Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Türkiye'nin Karanlık Tablosu: 2018'in İlk 6 Ayında 206 Kadın Öldürüldü

 > -
Abone ol

Kadın cinayetleri sonrası oluşan duyarlılık ve hemen ardından gündeme gelen "önlemlere" rağmen, yılın ilk yarısında 206 kadın erkek şiddetinin hedefi oldu. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav’a göre bunun nedeni, cezaların caydırıcı olmaması.

Verilere göre katiller tanıdık...

Geçen yıl ilk 6 ayında 206 kadının öldürüldüğü Türkiye’de, 2018 yılında da kadınlara yönelik suçların önü alınamadı. Bu yılın ilk 6 ayında da 206 kadın, eşi, babası oğlu, sevgilisi veya tanımadığı bir erkek tarafından katledildi.

2018 yılının ilk 6 ayında erkek şiddeti nedeniyle en az 63 çocuk da annesiz kaldı.

Yılın ilk 6 ayında katledilen 206 kadından 85’ini kimin öldürdüğü tespit edilmezken, 56’sı evli olduğu erkek tarafından, 16’sı erkek arkadaşı tarafından, 11’i oğlu tarafından, 11’i akrabası tarafından, 10’u tanımadığı biri tarafından, 10’u, 8’i ayrıldığı erkek arkadaşı tarafından, 5’i babası tarafından, 4’ü de boşandığı erkek tarafından öldürüldü.

"Eşini öldüren birine ‘iyi hal indirimi’ yapılmamalı"

Milliyet'ten Çiğdem Yılmaz''a konuşan ve Kadın cinayetlerinde tablonun her geçen karardığına dikkat çeken Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav şu ifadeleri kullandı:

“Cezaların caydırıcı olması gerekiyor. Eşini öldüren birine ‘iyi hal indirimi’ yapılmamalı. Bunun yanı sıra şiddete karşı koruyucu ve önleyici tedbirler alınmalı. Mevcut politikalar, toplumdaki gidişat ve kadınların sorunlarının çözümüne yönelik uygulamalara bakıldığında aslında erkeklerin korunduğu görülüyor. Diğer taraftan kadınların koruma altındayken de katledildiğini görüyoruz. Bu da kadınların etkili bir şekilde korunmadığının işareti. Cinayetlerin artmasının diğer nedeni de, devlet tarafından bu cinayetlerin azalması için somut adımların atılmaması. İstatistiklere baktığımızda cinayetlerin önceki yıllara göre azaldığı tek yıl 2011 yılı. Bunun sebebi de, o yıl İstanbul Sözleşmesi’nin imzalanmış olması."

Devlet tarafından somut adımlar attığında cinayetlerin azaldığını vurgulayan Kav sözlerine şöyle devam etti:

"Ama bu yapmadığında sonuç tersi oluyor. Önümüzdeki dönemde de kadın cinayetlerinde azalma beklemiyoruz. Çünkü kadınların yaşaması için somut adımları atmasını beklediğimiz Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı ile birleştirildi. Oysa biz bu bakanlığın bile yeterli olmadığını söylüyorduk. Şimdi iki bakanlığın iş yük arasında, kadınlarlara dair uygulamalar geri planda kalacak ve bu sorun daha da artacak.”

2012 ile 2017 yılları arasında 1.754 kadın erkekler tarafından öldürüldü.

Tutulan kadın cinayetleri istatistikleri kadın ölümlerinin her yıl bir önceki yıla oranla arttığını gösteriyor. Karanlık tablonun yıllara göre dağılımı şöyle:

  • 2012 210 kadın

  • 2013 234 kadın

  • 2014 294 kadın

  • 2015 303 kadın

  • 2016 328 kadın

  • 2017 389 kadın

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun verilerine göre, 2017 yılında 409 kadın cinayeti işlenmiş, 387 çocuk cinsel istismara uğramış ve 332 kadına cinsel şiddet uygulanmıştı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir