Görüş Bildir
Haberler
Türkiye Barolar Birliği'nden Sedef Kabaş Açıklaması: 'Korku İklimi Yaratılmasının Parçası'

Türkiye Barolar Birliği'nden Sedef Kabaş Açıklaması: 'Korku İklimi Yaratılmasının Parçası'

Ulaş
23.01.2022 - 18:39

'Cumhurbaşkanına hakaret' suçlamasıyla hakkında soruşturma açılan ve gözaltına alınan gazeteci Sedef Kabaş tutuklandı. Türkiye Barolar Birliği (TBB) ve Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Kadın ve LGBTİ+ Komisyonu ise Kabaş'ın tutuklanmasına yaptıkları yazılı açıklama ile tepki gösterdi ve ifade özgürlüğüne vurgu yaptı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Türkiye Barolar Birliği, Kabaş'ın tutuklanmasına, yaptıkları yazılı açıklama ile tepki gösterdi.

İfade özgürlüğünün Anayasal bir hak olduğunun altını çizen TBB, 'Gazetecilerin ifade özgürlüğü söz konusu olduğunda, özgürlük ve hak alanı çok daha geniş bir çerçevede ele alınmaktadır' dedi.

Bunun nedeni olaraksa gazetecilerin dile getirdikleri olgu, düşünce ve kanaatlerin engellenmesinin aynı zamanda kamuoyunun haber alma ve kanaat oluşturma hakkını engeleyebilecek olması olduğunu belirten TBB'nin açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

''Cumhurbaşkanına hakaret suçu', ülkemizde yoğunlukla ifade özgürlüğünün kısıtlanması için bir araç olarak kullanılmakta, bu kapsamda yapılan soruşturmalar, gözaltı işlemleri ve tutuklamalar, evrensel hukuk prensipleriyle çelişmekte ve kamuoyu üzerinde bir baskı yaratma vazifesi görmekte, gözdağı niteliği taşımaktadır.

'Kabaş'ın ifadelerinin ifade özgürlüğü sınırlarını aşıp aşmadığı konusunda değerlendirme yapma yetkisi, muhakkak ki bağımsız yargı mercilerine aittir. Ancak TCK 299. madde [Cumhurbaşkanına hakaret suçu] kapsamında yürütülen bir soruşturmada sabaha karşı gözaltı işlemi yapılması, hiçbir tutuklama sebebi olmadığı halde verilen tutuklama kararı, bu kararın bir tedbir değil kamuoyu nezdinde korku iklimi yaratılmasının bir parçası olduğunu göstermektedir.'

Süreci yakından takip ettiklerini belirten TBB, Anayasa ve uluslararası insan hakları belgeleri ile yargı içtihatlarının belirlediği sınırlar çerçevesinde ifade özgürlüğünün savunuculuğunu yapmaya devam edeceklerini de vurguladı.

Türkiye Gazeteciler Sendikası Kadın ve LGBTİ+ Komisyonu tarafından yapılan açıklamada ise "Biz ne zaman demokratik bir ülke olacağız?" denildi.

Türkiye Gazeteciler Sendikası Kadın ve LGBTİ+ Komisyonu tarafından yapılan açıklamada ise "Biz ne zaman demokratik bir ülke olacağız?" denildi.

Gazetecilerin toplumu ileriye taşıyan ve görünmeyene dikkat çeken kişiler olduğunu ifade eden sendika, açıklamasında 'Bu nedenle tutukladığınız, gözaltına aldığınız her gazeteci sizi, bizi karanlığa sürükler' ifadelerine yer verdi.

Kabaş'ın tutukluluğunun ifade özgürlüğünün tehdidi olduğunu belirten TGS, buna izin vermeyeceklerini ve Kabaş'ın yalnız olmadığını belirtti.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
14
5
3
2
2
2
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
mesut binici

'Herhalde artık hırsızları yakalamaktan vazgeçtiler, namuslu insanları götürmek daha çok işlerine geliyor.'ANA MAKSİM GORKİ