Görüş Bildir
Haberler
Türkiye'nin En Büyük Çevre Davası Açıldı

Türkiye'nin En Büyük Çevre Davası Açıldı

FreiGeist
10.07.2015 - 15:22 Son Güncelleme: 10.07.2015 - 16:41

Artvin'de Festival Tadında Bir Doğa Mücadelesi: #ArtvindeMadeneDurDe

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Yirmi dört yıldan bu yana Artvin’i yaşanamaz hale getirme tehdidi altına sokan maden faaliyetlerine karşı mücadele, Türkiye’nin en geniş katılımlı çevre davasının açılmasıyla devam ediyor.

10 Temmuz, sabah saat 09.00’da, Artvin Adliyesi’nde buluşan avukatlar, Türkiye Barolar Birliği ve TMMOB’nin desteklediği, 61 avukat tarafından hazırlanan, 760’ın üzerinde davacısı bulunan, 100 sayfanın üzerindeki dava dosyasını Rize İdare Mahkemesi’ne gönderilmek üzere teslim etti.

Yargı Denetimine Fırsat Tanınsın

2013 yılında maden şirketinin almış olduğu ÇED olumlu kararı, Rize İdare Mahkemesi  tarafından eksiklikler gerekçe gösterilerek iptal edilmişti. Bunun üzerine Şirket bir genelgeye dayanarak, iptal edilen ÇED raporu yerine eksiklikleri ortadan kaldırdığını öne süren yeni bir rapor hazırlattı.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Yeni raporunu doğrudan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunan şirket, böylece ÇED olumlu kararı aldı. Bu kararla birlikte, Rize İdare Mahkemesi’nin iptal kararı etkisiz hale gelirken, ÇED olumlu kararı da herhangi bir hukuki merci tarafından denetlenmeden doğrudan Bakanlık’tan onay almış oldu.

Bugün Artvinliler bu karara itiraz haklarını kullanıyorlar. Dava dosyasında eksikliği tamamlandığı öne sürülen şirket raporunun yargı denetiminden geçmesini ve yargının bu denetimi yapabilmesi için de fırsat tanınmasını istiyorlar.

Mücadele 20 yıldan uzun süredir devam ediyor...

Mücadele 20 yıldan uzun süredir devam ediyor...

Ilıman kuşak ormanları ile Dünya üzerinde korumada öncelikli 200 Ekolojik Bölgeden birini ortadan kaldıracak madencilik faaliyetlerinin iptal edilmesine yönelik bu mücadele 20 yıldan uzun süredir devam ediyor.

İmza kampanyası için tıklayınız

Kaynaklar: Tema Vakfı ve Magma 

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam