Türk Televizyonu Nereye Gidiyor? Yarın Uyandığınızda Bu Diziler Çoktan Bitirilmiş Olabilir

11PAYLAŞIM

Umarız hiçbiri bitmez ama yapımcıların oyuncu kaşelerini ödemekte bile zorlandığı bir dönemde her hafta dizi çekmek çok zor. Bazen az bir reyting kanala yetebiliyor, bazen ondan çok daha fazlasını alan bir dizi sırf maliyetinden dolayı bitebiliyor. 

Tamamen analiz ve tahmin, bazı dizileri tehlikede görüyoruz.

'Çocuklar Duymasın' bizi üzüyor. Çocukluğumuzun efsanesini çekiştire çekiştire buraya kadar getirdiler. Havuç gitti bir başkası geldi, Haluk aldatmanın eşiğinden döndü, Meltem ve Haluk boşandı vesaire vesaire. Artık daha fazla zarar vermeseniz mi çocukluğumuzun eğlencesine?

Önce 3 tane haber verelim size. 'Yüzleşme' dizisi de Uğur Yücel gibi bir isme sahip olmasına rağmen 4. bölümde final yaptı. TV tarihinin derinliklerine gömüldü.

Erkan Petekkaya ve Emre Kınay da son işlerinde hep talihsizlik yaşadılar, bu dizi de gayet iddialı olmasına ve konusunun da ilgi çekici olmasına rağmen bitti. Ekranın en kötü reytinglerini mi aldı? Hayır. Ama sektörün ekonomik krizini unutmamak gerek.

1. Biz tam olarak bundan bahsediyoruz: Sektörün ekonomik durumu. Çarpışma giderse bundan gidecek gibi gözüküyor.

Editörün favorisi 'Çarpışma', bir türlü halkın favorisi olamadı. Perşembe gününde Bir Zamanlar Çukurova, Avlu, Bizim Hikaye gibi dizilerle kapışamadı.

Gayet güzel ve samimi aşk sahnelerine, dozunda aksiyona sahip dizi her hafta daha da güzelleşiyor.

Olaylar hiç sıkmadan o kadar hızlı bir şekilde gelişiyor ki; hem bu zekanın hem de ortaya çıktıkça şok eden sırların etkisinde kalıyorsunuz.

AB grubunda görece daha iyi noktadayken TOTAL'de 3 puan bile alamıyor, gün içinde 17. oluyor. Dizinin bitme ihtimali o kadar çok konuşuldu ki, yapım şirketi devam edeceklerini açıklamak zorunda kaldı.

Bize kalırsa online izlemeler ve sosyal medya geri dönüşü sebebiyle bu sezonu bitirmesi için epey uğraşılacak. Ama bu kadar kaşesi yüksek, önemli ve popüler oyuncuların bir arada olduğu dizinin zarar etmesi kaçınılmaz.

Reklam gelirleri o kadar düştü ki, artık ürün yerleştirmelere online izlemelere sarılıyor yapımcılar. Ama reytingler bu durumdayken ve yüz binlerce lira oyuncu bütçesi varken işler çok zor.

Şöyle anlatalım; Mehmed Bir Cihan Fatihi'nin aldığı reytingle iki sezon gidebilen diziler var. Ama sadece bir kişiye bölüm başı 400 bin verirseniz, bir bölümden inanılmaz maliyetlerle çıkarsanız o reyting size yetmez. Size Diriliş Ertuğrul reytingi gerekir.

2. 'Halka' bir TRT dizisi. Bu ona hem çok iyi bir kadroya sahip olma hem de bir başka kanalda olsa çoktan bitirilecekken hala yayında olma şansı veriyor.

Tabii ki her kanal, her yayın gününde aynı şekilde olmasa da genelde 3 puan beklenir bir diziden. Maalesef AB grubunda 3'ü göremiyor, TOTAL'de de bir alıyor bir alamıyor.

Aslında enteresan bir konusu olması ve usta oyuncuları barındırması açısından üzülsek de AB'de 9.luk ve TOTAL'de zaman zaman ilk 10'a bile girememekten bahsediyoruz.

TRT, diziler için harcanan emeğe diğer tüm kanallardan daha çok saygı duyuyor ve olabildiğince şans tanıyor. Ama Mehmetçik Kut'ül Amare'de de gördüğümüz gibi her an bu şansa bir son verilebilir.

3. 'Nöbet' yeni başlayan bir Show TV dizisi. Pazar günü asker dizisi izlemek isteyen ama aynı zamanda da 'Savaşçı'dan bıkan seyirciler hedeflenmiş adeta.

Dizinin yapımcısı da Necati Şaşmaz. Büyük umutlarla başlayan ve tanıtımı yapılan dizi ilk 1-2 bölüm izlendi ama şimdi ilk 10'a bile giremiyor, 2 puanları zor görüyor. Geç olmadan kaldırılır diye düşünüyoruz.

Tabii Necati Şaşmaz biraz daha diretecektir, Kurtlar Vadisi için Show TV'ye yıllarca çalıştıktan sonra bunu yapabilir.

4. 'Jet Sosyete' hayal kırıklığının televizyon tanımıdır. Gülse Birsel gibi bir deha, hem tiyatronun hem sosyal medyanın fenomen isimleri, acayip büyük bir kadro ve bu reytingler...

Star TV'de tutunamadı, Acun TV8'e transfer etti. Gün değiştirdi, kadroya birileri eklendikçe eklendi.

Bizim bile kafamızı kurcalıyor, bu kadar ünlünün olduğu bir dizide bu kadar az reytingle nasıl finanse ediyorlar?

Ama size tatlı bir haberimiz var, Acun aynı Kızım dizisi gibi bu diziyi de kurtarmışa benziyor. Gün değiştirdikten sonra reytingleri arttı. TOTAL'de hala başarısız olsa da AB grubunda perşembe günün ilk 5'inde.

Tehlike bir süre atlatıldı yani.

5. Soru işareti dizilerden biri de 'Tek Yürek'. Perşembe günleri yayınlanan TRT dizisi TOTAL grubunda 15. oldu. AB'de ise fena gitmiyor.

TRT dizisi olması da işleri bir derece kolaylaştırıyor. Bakalım bu sezon sonunu görebilecek mi?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bronz-sisko-kiz-heykeli

bence acunun öncülük yapıp 50 dklık diziler yapması gerekiyor. internete kayan nesli bağlamanın tek yolu bu. ben çocukken hatırlıyorum 2 farklı dizi olurdu bir akşamda. gece saatlerinde de talkshowlar falan olurdu. tekrar o günlere dönülmeli. kıvançı kenanı severim ama bu kadar kazanmanız anlamsız, türkiyede oyuncusunuz holivudda değil. oyuncular ya piyasadan kayacaklar ya da kaşelerini düşürecekler. yoksa artık para kazanamazsınız... bugün berkcan ya da danla kıvançtan fazla izleniyorsa kıvanç durup şöyle bir bakmalı ;d

kamilkarabiber

iki saat dizi olmaz! Çarpışmaya başladım, oyunculuk güzel yapım kaliteli ve konuda güzel ama arkadaş iki saati.dolduracak diye ne saçmalıkla, konuyu çekiştirmeler ve gereksiz dialoglar sıkıyor insanı! Hayır herkes yabancı dizi izliyor ve artık seyirci daha seçici. 2 saat çok fazla hem de çok!

yobo

Dün bunu konuşmuştuk. Bizim dizilerde benim gördüğüm ve izlemememe neden olanlar şöyle; -Bir kere her bölüm aşırı uzun. Bu da hem oyuncuları mutsuz eden hem de yapımcıların giderini artıran gereksiz bir durum. En fazla 40 dk olmalı bence. Çünkü izlerken de sıkılıyorsun sevsen bile. -Sürekli aynı olaylar etrafında kurgulanıyor yıllardır ve sürekli dram, intikam, kötülük... Bir yerde bay geliyor insana tabi. Mesela KIZIM dizisi yabancı senaryodan uyarlama olsa da bu konuda çok iyi! Her şey dozunda! Dram, komedi... İyi götürüyüyor yönetmen. -Sadece ana konu aşk! Bundan biraz uzaklaşıp tek bir şeye odaklanmaktansa hepsinden az az verseler bence daha mantıklı. Ultra zengin kız-ultra fakir oğlan, ultra fakir kız- ultra zengin oğlan, aşırı saf kız-aşırı çakal oğlan gibi sürekli her şey uçlarda dönüyor. Boğuyor insanı. ilk bölümden finali görüyorsun o zaman her şey belli zaten. -Toplumsal mesaj olayı var bir de. Neyse o konuya girersem 3 saat yazmam gerekecek. Sevgiler.

hipergrafi

Televizyon dizisi dönemi artık bitti. O kaldırılan diziler reyting oranlarından çok daha fazla izleniyor. Binlerce kişi internet üzerinden takip ediyor. Niye televizyondan takip etsin ki çoğu bakışmalar ve ağır çekimle geçen koskoca bir iki buçuk saat. Şu internete giremeyen ana babalarımızın jenerasyonu da bitsin o az buçuk reytingde kalmayacak dizi süreleri azaltılarak internet dizisi sektörüne doğru çark edilmesi gerekiyor. O süre dolsun diye nasıl saçmalayacaklarını şaşırıyorlar özellikle kadın dizisinde. Dakikalarca bakışma sahneleri, sabır törpüsü ağır çekimler, son sahneyi defalarca kez geri alıp alıp reklama girmeler, özellikle FOX dizilerinde son günlerde yeni bi saçmalık başladı. Karakterlerden biri daha geçen bölüm gözükmüş bi sahneyi hatırlamasıyla o sahne yeniden gözükmeye başlıyor.

hipergrafi

Ama öyle üstünkörü falan değil böyle tüm uzun bakışmalar ve gereksiz muhabbetleriyle birlikte bir dakika boyunca geçen bölümden bir sahneyi izliyorsun. Ben niye buna tahammül edeyim?! Açıyorum youtuba verilen sahnelerini izliyorum. Zaten dizi daha bitmeden düşmeye başlıyorlar.

dremor

konular hep aynı ve basit oyuncularda iş yok eski yeşilcam nere bunlar nere tv reklamları aşırı abartılı veriliyor haliyle en iyi inernetten ve yabancı dizi film izlemek

Görüş Bildir