Görüş Bildir
Haberler
Türk TIR'ları Haftalardır Suudi Arabistan'da Bekletiliyor: Binlerce Ton Meyve ve Sebze Çöp Oldu

Türk TIR'ları Haftalardır Suudi Arabistan'da Bekletiliyor: Binlerce Ton Meyve ve Sebze Çöp Oldu

Suudi Arabistan sayıları 80’i geçen Türk TIR’larını çeşitli gerekçelerle gümrük kapılarında bekletmeye başladı. Ticaret Bakanlığı TIR’lar için diplomatik görüşmelerin sürdüğünü açıklarken, haftalardır kapılarda bekletilen 7 bin ton meyve-sebze çöp oldu.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Suudi Arabistan vatandaşı gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinin ardından Türkiye ile Suudi Arabistan arasında yaşanan gerginlik, ihracata yansıdı. Suudi Arabistan sayıları 80’i geçen Türk TIR’larını çeşitli gerekçelerle gümrük kapılarında bekletmeye başladı. Ticaret Bakanlığı ve Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) sorunun çözülmesiyle ilgili görüşmelerin sürdüğünü belirtti.

Tekstil ve gıda ürünleri taşıyorlar

Tekstil ve gıda ürünleri taşıyorlar

Hürriyet'ten Hacer Boyacıoğlu'nun verdiği bilgiye göre,deniz yoluyla Suudi Arabistan'a gitmek üzere yola çıkan konteynır yüklü TIR’ların günlerdir gümrük kapılarında beklediği belirtiliyor. Bekletilen TIR’ların bir kısmı tekstil ürünlerini içeriyor. CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur da, geçen günlerde yaptığı açıklamada, 23 Haziran’da Türkiye’den çıkan, 1 Temmuz’da Cidde Limanı’na varan TIR’ların 24 gündür bekletildiğini, bu araçların yaş kayısı, üzüm, nektar, karpuz, domates, gibi yaş sebze, meyve taşıdığını belirtti.

"Çürütülen bir ton malın ihracatçıya maliyeti 25-35 bin dolar arası"

"Çürütülen bir ton malın ihracatçıya maliyeti 25-35 bin dolar arası"
İçeriğin Devamı Aşağıda

Güzelmansur, uzun süren ve bir gerekçeye dayanmayan bekletme nedeniyle, çürümeye yüz tutmuş, çöpe mahkum olmuş yaş sebze ve meyvelerin yaklaşık 7 bin ton olduğunu ve çürütülen 1 ton malın ihracatçıya maliyetinin 25-35 bin dolar olduğunu dile getirdi. CNN Türk’ün haberine göre ise Türkiye’den Suudi Arabistan’a ihraç edilen tekstil ürünleri ise 15 gündür ülkeye giriş yapmak için bekliyor. İstanbul’un Osmanbey, Merter, Laleli gibi semtlerinden Suudi Arabistan’a giden tekstil ürünlerine hem karayolundan hem de havalimanından girişte ambargo uygulanıyor.

İş dünyası kasıtlı olduğunu düşünüyor

İş dünyası kasıtlı olduğunu düşünüyor

İş dünyası temsilcileri, Suudi Arabistan’ın gümrüklerde kasıtlı olarak beklettiğini belirtirken, kendilerine çeşitli gerekçeler sunulduğunu ancak bir karşılığının bulunmadığını ifade etti. Ticaret Bakanlığı da, sorunun çözümü için görüşmelere başladı. UND de, konuyu takip ettiklerini açıkladı. Dernek, Dışişleri ve Ticaret Bakanlığı’yla birlikte görüşmeleri sürdürdüklerini ifade etti. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu ise, kendilerine gelen bir bilgi olmadığını belirtti.

Yetkililer Kaplan'ın tweetini doğrulamadı

Yetkililer Kaplan'ın tweetini doğrulamadı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Yönetim Kurulu Üyesi Selahattin Kaplan, Twitter’dan yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan’la yaşanan sorunun çözüldüğünü kaydetti.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Kaplan, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, TİM Başkanı İsmail Gülle ve Cidde Başkonsolosu’na teşekkür etti. Ancak yetkililer, sorunun kalıcı olarak çözülmediğini ve görüşmelerin sürdüğü bilgisini verdi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
191
71
19
11
4
1
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
gizliyazarr

Hani nerde kaldı müslüman kardeşliği hahahahha :D

Sons of Anarchy

Siz de bunların götünü yalamaya devam edin aq

Bozkurt

Dün cihadını bugün üzümünü tanımayan "din kardeşin", hilafet gelecek de halifeni tanıyacak!