Görüş Bildir
Haberler
Türkiye'de Tarihi Gün: Koronavirüs Aşısında İlk Gönüllü Uygulaması Ankara'da Yapıldı

Türkiye'de Tarihi Gün: Koronavirüs Aşısında İlk Gönüllü Uygulaması Ankara'da Yapıldı

Batuhan
16.09.2020 - 14:15

Dünyanın dört gözle beklediği koronavirüs aşısında tarihi bir aşama Türkiye'de Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde gerçekleştirildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Çin'de geliştirilen Kovid-19 aşısının gönüllü uygulaması Brezilya ve Endonezya'da başlatıldı.

İlk doz sağlık çalışanlarına

İlk doz sağlık çalışanlarına

Faz 3 aşamasına Türkiye de dahil edildi ve aşının ilk dozu, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde sağlık çalışanlarına yapıldı.

Etkileri takip edilecek

Etkileri takip edilecek

Türkiye'de ilk koronavirüs aşısı bugün gönüllülere uygulandı. Bir hafta 10 gün içinde 1200-1300 arası kişi aşılanacak. Ağırlıklı olarak sağlık personelinden oluşan kişileri kapsayacak ilk tur aşılamanın ardından kısa bir tetkik sürecine girilecek. Bu kişilerde bir etki yapıp yapmadığına bakılacak. Bunun için öngörülen süre bir hafta 10 gün kadar.

İkinci kez aşı olacaklar

İkinci kez aşı olacaklar

Ardından 13 bin kişilik ikinci grup aşılamasına geçilecek. Bu gruptakiler de yine ağırlıklı olarak sağlık personeli ve risk grubunda bulunan insanlar olacak. Burada da kalmayacak, aşı olanlara daha önce koluna verilenin aynısından bir kez daha yapılacak.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Koruma sağlarsa seri üretime geçilecek

Koruma sağlarsa seri üretime geçilecek

Türkiye'de toplanan sonuçlar diğer ülkelerdeki sonuçlarla birleştirilip Dünya Sağlık Örgütü ile aşı uygulaması yapılan ülkelerin sağlık otoritelerine teslim edilecek. Eğer koruma sağlarsa bu kez seri üretime geçilip, bütün ülkenin aşılanmasına başlanacak. Bunun ne kadar zaman alacağı ise henüz bilinmiyor. Dünyadaki bütün sonuçların alınıp, ruhsatlama aşamasına geçildikten sonra tam tarih verilebileceği tahmin ediliyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
199
50
25
13
12
11
6
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
kardohs kurdo

Coronadan kaçarken 10 sene sonra kanser olmasınlar da :) Bu şeye benziyor, sağlam arabayı sanayiye götürürsün ufak bir iki bakımı vardır, o günden sonra süre... Devamını Gör

felsefibiloderler

Öyle olacak zaten koronavirüs olup iyileşenler de bile kalıcı hasar gözlemlenmiş, aşılardan sonra olması da yüksek bir ihtimal

asdsdf

Türkiye inşallah koronanın %100 işe yarayan aşısını bir an önce bulur ve uygular.

Ali Ünsal Kara

tahacim beynine bi baktir sen turkiye bulmadi bu asiyi :)

Tolga Yıldırım

Umarım olumlu sonuçlar verir. Bitsin artık şu lanet olası salgın