Türkiye'nin de Yer Aldığı '2018 Yılının En İslami Ülkeleri' Listesine Göre Müslüman Ülkeler Sekülerleşiyor mu?

-
Abone ol

Her yıl olduğu gibi bu yılda 2018 yılının "en islami ülkeler" listesi yayınladı. Sonuç bir hayli şaşırtıcı. Gelin birlikte detaylara bakalım. 

Not: Bu liste, ülkelerin ekonomi, hukuk ve yönetişim, siyasi haklar, insan hakları ve uluslararası ilişkilerine bakarak İslami kriterlerle ne kadar uyup uymadığını gösteriyor. 

Kaynak:islamicity-index.org

Keyifli okumalar!

ABD’deki George Washington Üniversitesi’nden akademisyen Şeherazade Rahman ve Hüseyin Askari, her yıl olduğu gibi bu yıl da "En İslami Ülkeler" listesini açıkladı. Listedeki sıralama biraz şaşırttı. Gelin ilk önce ilk ona bakalım.

10. Norveç

9. Avusturalya

8. Kanada

7. Danimarka

6. İrlanda

5. İsviçre

4. İzlanda

3. Hollanda

2. İsveç

1. Yeni Zelanda

En islami ülke Yeni Zelanda oldu.

Listeye ilk giren müslüman ülke ise 45. sıradan Birleşik Arap Emirlikleri oldu.

Bazı müslüman ülkelerin sırası ise şu şekilde; Arvanutluk 46, Malezya 47, Katar 48, Bosna Hersek 60, Umman 61, Endonezya 64, Kuveyt 66, Bahreyn 70, Ürdün 80, Senegal 83, Suudi Arabistan 85, Tunus 86, Kırgızistan 93, Fas 94, Azerbaycan 99.

Türkiye ise listede 95. sırada!

Yemen ise listenin sonunda 153. sırada yer alıyor.

Sudan 152.

Çad 151. 

Burundi 150. 

Suriye 149. 

Kongo 148. 

Libya 147. 

Afganistan ise 146. sırada...

Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
princetk

Başlık yanlış, Müslüman ülkeler iyice b.ka batıyor. Cahiliye döneminin de gerisine gidiş var. Sözü edilen gelişmiş ülkeler ise İslamın emrettiği bir çok toplumsal emri, islam olmadan, akıl ve mantıkla kavrayıp uygulayan toplumlar. Mesela adalet, hangi islam ülkesinde düzgün işleyen adalet vardır, gitmedim ama göründüğü kadarıyla çoğunda adaletin a'sı yok.

sahin-recan

editor konuyu cok yanlis anlamissin. liste musluman ulkelerin sekulerlestigini gostermiyor... calisma, islam'in esaslari temel olarakk alindiginda (adalet, hak yememek, vs vs vs vs.) , hangi ulkeler "kur'ana" gore daha "teorik olarak" daha musluman, onu arastiriyor. yani, musluman ulkeler "sozde" musluman iken, avrupali ulkeler, insan haklari, adalet ve diger anlayislari ile " gercek/teorik" islama daha uygun yasamaktalar. sekulerlesmyor yani musluman ulkeler, cok kotu haldeler, "iddia ettikleri" dinin "duzgun kurallariini" uygulamaktan, kurmaktan ve korumaktan, acizler, a nlatilan bu.

dremor

ilk onda yer alan ülkelerin müslüman olmayışı şaşırtıcı yani insanlar avrupaya göç ettikçe hem dini vasıflarını daha iyi yerine getiriyor hem daha bilinçli kültürlü bir hale geliyor orta doğuda ise savaş vur kır ekonomik krizden insanlar kitap alamaz hale geliyor ama sigaraya para çıkıyor o tuhaf işte

gzm-ynklr

İLK ON GELİŞMİŞ ÜLKELER.

toreador

islami ulkeler degil insani ulkelerdir baslik siz yanlis anlamissinizdir

Görüş Bildir