Görüş Bildir
Haberler
Türkiye, İsveç ve Finlandiya Arasında Üçlü Memorandum İmzalandı

Türkiye, İsveç ve Finlandiya Arasında Üçlü Memorandum İmzalandı

Emre Ordu
28.06.2022 - 21:43 Son Güncelleme: 28.06.2022 - 22:10

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö, İsveç Başbakanı Andersson ve NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'in katıldığı 4'lü zirve sona erdi. Zirve sonrası İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya katılımıyla ilgili memorandum imzalandı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, İsveç Başbakanı Magdelena Andersson ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in katıldığı dörtlü görüşme sona erdi. Toplantı 2 saat sürdü.

Görüşme sonrasında Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında Finlandiya ve İsveç'in NATO üyelik süreçleri hakkında üçlü memorandum imzalandı.

Memoranduma Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, İsveç Dışişleri Bakanı Anne Linde imza attı.

Stoltenberg: "Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılmasının yolunu açan bir anlaşmaya vardık"

Stoltenberg: "Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılmasının yolunu açan bir anlaşmaya vardık"

Ortak bildirinin ardından açıklama yapan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, üç ülkenin terörle mücadelede iş birliğini güçlendireceğini belirtti. Stoltenberg, İsveç ve Finlandiya'nın, terör örgütü olarak tanınan PKK ile mücadele ve YPG/PYD'ye destek vermeme taahhüdü verdiklerini de açıkladı.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, 'Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılmasının yolunu açan bir anlaşmaya vardığımızı duyurmaktan mutluluk duyuyorum' dedi.

Ortak bildiri

Ortak bildiri

Türkiye, İsveç ve Finlandiya ortak bildirisinde, 'Finlandiya ve İsveç, tüm terör örgütlerinin Türkiye’ye karşı gerçekleştirdikleri saldırıları açık ve net biçimde kınar. Finlandiya ve İsveç, PKK ve diğer tüm terörist örgütlerin ve bağlantılı şahısların faaliyetlerini engelleyeceklerini taahhüt eder.' denildi.

Ortak bildiride şu ifadeler yer aldı:'Türkiye, Finlandiya ve İsveç terör örgütlerinin faaliyetlerini engellemek amacıyla aralarındaki iş birliğini artırmaya karar vermişlerdir. Finlandiya ve İsveç, Türkiye'nin sağladığı bilgi, delil ve istihbaratı dikkate alarak terör zanlılarına dair sınır dışı veya iade taleplerini hızla işleme koyacak. Türkiye, NATO’nun açık kapı politikasına desteğini teyit eder ve Madrid Zirvesi’nde Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği için davet edilmesine desteğini ifade eder. Müstakbel NATO müttefikleri olarak Finlandiya ve İsveç, PYD/YPG ve Türkiye’de FETÖ olarak tanımlanan örgüte destek sağlamayacaklardır. İsveç yeni ve daha etkin bir Terör Suçları Kanunu’nun 1 Temmuz itibarıyla yürürlüğe gireceğini ve hükümetin terörle mücadele mevzuatını tahkim edeceğini teyit eder. Türkiye, Finlandiya ve İsveç, aralarında artık hiçbir milli silah ambargosu bulunmadığını teyit ederler.'

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
142
63
18
16
7
4
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Kzlt

Onca laftan sonra üçlü memerandum yapmışız. Üçlü olsun güçlü olsun.

Rebababa

Öyle bişe demedi istediklerimizi yerine getirmeyi taahhüt edene kadar giremezler dedi gööt.nden element uydurma ( istediğimizi aldık)

Burak

Kıbrısı tanıstaydık ya fırsattan istifade? Daha mantıklı net ve objektif bir sonuç olmuş olmaz mıydı?

Ay Ben Trolll...

Elimizde böyle bir koz yok aslında. Paşa paşa kabul edeceğiz bize söylenenleri. f35leri kaybettiğimiz gibi çok daha fazlasını kaybettirirlerdi bize. Şu an en... Devamını Gör

Bozkurt

AKP tutarsız söylemlerine ve politikalarına iman etmemizi istiyor. Kimse "Madem öyle neden şimdi böyle?" diye sormayacak. Sorarsa terörist oluyor. Bu kadar ç... Devamını Gör