Türkiye'de 11.000 E-Ticaret Sitesi Var

 > -
Abone ol

İnternetten alış veriş yapma alışkanlığının artması, bu alanda hizmet veren internet sitelerinin de bir anda çoğalmasına neden oldu. Peki e-ticaret siteleri en çok hangi sektörden?

Şöyle geriye dönüp baktığımızda, çok değil bir 15 sene öncesinde e-ticaret sitelerinin tek tük olduğunu hatırlayacaksınızdır. Ülkemizde internetin yeni yeni yayılmaya başladığı o yıllarda, internet üzerinden yapılan alış verişlerde büyük bir güvensizlik hakimdi.

Kredi kartını sıfırlatan insanlardan tutunda banka bilgilerini çaldıran bir sürü e-ticaret sitesi mağduru bu sektöre güven duyulmasını zorlaştırmıştı. Neyse ki sonrasında hayatımıza şu anda birer marka haline dönüşmüş olan e-ticaret siteleri girdi. Bu siteler sayesinde e-ticaret güvenli bir platforma oturtulurken, emekleme aşamasındaki diğer sitelerinde yolu açılmış oldu.

İnternetin hayatımızdaki yeri genişledikçe e-ticaret sektöründeki internet sitelerinin sayısı da günden güne arttı. Türkiye 'nin lider e-ticaret altyapı sağlayıcısı IdeaSoft tarafından yapılan pazar analizinde ortaya çıkan sonuçlar, insanların internetten alış veriş alışkanlılığının ne boyutlara ulaştığını da ispatlar nitelikteydi.

IdeaSoft tarafından yapılan pazar analizine göre, ülkemizde e-ticaret paket yazılımlarını kullanarak e-ticaret yapan KOBİ sayısı 2015 yılı Haziran ayı itibariyle 11.000 ’e ulaştı. IdeaSoft ’un e-ticaret altyapısı sunduğu 5000 ’i aşkın KOBİ üzerinde yaptığı araştırmaya göre, KOBİ ’lerin %75 ’i sahip oldukları fiziki iş yeri-mağaza dışında aynı zamanda e-ticaret sitesi üzerinden de ürün satışı gerçekleştiriyor.

Bu çalışmaya göre son 5 yıl içinde hem fiziki mağaza hem de e-ticaret sitesi sahibi olan KOBİ ’lerden %18 ’inin e-ticaret gelirinin, fiziki mağaza gelirlerinin üzerine çıktığı ortaya kondu.

E-ticaretten önemli gelir elde eden KOBİ ’lerin başarısında dikey e-ticaret olarak ifade edilen sadece iç çamaşırı , butik pasta , düğün ürünleri , özel tasarım yüzük , tespih vb. tek bir alana odaklanan işletmeler olmaları önemli pay sahibi oldu.

ShiftDelete.Net

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir