Türkiye Bir İşçi Cehennemi: 2017'nin İlk 6 Ayında 9'u Çocuk 906 İşçi Can Verdi

-

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisinin iş cinayeti raporuna göre haziran ayında 164, 2017'nin ilk altı ayında ise en az 906 işçi yaşamını yitirdi. Raporda geçtiğimiz hafta sonu Türkiye’nin tamamına damgasını vuran aşırı sıcaklar hatırlatıldı, sadece iki gün içerisinde 15 işçinin hayatını kaybettiği belirtildi ve önceden önlem alınmaması eleştirildi. Ayrıca "Türkiye artık bir işçi cehennemine dönüşmüştür" denildi. 

Bu acı tabloya yakından bakalım...

Tarım orman iş kolu 49, inşaat yol iş kolu 36, taşımacılık 21, ticaret büro 11, metal ve enerji ise 9’ar işçi ölümüyle ilk 5 sırayı aldı.

Ölümlerde ise ilk 5 sırayı 42 ölümle servis kazaları, 27 ölümle ezilme ve göçük, 11 ölümle beyin kanaması, 5’er ölümle patlama, zehirlenme/boğulma, intihar ve silahlı şiddet aldı.

Haziran ayında iş cinayetlerinin yaş gruplarına göre dağılımı ise şöyle 👇

14 yaş ve altı yaş grubunda 3 işçi,

15-17 yaş grubunda 6 işçi,

18-27 yaş grubunda 23 işçi,

28-50 yaş grubunda 80 işçi,

51-64 yaş grubunda 30 işçi,

65 yaş ve üstü yaş grubunda 7 işçi,

Ve yaşını bilmediğimiz/öğrenemediğimiz 15 işçi yaşamını yitirdi...

Geçtiğimiz Yıl 56 Çocuk Çalışırken Hayatını Kaybetti, Çocuk İşçi Sayısı 2 Milyona Yaklaştı - onedio.com
Geçtiğimiz Yıl 56 Çocuk Çalışırken Hayatını Kaybetti, Çocuk İşçi Sayısı 2 Milyona Yaklaştı - onedio.com

"Devlet sıcakta çalışmaya karşı önlem almalıydı..."

Geçtiğimiz hafta sonu Türkiye’nin tamamına aşırı sıcaklar damgasını vurdu. Örneğin İstanbul’da gölgede sıcaklık 37,2 dereceye çıkarak son 106 yılın rekoru kırıldı. 

ISİG verilerine göre sadece cumartesi ve pazar günlerinde 7’si inşaat işçisi olmak üzere en az 15 işçi yaşamını yitirdi. 

Raporda "TV’lerden uzmanlar öğle saatlerinde gerekmedikçe dışarı çıkılmaması ve çıkılırsa da alınması gereken önlemleri sıraladı. Peki bu sıcakta dışarıda çalışmak zorunda kalan işçiler. Mesela inşaat ve tarım işçileri. Çalışma Bakanlığı’nın sıcaklık rekorlarının kırılacağını önceden bildiği bu günlere dönük olarak öğle saatlerinde çalışılmamasına dair bir karar vermesi çok mu zordu?" ifadeleri yer aldı.

Makine Mühendisleri Odası'ndan yapılan açıklamaya göre Türkiye işçi ölümlerinde Avrupa'da birinci, dünyada ise üçüncü sırada yer alıyor...

Türkiye İşçi Ölümlerinde Avrupa'da Birinci, Dünyada Üçüncü Sırada Yer Alıyor... - onedio.com
Türkiye İşçi Ölümlerinde Avrupa'da Birinci, Dünyada Üçüncü Sırada Yer Alıyor... - onedio.com

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir