkiye genelinde oy verme işlemi sona erdi

16:30 | İçişleri Bakanlığı, 310 olay meydana geldiğini ve 4 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı

İçişleri Bakanlığı: '62'si Kasten Yaralama ve Darp Olmak Üzere Toplam 310 Olay Meydana Geldi' - onedio.com
İçişleri Bakanlığı: '62'si Kasten Yaralama ve Darp Olmak Üzere Toplam 310 Olay Meydana Geldi' - onedio.com

15:13 | Sosyal medyada yayılan videoya ilişkin CHP Gaziosmanpaşa İlçe Başkanlığı açıklama yaptı

15:07 | Malatya Valiliği: "4 şüpheli jandarma ekiplerince yakalanmıştır"

Valilikten konuya ilişkin yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Pütürge ilçesi Bölünmez Mahallesi'nde 31 Mart saat 10.00 sıralarında seçim sandığı başında yaşlı vatandaşlarımıza oy kullandırma konusunda çıkan tartışmada 2 kişi hayatını kaybetmiş, bir kişi hafif yaralanmıştır. Bu müessif olayın failleri olduğu değerlendirilen 4 şüpheli jandarma ekiplerince yakalanmıştır."

14:53 | Urfa Siverek'te bir mahalle hizmet alamadıkları gerekçesiyle sandığa gitmeme kararı aldı.

Bir Mahalle Seçimi Boykot Etti: 'Yollar Yapılmadı, Çamur İçinde Yaşıyoruz' - onedio.com
Bir Mahalle Seçimi Boykot Etti: 'Yollar Yapılmadı, Çamur İçinde Yaşıyoruz' - onedio.com

14:30 | Parti liderleri ve belediye başkan adayları oylarını kullandı.

Kim, Nerede Oy Kullandı? Siyasiler de Sandık Başında - onedio.com
Kim, Nerede Oy Kullandı? Siyasiler de Sandık Başında - onedio.com

12:30 | Diyarbakır'ın Kayapınar ilçesinde, muhtarlığa aday olan 2 kişi ve yakınları arasında sopaların ve bıçakların kullanıldığı kavga kameraya böyle yansıdı 🎥

DHA, çıkan kavgada 1'i ağır 2 kişinin yaralandığını aktardı.

12:15 | SP Genel Başkanı Karamollaoğlu, Malatya'da iki partili sandık görevlisinin, AKP'li adayın yeğeni tarafından düzenlenen saldırı sonucu öldüğünü ifade etti.

11:20 | Malatya'da oy verme işlemi sırasında çıkan kavgada iki kişi hayatını kaybetti

Sandığa Kan Bulaştı: Malatya'da Oy Verme Sırasında Çıkan Kavgada İki Kişi Hayatını Kaybetti - onedio.com
Sandığa Kan Bulaştı: Malatya'da Oy Verme Sırasında Çıkan Kavgada İki Kişi Hayatını Kaybetti - onedio.com

09:00 | Kilis'te ilk sandık kapandı

İlk Sandık Kilis'te Kapandı: 21 Seçmenli Köyde Oy Kullanma İşlemi 2 Saatte Sona Erdi - onedio.com
İlk Sandık Kilis'te Kapandı: 21 Seçmenli Köyde Oy Kullanma İşlemi 2 Saatte Sona Erdi - onedio.com

Sandık görevlileri sabah sandık başkanları tarafından söylenen kelimeleri tekrar ederek yeminlerini etti.

Sandık başındaki görevlilerin yemini şöyle: “Hiçbir tesir altında kalmaksızın, hiç kimseden korkmadan, seçim sonuçlarının tam ve doğru olarak belirlenmesi için, görevimi kanuna göre, dosdoğru yapacağıma namusum, vicdanım ve bütün mukaddesatım üzerine ant içerim.”

07:00 | Oy verme işlemi başladı

Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır, Kilis olmak üzere 32 ilde seçmen 07.00-16.00, diğer illerde 08.00-17.00 saatleri arasında oyunu kullanabilecek.

Oy verme saatlerinin 07.00-16.00 olduğu illerde saat 16.00'dan, diğer illerde saat 17.00'den önce oylar sayılmaya başlanamayacak.

81 il, 922 ilçe, 386 beldede 8 bin 270 kişi aday.

30 büyükşehirde 316 aday büyükşehir belediye başkanı, diğer 51 il ve 922 ilçe ve 386 beldede ise 7 bin 954 aday belediye başkanı olabilmek için yarışacak. Seçimler sonunda 30’u büyükşehir belediyesinde olmak üzere, toplam 1389 aday, 5 yıllığına başkan seçilecek.

18 yaşını dolduran 1 milyon 156 bin kişi, ilk kez oy kullanacak.

Son Hatırlatma: Oyunuz Hangi Durumlarda Geçersiz Sayılacak? - onedio.com
Son Hatırlatma: Oyunuz Hangi Durumlarda Geçersiz Sayılacak? - onedio.com

Seçime 12 parti girdi.

Seçimlerde 12 partinin adayları ve bağımsız adaylar yarışacak. Seçimlere katılan partiler; AKP, Bağımsız Türkiye Partisi (BTP), Büyük Birlik Partisi (BBP), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Demokrat Parti (DP), Demokratik Sol Parti (DSP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), İYİ Parti, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), Saadet Partisi (SP), Türkiye Komünist Partisi (TKP), Vatan Partisi (VP).

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir