Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Türkiye'de Efsane Olmuş 22 Nesil

 > 
29bPAYLAŞIM

Herkes için yaşadığı dönem özeldir ve birazcık efsanedir. Çocukluğu, gençliği, orta yaşı hep bir nesil içerisinde geçip gider. Sizler için Ekşi Sözlük'ün de yardımıyla Türkiye'de efsane olmuş 22 nesli bir araya getirdik. İllaki biri veya birkaçı sizin neslinizdir.

1. 1981-1986 arası doğan efsanevi nesil

Türkiye'deki en efsanevi nesildir. 80'lerin sonunda 90'ların başında çocuk olmuş nesildir. Maçları şifresiz kanaldan izlemiş, sobalı evde büyümüş, yanlışlarını kokulu silgi ile silmiş, sobanın üzerine tükürmüş nesildir. Barış Manço'nun, Cenk Koray'ın, Erkan Yolaç'ın programlarını izlemiş, Uzaylı Zekiye'nin ne olduğunu bilen nesildir.

2. 1991-1993 arası doğan efsanevi nesil

Geçiş dönemi neslidir. saklambaçtan counter strike'a, mahalle arasında maç yapmaktan ps1 oynamaya geçişin temsilcileridir. iPhone 5 çıkacak diye beklerken iPhone 4s'in çıkmasıyla şaşırmış nesildir. Pokemon izleyerek büyümüş Galatasaray'ın UEFA kupasını almasını izlemiş nesildir.

3. 146'dan internete giren efsanevi nesil

Gelen telefon faturaları sebebiyle babadan dayak yinyen efsanevi nesildir. telefonunun zil sesi olarak dial-up bağlantı sesini kullanan, müzikleri albüm olarak değil, seçip şarkı olarak indiren, telefonun sürekli meşgul olmasını akrabalara izah etmekle ömür tüketmiş, internet yüzünden ailesi ile arası açılmış ilk nesildir. İnternetteki işlerini biriktirip tek bir seferde hızlıca girip çıkarak halleden nesildir.

4. Playstation1 oynamış efsanevi nesil

Şu anda oynanan dünyanın en meşhur oyunlarının atalarıyla haşır neşir olmuş efsane olmayı hak etmiş nesildir. Bir araya gelip sabahlara kadar winning eleven 3 turnuvaları yapan, final fantasy,  resident evil 3 nemesis, tomb raider, gran turismo,  pro evolution soccer, vb. oyunların ilk serisini oynayan nesildir. Roberto Carlos'u en az bir kere Real Madrid'in forvet hattında oynatmış nesildir.

5. Evde civciv beslemiş efsanevi nesil

Balkona konulan kartondan kümesin içine ampul bağlayıp, annesine pazardan aldırdığı civcivleri besleyip büyüten nesildir. Sonradan çabucak ölen renkli civcivler çıksa da o sarı civcivlerini öldürmeden ferik ve hatta tavuk yapabilmiştir. Elleriyle marul, yeşillik, buğday yedirmiştir. Civcivin her şeyinden sorumlu ve aynı zamanda civcivi ölünce kahrolan nesildir. Kargaların civciv yediğini keşfeden ilk nesildir.

6. Albaydan milli güvenlik dersi almış efsanevi nesil

Ordudaki rütbeleri tek tek ezberlemek zorunda kalmış nesildir. Sınıfında silahlı ve üniformalı bir adam görebilme ayrıcalığını yaşamış, sınıf başkanının hocanın yaklaşmasına yakın 'dikkat' diye bağırıp sınıfı hizaya soktuğu, hocam mı denecek, albayım mı denecek bilemeyen nesildir.

7. Tatilya'ya gitmiş efsanevi nesil

Masal okuyan ağaçtan masal dinlemiş, sineremanın koltuklarında kahkaha atmış efsane nesildir.Aynı zamanda alaborayla çığlığın dibine vurmuş nesildir. Hele bir de Tatilya'ya okul gezisi ile gitmişse tadından yenmeyecek nesildir.

8. İnşaattan kuma atlayan efsanevi nesil

Kumun yüksekliğine göre 3. katlara kadar çıkabilmiş, bu yüzden çok anne dayağı yemiş, kale benim oyununu oynamış, inşaattaki tuğlalarla kendilerine kaleler örmüş nesildir. Ayakkabının içine kum dolmasının ne demek olduğunu en iyi bilen nesildir.

9. Atari oynamış efsanevi nesil

8 bit ne demek bilen, adaptörün soğumasını beklemenin ne demek olduğunu iyi bilen nesildir. Mario oynayabilmek için haber saatlerini ezbere bilen nesildir. Cep telefonunu açamadığı zaman bataryayı çıkarıp içine üflemeyi de alışkanlık haline getirmiş nesil bu nesildir.

10. Pilot kalemle dönem ödevi hazırlamış efsanevi nesil

Dönem ödevinin önemli olduğu zamanlarda yaşayan, çizgisiz kağıda hatasız yazmak için kağıdın altına çizgili kağıt koyan nesildir. Ben tükenmez kalemle yaptım hoca kızar mı acaba diye dertlenen nesil de budur. Nerede hazırladığı bir işin kapağına önem veren birini görürseniz bilin ki o kişi bu neslin üyesidir.

11. Fare topu temizlemiş efsanevi nesil

146'dan internete giren nesille yakın ilişki içerisindeki nesildir. İnce uçlu bir tornavida ile fare topundaki kılı tüyü cerrah hassasiyetiyle temizlemiş nesildir. Fare topuna ilk temas ettiğinde üzerideki kauçuk maddenin verdiği hissiyatı tatmış nesildir.

12. Hanımeli çiçeklerinin balını yemiş efsanevi nesil

Dünyadaki en tatlı balın tadını alabilmiş nesildir. En fazla balı verecek çiçeği seçme, balını çıkarma ve dökmeden ağza götürebilme becerisi edinmiş nesildir. Seçtiği hanımeli'nin boş çıkmasıyla büyük travmalar yaşamış, arılardan ziyadesiyle çekmiş nesildir.

13. Pamukta fasulye yetiştirmiş efsanevi nesil

Yetiştirmek değil de filizlenip, 10 cm boy attığını görmüş efsanevi nesildir. Ziraatın, tarımın tadını almış, beyaz, kuru bir şeyin içinden su gibi, yemyeşil bir şeyin nasıl olup da çıktığına akıl sır erdirememiş nesildir. Bu neslin üyeleri büyüdüklerinde bir gelenek gibi bunu çocuklarına da aktarmışlardır.

14. Taso oynamış efsanevi nesil

Malının kıymetini bilen, takas usulü alışverişte son derece başarılı olan, bugün hala tasolarını saklayan nesildir. Okulda öğretmene kaptırdığı tasolarının ardından gözyaşı döken, eksik olan tasoyu bulabilmek için kendini paralamış nesildir. Dev taso lafı onlar için büyük anlamlar ifade eder.

15. Tutti Frutti izlemiş efsanevi nesil

Bugünlerde TV'lerde sanat eserlerinin bile buzlandığını, mozaiklendiğini düşünürsek, TV ekranlarından erotik şov izlemiş, efsanevi ve nadide bir nesildir. Tutti frutti'nin müziğini telefon melodisi yapmış, ardından başlayan kırmızı noktalı filmi bir gözü odanın kapısında izlemiştir. TV izlerken kumandayı elinden bırakmayan birisini görürseniz o büyük ihtimal bu neslin üyesidir.

16. Sanal bebek oynamış efsanevi nesil

10 yaşında annelik duygusunu dibine kadar yaşamış, okulda, evde, çarşıda bebeğini asla ihmal etmemiş. ölünce Japonlar gibi gömemese de ardından ağlamış nesildir.

17. Yolcu otobüslerinde poşet su içmiş efsanevi nesil

Aynı zamanda şehirler arası otobüslerde sigara içilen döneme de denk geldiği için sigara kokusu ve plastik poşet içindeki sudan sürekli midesi bulanmış, yolculuğu zehir olmuş nesildir. Aynı zamanda yolcu otobüslerinin evrimine de tanık olmuş o303'den o304'e geçişi hayranlıkla seyretmiş, sırf o304 görmek için otogara gitmiş nesildir.

18. Kaset doldurmuş efsanevi nesil

Kasetçiye gidip kaset doldurtmak yerine, kendi emeğiyle kah radyodan kah arkadaşlarının kasetlerinden kendi kasetini hazırlamış nesildir. Aynı zamanda kasete kendi sesini kaydeden, sesinin ne kadar tuhaf olduğuna şaşıran, yaratıcılığını konuşturup kasete programlar kaydeden nesildir. Bakmayın "paraları yok diye böyle yapmışlar" diyenlere, el emeğinin tadını almış nesildir.

19. Körfez savaşını televizyondan izleyen efsanevi nesil

Savaşın gerçekten var olduğunu gören ve bir savaşı canlı izleyen ilk nesildir aynı zamanda. Gecenin bir yarısı savaş başladı diye babasını uyandıran, ertesi gün okulu olmasına karşın sabahlara kadar simültane tercüme izleyen nesildir. 1 koyup 3 almanın imkansızlıklarını görüp tecrübe etmiş, bugün benzer şeyler söyleyenleri kaale almayan nesildir.

20. Flash TV'de amerikan güreşi izlemiş efsanevi nesil

Gece 1'lere kadar oturmuş, babasının TV'nin fişini çekmesiyle yatabilmiş nesildir. Bu maçları türk izleyicisine anlatmayı kendilerine görev edinmiş  spikerler sayesinde oyunun kurallarını öğrenmiş nesildir. Bugün flaş tv'de halay izleyen birilerini görürseniz onlara iyi davranın belki amerikan güreşi ile flaş tv bağımlısı olmuş nesildendir.

21. Katalitik soba ile ısınmış efsanevi nesil

Odanın havası kuruduğu için sürekli başı ağrıyan, açık mı unuttuk, zehirlenmeyelim endişeleri ile büyümüş bir 90'lar neslidir. Pazar akşamı banyodan çıkıp katalitik soba ile ısındığı sırada bizimkiler dizisini izlemiş , biraz daha yansın diye koca tüpü elinde oyuncak gibi çevirmiş nesildir.

22. Gezi Parkı'ndaki efsanevi nesil

Efsane olmayı en çok hak eden nesildir. Büyük bir ailedir, özgürlük, haklar, insan yerine konulmak için ayağa kalkmış, bir ülkenin kaderini etkilemiş nesildir. Sensin, benim, biziz...

Bonus: 3 yaşında tablet pc kullanabilen efsanevi nesil

Günümüzün neslidir. tablet pc, akıllı telefon ile oynamaları ileride bilgisayar mühendisi olacağı şeklinde yorumlansa da, ağlamasınlar, bize biraz nefes aldırsınlar diye ellerine verilen tabletler, akıllı telefonlar kendilerine büyük zararlar vermektedir. Umarız bunun farkına varılır ve bu efsanevi nesil bugün son bulur. 

https://onedio.com/haber/12-yas-alti-cocuklarda-elde-kullanilan-cihazlarin-yasaklanmasi-icin-10-sebep-266720

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
turkcellglobalbilgi

Efsane olmayı en çok hak eden nesildir. Büyük bir ailedir, özgürlük, haklar, insan yerine konulmak için ayağa kalkmış, bir ülkenin kaderini etkilemiş nesildir. Sensin, benim, biziz... ????? yani vatan hainleri nesli :)

sbstnbjk

90'dan sonra doğum yapmak yasaklanmalıydı. Bu arada galeriden çok Gezi tartışılmış. Bir söz etmeden geçmeyelim. Gezi'yi en sert şekilde eleştirenler bile yıllar sonra aslında oradaki insanların vatana hizmet ettiklerini anlayacaklar. Yani beyni olan bir insanın Gezi'ye katılanları vatan haini olarak nitelendirmesi mümkün değil. İnsan salak olabilir, gerizekalı olabilir, saf olabilir, çok kolay kandırılabilir, ama beyni olan bir kişinin Gezi'ye katılanlara vatan haini demesi mümkün değil. İnsan beyniyle ilgili bilimsel araştırmalar, Gezi'ye katılanlara vatan haini diyen bu insanlar üzerinde yapılmalı. Eminim daha önce hiç bilinmeyen, çok ilginç sonuçlara ulaşılacaktır.

sayd

87 - 91 arası kıtlık mı vardı

sputnicker

gezi için ihanet türevi yorum yapanlar hala var mı yaa? kafayı topraktan çıkarın da bi bakın etrafınıza, o yere göğe sığdıramadığınız padişahınıza başkaldıran kim var başka? ama doğru, biat sizin göbek adınız..!

Gizli Kullanıcı

bonus 3= bu nesil bitmeyecek!

Görüş Bildir