TRT 4K Test Yayınına Başladı

 > -
Abone ol

TRT televizyonu 4K yani Ultra HD görüntü kalitesinde yayın yapmaya başlıyor. Şimdilik test aşamasında olan yayınlar TRT 4K'da uydu üzerinden izlenebilecek.

TRT bugünden itibaren 4K yani Ultra HD çözünürlüğünde yayın yapmaya başlıyor. Televizyonun TRT 4K isimli yeni kanalı şimdilik belli saatlerde 4K yayın yapacak. Önümüzdeki yıldan itibaren yayınların tamamının 4K çözünürlüğünde yapılması planlanıyor.

Özel alıcı gerekiyor

Türksat üzerinden yapılacak deneme yayınlarını 4K çözünürlüğünde izleyebilmek için uyumlu bir televizyona ek olarak 4K uyumlu uydu alıcısı gerekecek. Şu an Türkiye’de çok yeni bir teknoloji olduğu için 4K uydu alıcı sayısı çok fazla değil. Ancak TRT ile işbirliği yapan Vestel, 4K destekli yerli uydu alıcısı ürettiğini açıkladı. Şimdilik televizyonlar üzerinde bütünleşik olarak bu teknoloji bulunmayacak. Ancak önümüzdeki aylarda üzerinde 4K destekli uydu alıcısı olan televizyonlar da satışa sunulacak.

Yayınları izleyebilmek için uydu alıcısının ayarlarını aşağıdaki gibi yapmak gerekiyor:

  • Frekans: 12123 MHz

  • Polarizasyon: Yatay (H)

  • Sembol Oranı: 15000

Eğer uydu alıcısı 4K desteğine sahip değilse yayınlar daha düşük çözünürlükle izleniyor.

TRT 4K bugün İstanbul'da düzenlenen bir basın toplantısı ile deneme yayınlarına başladı [Fotoğraf: Özgür Çetin - Al Jazeera]

Fiyatlar düştü

4K yani Ultra HD, 3840x2160 piksel çözünürlük sunuyor. Günümüzde bu çözünürlüğü destekleyen birçok televizyon satılıyor. Bu televizyonlar önceleri çok pahalı olsa da şu anda piyasada 2000 TL’den başlayan fiyatlarla 4K destekli bir ürün satın alınabiliyor.

4K yayıncılığın bir tarafında ise içerik üretimi yer alıyor. Kamera ve fotoğraf makineleri içinde bu çözünürlüğü destekleyen modellerin sayısı da giderek artıyor. Piyasada birçok markanın amatör ya da profesyonel pazara hitap eden 4K çözünürlük sunan video kamera ve fotoğraf makinesi bulunuyor. Aksiyon kamerası GoPro ve Sony'nin Action Cam modellerinin 4K desteği sunan sürümleri de mevcut.

Al Jazeera Turk

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir