Görüş Bildir
Haberler
'Türkiye'de İlk Kez Bir Hayvana Zarar Veren İnsana Hapis Cezası Verildi'

'Türkiye'de İlk Kez Bir Hayvana Zarar Veren İnsana Hapis Cezası Verildi'

FreiGeist
06.05.2015 - 12:20 Son Güncelleme: 06.05.2015 - 19:15
İçeriğin Devamı Aşağıda

Eskişehir'deki kedi katiline 3 yıl hapis cezası

Eskişehir'de, bir kafeden aldığı kediyi öldüren ve bu vahşet görüntülerini de sosyal medya üzerinden paylaşan öğrenci M.C.A., 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Türkiye'de ilk kez bir hayvana zarar veren insan hapis cezası aldı. 

Adliye çıkışında gazetecilere açıklamalarda bulunan Eskişehir Barosu Hayvan Hakları Komisyonu adına açıklamalarda bulunan Avukat Buket Ünlü Hatip, Eskişehir Hayvan Hakları Komisyonu olarak ilk günden beri yakinen takipçisi oldukları 'İletki Kedi' davasında nihai kararın mahkemece verildiğini söyledi.

'Katledilmesi neredeyse saniye saniye kaydedilen ve internet ortamında paylaşılan kedinin faili hakkında 3 yıl hapis cezası verilmiştir' diyen Buket Ünlü Hatip, 'Sanık, yargılama sürecinde vermiş olduğu ifadesinde, pişman olduğunu ve kendisine bir zarar bildirilmesi durumunda bu zararı ödemek istediğini belirtmiştir. Sanık tarafından verilen bu ifade, samimiyetten yoksun olup tümüyle ceza almaktan kurtulmaya yöneliktir. Kendisine sahipleri tarafından güvenilerek emanet edilen ve sadece onu koruyup, gözetilmesi istenen bir canlının öldürülmesi en başta onu emanet eden sahipleri olmak üzere hepimizi üzüntüye boğmuştur. Bu durum bize güven kavramının önemini bir kez daha hatırlatmıştır' ifadelerini kullandı.

'3 yıl hapis cezası almış ve hiçbir erteleme uygulanmamıştır' 

Avukat Hatip, sanığın aldığı cezaya hiçbir erteleme uygulanmadığını da hatırlatarak, 'İletki'nin davası, bugüne kadar katledilmiş, eziyete uğramış, değersiz görüldükleri için çoğu zaman kasıtlı olarak hakları ihlal edilmiş ve savunulamamış birçok hayvan ve pek tabi bizler gibi hayatını onları korumaya adamış hayvan korumacılar için hukuk mücadelesine konu olması nedeniyle hukukumuzun önemli davalarından birisi olmuştur. Sanık Can Aksoy, belirttiğimiz gibi 3 yıl hapis cezası almış ve hiçbir erteleme uygulanmamıştır' dedi.

Hakim: “En üst hadden vicdanıma dayanarak ceza verdim”

Hakim: “En üst hadden vicdanıma dayanarak ceza verdim”

Kararı açıklayan Hakim Orhan Küçükfidancı, sanık M.C.A.’nın ‘haklı bir neden olmaksızın sahipli bir hayvanı öldürme’ suçunu işlediğinin sabit görüldüğünden 3 yıl hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi. Küçükfidancı kararın açıklanmasının ardından, “En üst hadden vicdanıma dayanarak ceza verdim” dedi.

Türkiye'de bir ilk

Eskişehir Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Duygu Kurt ise, bugün davanın sonuçlandığını belirterek, Türkiye'de ilk kez bir hayvana zarar veren insanın hapis cezası aldığına dikkat çekti.'Bu, hem hakimin çok duyarlı olması hem avukatlarımızın çabası hem de hayvan korumacıların dik duruşları sayesinde olmuştur' ifadelerini kullanan Kurt, şöyle konuştu:'Bu inşallah Türkiye'de örnek bir karar olur. Bu kararın duyulmasını istiyoruz. Çünkü insanlar artık korkmalı ve hayvana zarar verdiklerinde cezalandırılacaklarını bilmeli. Hayvanların mal olarak yargılanmasına karşıyız ama maalesef mal olarak yargılanması sonucu bu cezayı aldı. 3 yıl hapis cezası aldı, temyiz yolu açık. Temyizden dönmezse hem sabıkasına işlenmiş olacak hem de 3 yıl hapis yatacak. Bu hepimizi çok mutlu eden bir karar. Tabii ki İletki'yi geri getirmeyecek ama en azından içimize biraz su serpti.'

İçeriğin Devamı Aşağıda

Karar hayvanseverleri mutlu etti

Hayvanlara Adalet Platformu Sözcüsü Avukat Mustafa Çakı da davanın asla basit bir mala zarar verme davası olmadığını belirterek şöyle konuştu:

'Burada mahkemenin cezayı tayin ederken göstereceği hassasiyet, tüm hayvanların sadece ekonomik bir değer olması sebebiyle değil, salt olarak canlı olmaları nedeniyle hukuk düzenince koruma altına alındığını göstereceği için anlamlı ve önemliydi. Bu kararla kanun koyucunun yargıya verdiği takdir yetkisinin, bu defa fail lehine işletilmediğini görmenin mutluluğunu yaşıyoruz.'

Temyize gidecekler

Sanık Mustafa Can Aksoy duruşma sonrasında yakınlarıyla birlikte polislerin aldığı güvenlik önlemleri altında adliyenin arka kapısından dışarı çıkartıldı. Aksoy’un yakınları kararı temyize göndereceklerini belirtti.

İHA ve DHA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
89
20
9
9
5
4
1