Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Türkiye'de Yağmur Yağdığında Dikkat Etmeniz Gereken 11 Şey

36PAYLAŞIM

Kış - Yağmur

Evet malumunuz kış kapıda, artık yaz aylarını geride bırakıp o soğuk günlere geri dönüyoruz. Ama kışa geri dönerken 3-5 hatırlatma yapmak lazım diye düşündüm kendimce. Malum Türkiye'de yaşıyoruz ve insan hayatının resmen şans eseri devam ettiği bir ülkeyiz.  Yağmur bir doğal durumda olsa, Türkiye'de yağmurdan bile korunmamız gerektiğini düşünüyorum.

1. Kaldırımda mümkün olduğunca yürümemeye çalışmak.

Şakır şakır yağmura yakalandınız, eve, işe, okula gitmek için acele ediyorsunuz, zaten ıslandınız yeterince ama yetmeeeez. Öküzün biri mutlaka yoldaki su birikintisinden geçer ve resimde gördüğünüz duruma düşersiniz. Evet burası Türkiye! Yeni Türkiye!

2. Ağaç altında mümkün olduğunca yürümemek.

Kaldırımda yürümek gibi hata yaptıysanız, lütfen şimdi yazacağım hataya düşmeyin. Yağmurlu, fırtanalı günde aslında mümkün olduğunca evden bile çıkmamak lazım, ama ben kendimi eve kapatamıyorum diyorsanız da ağaç altından gitmeyin lütfen. Malumunuz ağaçların bakımları, budamaları, şusu busu yapmayan bir sürü insanlar, kurum, belediye var memlekette. Mazallah ağaç devrilir, sakat kalırsınız, ölebilirsiniz. Burası Yeni Türkiye!

3. Yüksek binaların yanından yürümemek

Bina var bina var şimdi. Çok görmüşsünüzdür haberlerde, evin balkonundan düşen, çatısından düşen bilmem nelerle insanlar ölüyor bu memlekette. Mesela balkondan saksı düşüyor birinin kafasına, kiremit düşüyor sakat kalıyor. Hele hele yağmurlu günlerde hiç gezmeyin, yürümeyin ev kenarlarından.

4. Mazgallardan uzak durmak

Müthiş belediyelerimiz ve müthiş şehir planlayıcılarımız altyapı konusunda eksiksiz(!) bir şekilde çalıştığı için mazgalardan su taşıyor, yollar tıkanıyor, evler su alıyor vs. vs.  İnsan hayatının değerini çok düşünüyorlarsa demek ki.

5. Denize yakın yerlerde yaşıyorsanız, yağmur yağdığında deniz kenarından uzak olmanız gerektiği

Geçenlerde bu fotoğrafı bi yabancı arkadaşıma gösterim, "ooo yüzen araba yapmışsınız" falan dedi. Dedim yok lan karayla denizin birleşmesi o.

6. Mümkün olduğunca araba kullanmamak

Sen ne kadar dikkatli olursan ol, ne kadar iyi şoförüm dersen de, açıkcası benim umurumda değil. Çünkü bırak karşındaki arabayı, yoldan bile emin değilsin. Asftalta yağ dökülmüştür, yağmur suyuyla karışında o asfalt sabun gibi olmuştur, sende o yoldan habersizce geçersin, sağlam geçebilir misin düşünmek lazım tabii.

7. Zemin katta yaşamamak.

Evet Türkiye'de bir çok kişinin evi yok, kira fiyatları belli, insanlar ucuz yoldan ev kiralamak için zemin katlarını tercih ediyorlar malesef. Herşey yaza kadar çok iyi, peki kış gelince nolacak? Suç sizde değil tabiki, o evi yapan müteahhitte, o evin öyle yapılmasına izin veren belediyede, denetlemeyen memurlarda. Bir kış yağmur yağar bir bakmışsın evin sular altında.

8. Köprüleri kullanmamak.

Aşırı yağışlarda bence en dikkat edilmesi gereken şeydir köprüler. Baştan savma yapılan bir iş sonucu kaç tane köprü çöktü kimbilir? Kaç kişi o köprülerde can verdi? Suç yine sizde değil tabiki, sizi öyle köprülerden geçirtmeye çalışanlarda. Aman dikkat edelim..

9. Evinizin çatısını kontrol etmek.

Gerek çatıdan evinize su girmesine karşın, gerekse başkalarının hayatını tehlikeye atmamak için lütfen yılda 1 kez de olsun evinizin çatılarını kontrol edin. Çürük, eskimiş kiremitler varsa sökün atın. Başkalarını da düşünün lütfen.

10. Otobüsle şehirlerarası yolculuk yapmamaya çalışmak

Malumuzun ehliyetin neredeyse marketten alınması ve araç şirketlerinin şoförlerini bir köle gibi kullanması sonrası her yıl oluşan binlerce kaza. İçindeki insanlar, ölümler.. Anladınız siz.

11. Diyelim yağmur-sel sonrası facia yaşandı, açıklama yapanlardan uzak durun.

Yağmur sonrası facialar çok yaşandı. Bu facialar sonrası çok açıklama yapıldı. İşte bu açıklama yapan adamları hiç dinlemeyin. Lütfen.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir