Görüş Bildir
Haberler
Türkiye'nin Gündemindeki Paramount Otel’i Genişletmek İçin Başvuru Yapılmış

Türkiye'nin Gündemindeki Paramount Otel’i Genişletmek İçin Başvuru Yapılmış

Ulaş
20.09.2021 - 12:56

Adı skandallarla anılan Paramount Otel’in genişletilmesi için 19 Nisan 2021’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ÇED başvurusu yapıldığı ortaya çıktı. Başvuruyu yapan, Unico Sigorta.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Gazete Duvar'dan Bahadır Özgür'ün haberine göre, kamuoyunda pek çok açıdan hâlâ muammasını koruyan Paramount Otel’i genişletmek için başvuru yapıldığı ortaya çıktı. Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) için hazırlanan tanıtım dosyasına göre hem otelin kapasitesinin artırılması hem de orman alanı içinde kalan bölgede izin alınıp kiralama yoluna gidileceği belirtiliyor.

Sistem Mühendislik tarafından ÇED raporu için hazırlanan tanıtım dosyası, 19 Nisan 2021 günü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na verildi. Dosyanın ÇED değerlendirmesi halen devam ediyor. Dosya sayesinde, şimdiye kadar 'resmen' netleşmemiş bazı bilgiler de resmileşmiş oldu böylece.

Otelin resmi adı 'Be Premium Otel' oldu...

Otelin resmi adı 'Be Premium Otel' oldu...

ÇED dosyasının adı Be Premium Otel Projesi. Yani Paramount Otel’in resmi adı artık bu. Tesisin işletmecisinin Unico olduğu ve faaliyet sahibi adına tüm kiralama işlemlerini de gerçekleştireceği belirtiliyor. Onun çoğunluk hissesi de, SBK Holding’in yüzde 90’ına sahip olduğu Heksagon Mühendislik’e ait.

Otelde ne yapılmak isteniyor?

Otelde ne yapılmak isteniyor?

Ana otel binası dahil villa, saray ve tek katlı yapılar bölünerek, yeni katlar çıkılarak oda sayısı 294’ten 315’e yükseltilmek isteniyor. Ama bunun da ötesinde ÇED onayı alınması halinde tesisin orman bölgesinde kalan alanlarının da kullanıma açılacağı ve gerekli izin ile kiralama işlemlerinin yapılacağı ifade ediliyor.

Dosyada tesis alanının, 119 bin 450 metrekare alanı kapsadığı belirtiliyor. Esas kritik konu da burada zaten. Otelin kurulduğu alan 75 bin metrekare. Tapu kaydı 111 ada 1 parsel. Alanın statüsü 'devlet ormanı' ve mülkiyeti Maliye’ye kayıtlı. Orman Bakanlığı işte burayı 2014 yılında 49 yıl süreyle kiraladı. Kamuoyunda Paramount Otel olarak bilinen tesisin kurulu olduğu yer burası.

Peki ÇED dosyasında bahsedilen 119 bin 450 metrekarenin kalan 44 bin 415 metrekaresi nerede?

O alan tapu kaydında 223 ada 1 parselde görünüyor. 17.8 milyon metrekarelik alanın statüsü 'orman arazisi.

Her iki bölgenin nereleri kapsadığı haritada şöyle 👇

İçeriğin Devamı Aşağıda

İşte başvuru dosyasında, ÇED onayı alındıktan sonra, 'orman alanının' içinde kalan 44 bin 415 metrekare için de gerekli başvurular yapılıp, kiralama yoluna gidileceği belirtiliyor.

Proje dosyasında yapılacaklar ise şu şekilde 👇

Proje dosyasında yapılacaklar ise şu şekilde 👇

Sarı renktekiler, yeni yapılacak ilave kat villalar. Gri alan, ana binaya ilave edilecek bölüm. Yeşiller ise yıkılıp oda bloklarına çevrilecek mevcut villaları gösteriyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
12
3
3
1
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

neyse ki ormanları pkk yakıyor. devlet ve yandaşları otel yapmak için niye orman yaksın diyen zeki ahlaklı geleceği parlak genç beyinlerimiz var. onlar olmas... Devamını Gör

Yağız Kemancı

Bunlar hep cehapenin yüzünden.