Türkiye Kaçıncı Sırada? Avrupa Ülkelerinin Yıllık Alkol Tüketim Ortalaması Açıklandı

 > 
114PAYLAŞIM

Dünya Sağlık Örgütü ülkelere göre alkol tüketim miktarını açıkladı. Ortalamaya göre listenin başında Litvanya yer alırken Türkiye sondan ikinci oldu. 

Raporun detaylarına birlikte bakalım...

Birleşmiş Milletler'e bağlı Dünya Sağlık Örgütü'nün hazırladığı raporda alkol tüketimi, şişmanlık ve hayattan beklentiler üzerine eğilindi.

Avrupa kıtasıyla Kafkasya ve Orta Asya bölgesinin de dâhil olduğu 53 ülkeyi kapsayan raporda Almanların önde gelen sağlığa zararlı alışkanlığının alkol tüketmek olduğuna işaret edildi.

DW'nin aktardığı bilgiye göre, Alman haber ajansı DPA'nın sorularını yanıtlayan DSÖ uzmanı Claudia Stein, 15 yaşın üzerindeki Avrupalıların yılda 8,6 litre saf alkol tükettiklerini, Almanya'da ise bu miktarın 11 litreye çıktığını söyledi.

Alkol alışkanlığında ilk sırayı yılda ortalama 15,2 litreyle Litvanya alıyor.

Alkollü içki kullanma alışkanlığının azaldığı Rusya'da ise bu seviye 10,1 litre.

Yıllık ortalama alkol tüketimi 2,0 litre olan Türkiye ise Azerbaycan'dan sonra en az alkol tüketilen ülkeler arasında yer alıyor.

Türkiye'deki yaşam süresi Avrupa ortalamasının üzerinde.

Yaşam süresi ortalamasının en yüksek olduğu Avrupa ülkeleri İsviçre ve Lüksemburg. Bu iki ülkede ortalama 83 yılı buluyor. Almanya'da dünyaya gelen kız ve erkek çocuklarını ortalama 81 yıllık bir hayat bekliyor.

Yaşam süresi Avrupa ortalamasının üzerinde yer alan Türkiye'de dünyaya gelen biri ortalama 78 yaşına kadar yaşayabiliyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir