Türk Tarihinde Yaşanan Zorlu Dönemleri Konu Edinen Bu 25 Çizim Sizleri Derinden Etkileyecek!

390PAYLAŞIM

O dönemlerde resmedilen bu çizimler, yaşanan zorlu günlerin mücadelesini derinden hissettiriyor.

Bu içerik hazırlanırken Tarih Tarih sayfasından yararlanılmıştır.

1. Kurtuluş Savaşı propaganda kartı. Fatih Sultan Mehmet, kabrinde Sevr Anlaşması'nı imzalayanları endişe ile izliyor.

2. Kurtuluş Savaşı sonrası Türk askeri; işgalci Yunan askerini kulağından tutmuş, Ege'nin karşı yakasına gönderiyor.

3. Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş serüveni.

Görseldeki bina cami değil, medresedir.

4. İrtica - 1935 yılından bir karikatür

(Akbaba dergisi)

5. Lozan Antlaşması'nın erken Cumhuriyet Dönemi'nde temsili. Antlaşmayı imzalayan, İsmet İnönü'nün demir eli.

6. Atatürk'ün Türkiye'sinde "Trakya'yı istiyoruz" diyen Bulgaristan'a cevap.

7. Atatürk'ün, Kurtuluş Savaşı'nı başlatması.

(Çizim: 19 Mayıs 1944)

8. Fransız gazetesi Le Petit Journal'in 1 Aralık 1912 tarihli manşeti: 1. Balkan Savaşı sırasında koleranın Osmanlı ordusuna verdiği zarar.

9. Başkomutanlık Meydan Muharebesi'nde esir alınan Yunan orduları başkomutanı Nikolaos Trikupis, kılıcını Mustafa Kemal Paşa'ya teslim ediyor.

10. Atatürk ve silah arkadaşlarını karşılayanlar: Alparslan, Fatih, Sevr'i ezen Atatürk'ü kucaklayan Mimar Sinan.

11. Hatay bir devlet iken Atatürk'ün vefatından sonra 1939 yılında Anavatan'a katılma kararı aldığında o günler böyle anlatılmış.

"Hatay benim şahsi meselemdir." - Mustafa Kemal Atatürk

12. Nüfus mübadelesi sırasında yaşanan adaletsizliği anlatan bir karikatür, 1923

- Onlar nasıl gidiyor!
- Bizimkiler nasıl gidiyor!

(Çuvalın üzerinde "Türk parası" yazıyor.)

13. Mizah dergisi Punch'tan: İngiliz Dışişleri Bakanı, İkinci Balkan Savaşı'nda Edirne'yi geri alan Türk'e "Şehirden çık!" diyor.

Türk de "Kim çıkaracak?" diye cevap veriyor.

14. Yunan erkan-ı harbiyesinde bir münakaşa:

"Ne tuhaf şey! Bu Güneş mütemadiyen beynimizin üzerinde. Galiba bu topraklar geceyi görmüyorlar."

Güleryüz, 8 Haziran 1922, sayı: 58, sayfa: 5

15. 2. Abdülhamid'in tahttan indirilmesi üzerine yapılmış karikatür. Abdülhamid'i uğurlayan kişi Enver Paşa.

16. 1929 Ekonomik Buhranı sonrası Türkiye'de Avrupa'nın "hasta adam" olarak temsil edildiği bir karikatür.

17. 1915 Avrupa haritasını gösteren bir karikatür.

Bağdaş kurup oturmuş bir Türk, Çanakkale'den geçmeye çalışan İtilaf Devletleri muharebe gemilerini ve kruvazörlerini yiyor.

18. 29 Ekim 1938 tarihinde kullanıma giren ve Cumhuriyetimizin 15. yılı münasebetiyle hazırlanan kartpostal.

19. "Mustafa Kemal Paşa önderliğindeki Türk Ordusunun zaferinin ardından Yunan ordusu, Anadolu'dan çekiliyor."

Le Petit Journal gazetesi, Paris 1924

20. Eski-yeni eğitim karşılaştırması için İhap Hulusi Görey'in hazırladığı bir afiş - 1933

21. Türk İstiklal Harbi'nin ilk propaganda afişlerinden birisi, ismi "Halaskâran-ı İslâm" (İslâm'ın Kurtarıcıları).

22. I. Dünya Savaşı'nın başlamasından hemen sonra Tasvir-i Efkâr gazetesinde "Hilalin Düşmanlarına Karşı" başlıklı bir resim ile Osmanlıların üç "cabbar" ve "gaddar" devlete (İngiltere, Fransa, Rusya) karşı dirilişi böyle sembolize ediliyordu.

6 Kasım 1914, Tasvir-i Efkâr

23. 100 yıl önce Kut'ta esir alınan İngiliz askerlerinin Türk askerlerinin önünden geçişi.

24. 1. Dünya Savaşı sırasında Çanakkale Boğazı önünde Osmanlı savunmasının aşılmazlığını anlatan o döneme ait propaganda kartı.

25. 1930'larda çizildiği tahmin edilen karikatürde, Atatürk'ün mücadelesi resmedilmiş.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bumin-ayhan

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ne kadar sevmeyen varsa anasını götünden sikeyim.

srpennywise

#13 te ki dayı " As Bayrakları As " Caps'indeki dayının büyükbabası olabilir :) ilk bayrak asan..

wexzia

3, 4 ve 25 gibi resimleri utanmadan paylaşma cüretinde bulunuyorsanız, Mustafa Kemal'in sevilmemesini de saygı duruşunda durulmamasını da normal karşılayacaksınız. Aşağıya da "İslam zehirlidir." falan yazılmış. İslam zehirli olabilir. Ama din düşmanlığını bu kadar aşırı yapan da pislikten başka bir şey olamaz. Ayrıca İslam'ın yönetimi kaldırıldıktan sonra getirilen sistem daha da saçma. Demokrasi, laiklik, cumhuriyet. 100 sene bile dayanamayıp saçmalayan bir sistemi getirmek yerine öncekinin üzerinde ufak değişiklikler yapılabilirdi. Alfabenin değiştirilmesinin mantıksızlığına hiç değinmiyorum bile.

ahmet-yanik4

3te bir şey yok savaşı kıyafet yeniliklerini eğitim sistemini ve emeği anlatmış. 4 irtica gericilik demek ülkenin gelişmesi yerine eski günlere dönsün değişmesin diyen kesimi anlatıyor o ki bu o dönemde yapılsaydı Türkiye kesinlikle yıkılırdı İslama laf yok. 25 için yorumuna bakarak anlıyorum ki "vurun kahpeye" isimli kitabı okumamışsın yunanları ve onların arkasındakileri destekleyen sözde din adamlarını ve zengin iki yüzlerle (sakallı olan ve şişman yüzlü olan) beraber diğer düşmanları anlatıyor. Harf inkılabı kadar mantıklı bir şeye bunu demen de ne olduğunu iyice belli etmiş ülkenin çoğunun okuma yazma bilmediği bir durumda (mesela benim babaannem hala bilmez) eğitimi getirip sadece arap coğrafyasında kullanılan ve türk diline uymayan bir alfabe yerine hem dünyanın kalanında kullanılan hemde dile uygun bir alfabe getirilmiş ve bu dönemde kolaylık sağlanmıştır umarım sadece bilgisizliktendir de algıyı yönlendirmeye çalışmıyorsundur

wexzia

Siz dalga mı geçiyorsunuz acaba? 3. resmin notuna bakın. Alttaki binanın bir "medrese" olduğu yazıyor. Medrese hangi dini temsil ediyor acaba? 4. resimde irtica isimli yılan neden başa sarılan sarık gibi acaba? Yoksa sarık da İslam'ı temsil ediyor olmasın? 25. resimde kastedilenler de eğer hainler ise, o zaman hain olduklarını da belli edeceksin o resimde. Genelleme yapar gibi saçma sapan çizilmez öyle. Alfabe konusundaki cümlelerinize ne desem bilmiyorum. Ülkeye eğitim getirmek için alfabeyi mi değiştirmek gerekiyor? Üstelik alfabenin zorluğunu bahane etmek de mantıksız. Ben latin alfabesi kullanılmasın demiyorum zaten. İkinci bir dil olarak öğretilebilirdi. Eğer bir dilin zorluğundan dolayı geri kalınacaksa, bugün Çin'in sürünmesi lazımdı. Keyiften alfabe değiştirmekte her türlü kasıt aranır, kusura bakmayın. Mustafa Kemal'i objektif savunun. Mantıklı konuşun biraz. Ben Müslüman değilim ama din düşmanlığına da göz yummam.

wexzia

Tamam insan müsveddesi. Atmosferden nasibini alamayıp gebermen niyetiyle.

benmutlu

Çin, dili zor olmasına rağmen bu halde. İngilizce öğrenemiyorlar, konuşamıyorlar. Bunlar gerizekalı oldukları için değil. Dilleri tamamen farklı oludğu için böyle. Beyaz bir amerikalıya, en zor anlaşabildiğin millet kim diye sor. Çinliler derler.

benmutlu

Osmanlının geri kalması genelde matbaaya bağlanır. Matba niye osmanlıya geç geldi diye sorunca da genelde, Saray istemedi, ulema istemedi, hattatlar arıza çıkardı falan denir. Ama esas nedenin yanında bunlar yan nedenler. Esas neden toplumda okumaya yönelik bir talep yoktu. Eğer toplumda bu talep olsaydı, önünde ne saray ne hattatlar durabilirdi. Neden yoktu bu talep? Çünkü kimse okuma yazma bilmiyordu. Neden bilmiyordu? Çünkü saary ve ulema dile uygun olmayan bir alfabe ile Arapça Türkçe arası bir dil konuşuyor. Köylüler ise düz Türkçe konuşuyor. Bu saçmalıkta kimse okuma yazma öğrenemez tabi.

thant

Wexzia kardeş sen nerenin cahilisin? Türkçe dilinin kökenini, ve Türkçe ile ilgili yeterli bilgiye de sahip olmadığın da yazdığın saçmalıklardan belli oluyor. Latin alfabesine olan kininden dolayı mı okuyup araştırmadan boş yaptın acaba merak ettim? Osmanlıca dediğimiz, Arapça ve Farsçanın karışımı olan dil, senin yazmak istediklerini yeterli şekilde aktarmana engel bir dildi. Örn: Arapça ve Farsça kelimeler kendi kaidelerine göre yazılır. Bilmezseniz yazamazsınız. Osmanlıca yazmak için de ayrı bir eğitim gerekir. Ayrıca Arapça ve Farsça bilmiyorsan yanlış okuman çok normal. Buda daha okuduğunu anlayamamak oluyor. Anladığını yazamamak oluyor. Son olarak; Osmanlı Devleti'nin, alfabesini esas aldığı Arapçada 28 harf bulunurken Osmanlı alfabesi 31 harften oluşuyor. Ancak bu harflerin kelimenin başında, ortasında ve sonunda yazılışları ise farklılaşıyor. Böyle olunca da Osmanlıcayı okuyabilmek için 93 harf ezberlemek gerekiyor. Lütfen biraz Türk dilini ve fonetiğini araştır. Boş yapma.

wexzia

@Kubilay the II. Ben gazi paşayla ilgilenmiyorum açık söyleyeyim. Müslüman da değilim. Sadece din düşmanlığı yapılmasına göz yummayı reddediyorum. Siz gayet rahat şekilde "Devrimler kanlı ve sert geçer." diyorsanız, zaten sizin anlamanızı beklemek çok boş olacak. Kan akıtıp zorbalık göstermenin bir zamanı yoktur. Her zaman yanlıştır. Böyle insanlık dışı hareketleri "devrim" gibi süslü kelimelerle örtbas etmeyin. Hem şuna "devrim" deyip geçiyorsanız, İslam dinini yaymak için başka ülkeleri kuşatıp zorla para alan, vermeyenleri öldürmeye kalkabilen Müslümanları da hoş göreceksiniz. Yoksa iki yüzlülüğün âlâsını yaparsınız.

wexzia

@Kubilay the II. Ayrıca 3. resimdeki medrese değil de tekke ve zaviye olsa da bir şey değişmiyor. O iki kurum da yine İslam'ı temsil ediyor sonuçta. 4'teki ve 25'teki resimden nedense hiç de ayaklanma çıkaranlar anlaşılmıyor. Oldukça müthiş bir genelleme var. Şu resimlere mantıksız açıklamalar yapmayın. Sanki başı sarıklı olan sadece Şeyh Said mi? Alfabeyle ilgili de söylemiştim. İlla yeni bir alfabe öğretilecekse, ikinci bir alfabe olarak öğretilir. Dilin zorluğunu boşuna bahane etmeyin. Her şeyin çözümü varken, bu bahaneniz boş. Bir ülkenin alfabesini değiştirmek, geçmişiyle bağını koparmaktan farksızdır. Mantıksız konuşuyorsunuz.

wexzia

@qwertyuıop Yukarıda da söyledim. İkinci bir dil öğretilmesine karşı değilim. Karşı olduğum şey, bir alfabeyi tamamen zihinlerden yok edip başka alfabeyi dayatmaya çalışmak. Alternatif bulmak çok kolay. Ama sizin bu mantıksız olaya mazeret bulmanız daha kolay tabi.

wexzia

@TT Hemen bir üstte bulunan cevabı oku. Aynı şeyleri yazdırmayın bana.

wexzia

@Kubilay the II. Devrimin ne derecede olmasının ne önemi var? Kan akıtıldıktan sonra boyutunun bir önemi var mı? Bir tane bile insanın kanı akacaksa, öyle devrim yerin dibine girsin. Ayrıca diyelim ki "devrimler" mecburen olacaksa bile bu, onu hoş görmemizi mi gerektirecek? Kaldı ki bizim sözde "devrimin" mecburiyeti de ayrı bir mantıksızlık. Biz, insanlar olarak böyle kan akıtan insan ve eylemleri hoş görmek yerine kınamalıyız. Elbette isteyen istediği görüşe sahip olur. Beni bağlamaz. Ama hangi görüşün mantıklı olup hangisinin mantıksız olduğu bellidir.

thant

Wexzia, saldım kardeş bu muhabbeti, beyin damarları tıkalı belli ki. Hala kalkıp ikinci dil demişsin. Kardeş! Dil tek o da Türkçe. Ama osmanlıca Türkçe ye uygun bir alfabeye sahip değil, fonetiğe sahip değil. Halk tek bir dil konuşuyor bu da basit TÜRKÇE. Saray halkı adalı dediğimiz dili kullanıyor. Halk zaten öğrenmesi zor olan bu alfabeyi öğrenemediği için okuma yazma oranı yok denecek kadar az. Alfabe değişiminden sonra okuma yazma oranı ne seviyelere geliyor çok kısa süre içerisinde bir araştır derim, en azından boş atmazsın. Tarihle ilgilenen, edebiyatla ilgilenen açsın Osmanlıca öğrensin buna kimse yok demiyor zaten. Ama, yazmayı ve okumayı öğrenmesi güç bir alfabe hem de konuştuğun dili yeterince destekleyemiyorken neden bu alfabeyi koruyayım kardeşim sen mal mısın? yoksa piçliğine insanları germeye mi çalışıyosun? Basit düşün kardeşim, konuşuyosun ama yazamıyor veya okuyamıyorsun, sebebi? ALFABE! bunun neyini koruyacan e be armut?

wexzia

@TT İkinci alfabeden ne anlıyorsun sen ya? Bugün dilimiz Türkçe ve ikinci olarak okulda İngilizce öğretiliyor. O zaman da Osmanlıca'yı koruyarak, yine latin alfabesini öğretmek çok mu zordu? Ne kadar embesilce yazıyorsunuz. Bir ülkenin alfabesini yok etmenin bedelini bilmeyen biri, bana araştırma yapmamı söylüyor. Şu mantıksızlığı savunmak için yapmadığınız saçmalık kalmadı. Bravo.

thant

La MAL!!! ingilizce dediğin zaten latin alfabesiyle yazılıyor bu sebeplede birçok insan bunu rahatça öğrenebiliyor. Bizim sana günlerdir anlatmaya çalışıp da senin inatla anlamadığın ise, arapça ve farsça karışımı olan alfabenin Türkçe için yetersiz olması, öğrenimi zor olması, okuması zor olması, okumayı bilsen bile yanlışa çok müsait olması. Daha hala inatla sana izah etmeye çalışıyorum bak ne sabırlı çıktım.

wexzia

@TT Ben ikinci bir dilin neden öğretildiğini tartışmıyorum burada. Sadece ikinci bir dil öğretmek için başka dilleri tamamen ortadan kaldırmanın saçmalığından bahsediyorum. Tabi anlayana. Hangi latin alfabesini öğretiyorsan öğret. Ama kendi alfaben yerinde dursun. Sanki bu şekilde olunca, hiçbir alfabe öğrenilemez gibi saçma bir iddiaya sahipsiniz. Çünkü amaç, saçma sapan şeyleri ölümüne savunmak.

thant

Sevgili arkadaşım, senin "kendi alfaben" dediğin alfabe bize ait değil bunu neden anlamak istemiyorsun? Bak adı üzerinde diyoruz ki, "Arapça ve Farsça karışımı" , "Arapça'ya hakim olmadan Osmanlıca yazamaz veya okuyamazsın" , "Halk okuma yazma bilmiyor, sebebi alfabe" , "Türkçe dili için yeterli altyapısı yok, kelimeler tam desteklenmiyor" , "Karmaşık" , "Zor" ..... Bu dil zaten TÜRKLERİN dili değil!!!!! Bu alfabe TÜRKLERİN alfabesi değil!!!! Bana gelip de desen ki biz neden göktürk alfabesini değiştirdik, Ruslar kiril alfabesi, çinliler çin alfabesi biz neden latin alfabesine geçtik desen, o zaman diyecem ki adam kendine göre haklı bir isyanda. Ulan amk kalkmış zaten bizimle alakası olmayan iki dilin karışımını bizim dilimiz diye saçmalayıp duruyorsun. Konu dil de değil zira, alfabe.. Kurban olduğum boş yapma artık. Canını yerim.

wexzia

@TT Ben, halkın kullandığı alfabeyi kastediyorum. Hangi dilin karışımı olduğunun bir önemi yok. Osmanlıca 5-10 yıllık bir alfabe değildir. Osmanlıca, bir devletin yüzyıllar boyunca kullandığı kendi alfabesidir. Karmaşık ve zor olma bahanesini bırakın artık. Arapça'ya hakim olmadan Osmanlıca öğrenilemiyorsa, o zaman Arapça eğitim vererek Osmanlıcayı öğretirsin. Osmanlıca'nın yanında da latin alfabesini öğretirsin. Şu basit çözümleri ben bile bulabiliyorsam, o zamanın insanları da bulabilirdi. Sonuçta bir devletten bahsediyoruz. Peki neden bulmadılar da halkın alfabesini yok ettiler? Mantıklı düşünen herkes, burada bir kasıt olduğunu anlar. Hepsini de geçsek, senin Türkçe dediğin dilde orijinal Türkçe kelime çok mu var sanki? Türkçe sadece ek yönünden zengin. Kelimelerin çoğu Arapça ve Fransızca. Yine başladığımız yere döndük. Peki sonuç ne? Dedelerimize ait hiçbir eseri okuyamamak. Çok mu güzel?

thant

Moruk senin halkın kullandığı dediğin alfabe yok. Okuma yazma bilen yok. Okuyan yazan kimse olmadığı için de, padişahın fermanlarını yine saraydan görevli bir kişi gelir halka okurdu. Senin günlerdir savunduğun alfabeyi ve buna bağlı olarak ağdalı türkçe'yi yine saray halkı konuşurdu. Senin benim gibi sıradan halk ağdasız, daha sade bir Türkçe konuşur ancak Osmanlıca okuma ve yazma oranı yok denilecek kadar azdı. Yani HALKIN DİLİ DEĞİL Kİ HALK OKUYUP YAZAMIYOR. Gelelim arapça öğrensinler demene. Kardeşim senin mantık nereden ithal? Bir halk, bir millet kendi dilini okuyup yazabilmek için başka bir dile muhtaç????? Sence bunun neresinde mantık var? Ya yazarken içim sıkıldı yemin ederim. Keşke senin dediğn gibi olsaymış da bu salak muhabbetine maruz kalmasaymışız amk. Senin eşşeğin kancık olsun kardeş. Osmanlıca is the best!

thant

La bu arada dedelerimize ait eser okuyamıyoruz isyanına aşırı güldüm akjsdhakshdka. Olum senin deden kim amk? O biliyo muydu o dönem okuma yazma sanki amk askdjhaskdhajsygajgfadkjhfksjdhf. Gören de Hamdullah Hamdi'nin torunu sanacak amk akshdaskjhdkashd.

wexzia

@TT Öyle bir cevap yazma şeklin var ki, sanki Türkler 3 günlük bir milletmiş gibi. Sanki hiç Osmanlıca, Arapça eserler yazan birilerimiz olacak kadar yaşamamız gibi. Amacın dalga geçmek ise, zaten boşa konuşuyoruz. O değil de eskisini düzeltmek yerine yok edilerek getirilen yeni dil, eskisinden farklı olsa yine bir şey demeyeceğim. Okuma yazma bilen, öğrenen var diye çok farklı bir durum yaşadık zannına kapılıyorsun. Dilin bir yarısını Arapça, diğer yarısını Fransızca paylaşıyor. Orijinal Türkçe'ye de ayıp olmasın diye 3-5 kelime kalmış. Ama sen çok harika bir iş çıkarılmış gibi övünüyorsun. Bununla övüneceksen, Osmanlıca ile de övünmen lazım ama sizde mantık duruyor. Şov yapıyorsun resmen. Ama şunu anladım ki, senin gibiler birilerini veya bir fikri savunurken objektif değilsiniz. Tamamen fikir dayatma. İtiraz edene de hakaret. Güzelmiş valla.

wexzia

@TT Bu uğurda "devrim" yaparak kan dökmeyi nasıl açıklıyorsun? "Amaca giden her yol mübahtır." falan mı? Objektif olmayandan bu beklenir ya hani. O yüzden.

thant

senin bu söylediklerin şuna benziyo; Göktürk alfabesi neden değiştirildi de osmanlıca oldu, Oğuz Kaan dedemizin yazdıklarını okuyamıyoruz.. Kaldı ki 38 harfden oluşan Göktürk alfabesi de, 16 harflik Uygur alfabesi de halka inebilmiş, halk tarafından kullanılabilmiştir, Osmanlıca nın tam aksine. Moruk senin anlamadığın Dil sabit, alfabe farklı. Senin de dediğin gibi, eskisini düzeltiyorlar ve bugün ki Latin alfabesine geçiyorlar.

thant

Osmanlı döneminde de insanlara merhaba diyordun, şimdi de insanlara merhaba diyorsun. Sadece bunu Arap alfabesi ile değil, Latin alfabesi ile yazıyorsun. Bunun da nedeni Arap alfabesinin Hami-Sami dil grubundan olması ve Türkçe ile yeterli örtüşememesi. Bu uyuşmazlık nedeni ile, okuma yazma sadece saray halkında kalıyor ama normal halka inemiyor, çünkü zor ve meşakkatli. Latin alfabesi öğrenilmesi kolay, yazması ve okuması kolay, Türkçe diline Arapça alfabeden daha uygun. Dilin bir yarısının Arapça diğer yarısının Farsça olmasının en büyük sebebi de bu alfabe ve müslümanlık dini. Osmanlıca ile övünecek hiç birşey yok benim için çünkü zaten sonuçları ortada. Gelelim kan dökme mevzusuna, alfabe inkılabı ile ilgili kimin kanı dökülmüş? Kime osmanlıca yazı yazdın diye kurşun atılmış?

thant

Anlayamadığım, sen Arapça-Farsça kırması alfabe kalsaydı da üzerinde oynaya oynaya bugüne gelseydik diyorsun da, o zaman sen okuma yazmayı bu kadar rahat çözebilecek miydin? Hadi sen eğitimini iyi bir şekilde aldın da öğrendin diyelim, bu ülke bir tek senden mi oluşuyor? Diğer insanların da kolay öğrenebilmesi için yapılan bu hareket seni neden bu kadar rahatsız ediyor?

wexzia

@TT Kaç kere söyledim. Latin alfabesi öğretilmesine ve kolaylığa karşı değilim. Karşı olduğum şey, yüzyıllarca kullanılmış olan bir alfabenin "zor ve karışık" bahanesiyle bir anda çöpe atılması. Ayrıca alfabe öğrenmek, öğretmek gibi ciddi bir konu hangi alfabe olursa olsun kolayı bulunarak yapılabilecek bir şey. O yüzden "zor" bahanesi mantıksız. Zaten bu saatten sonra eski alfabeye dönersek, daha berbat bir hal olur. Ama öncekilerin yaptığı bu "devrim" her zaman kınanabilir. Demek ki bugün birisi çıksa, daha basit bir alfabeyle latin alfabesinin"zor" olduğunu bize kabullendirse, hemen yine alfabenin değişmesi gerektiğini savunursunuz. Ayrıca "Kimin kanı dökülmüş?" diyorsun ya, şahsen ben latin alfabesine karşı çıkıp da öldürülenlerin olduğunu her türlü düşünürüm. Böyle bir "devrimin" masumiyetine güvenmiyorum çünkü. Dayatmanın olduğu yerde can güvenliği mi olur?

thant

O zaman aynı savunmayı Göktürk alfabesi ve Uygur alfabesine de yapmanı bekliyorum. Zira asıl milli alfabelerimiz onlardır. Bana sorarsan ülkeyi gerileten veya duraklatan ne varsa değişmeye mahkumdur. Değişmeyen tek şey ise değişimin kendisidir. Sen gazi ve arkadaşlarını bu konuda kınıyosun anlaşılan. Türk milleti de senin bu gerici düşüncenden ötürü seni kınıyor. Faydadan çok zarar getirmiş bir olguyu anan baban gibi savunman çok aptalca ve gerice. Söz konusu olan ülkenin bekası ve ilerlemesi. Bunun için de ne gerekliyse o yapılmalı.

thant

Tekke ve zaviye zihniyetindeki bir takım insanlar bunu art niyetli olarak çıkıntılığa vurduysa alınlarının ortasına kurşun atmak da bence bir o kadar gereklidir. Bireysel düşünceler ve istekler bireysel giderilebilir, sen osmanlıca alfabe istiyorsan gidip bunu öğrenebilir ve dedelerim dediklerinin yazdıklarını okuyabilirsin. Ben o dönemde ki kimse için "dedem" demem, osmanlıca okumak gibi bir isteğim de yok, merakım da yok. Ama okuma ve yazma ihtiyacım. Demek istediğim kolay olan neyse halk bunu daha çabuk benimser, sen de bireysel olarak zor olanı koluna bilezik yapabilirsin, ama kalkıp alfabe inkılabını kınamak sana düşmez. Konu kapansın istersen artık, sevgiler..

wexzia

@TT Taşkınlık çıkaran insanlarla ilgilenmek ayrı, o insanların bulunduğu kurumu tümüyle yok etmek ayrı. Bu yapılan hareket, resmen "Kurunun yanında yaş da yanar." mantığı. Çok adaletsiz ve zalimce. Üstelik olay çıkaran insanların olay çıkardığını da tek taraflı dinlediğiniz için öyle iddia ediyorsunuz. O dinlediğimiz, okuduğumuz tek taraflı iddiaya neden güvenelim? İnsanları öldüren bir iddia, güvenilmesi en son olan iddiadır. Ayrıca ben Göktürk alfabesi için de aynı şeyi savunurum tabi ki. Eğer Göktürk alfabesi de Osmanlıca gibi yok etmeye çalışılarak yerine zorla Osmanlıca getirildiyse tabi. Ben bu tür dayatmalara karşıyım. Bu dayatmaların ülkenin faydasına olduğunu tek taraflı iddia etmekle mesele kapanmıyor.

wexzia

@TT Harf inkılabını da başka konuları da ben ve herkes düzgün bir üslupla kınayabilir. Kimse hiçbir şeyi kabullenmek zorunda değil. Mustafa Kemal gayet başarılı bir komutandır. Bunu her zaman kabul ederim. Ama politik hamlelerinin bir çoğuna karşıyım. Kınamakta da özgürüm. Güvenmek zorunda da değilim. Boşu boşuna durduk yere de kınamıyorum farkındaysan. Gerekçelerini tek tek belirtmeye çalışıyorum.

thant

milliyetçi birisi değilsin demek ki, konu kapanmıştır benim için.

uydurukcan

iki türlü yobazlık var bu ülkede. dincileri herkes biliyor da maneviyatla arasında sorun olan yobazları kimse konuşmuyor. hep uçlarda gezen bir toplumuz. işin en kötüsü de bunların bir kısmı iki tarafta da pozlar vermiş. bu ülkede asıl kavga devlet sermayesinin ülkede paylaştırılması. başka hiçbir şey yok. sen yiyeceksin ben yiyeceğim kavgası. bu kadar basit. liyakat diyene düşman gözüyle bakılıyor.

hikka-mikazuki

Sonuna kadar katılıyorum arkadaşım. Ben de hep derim bu ülkede iki tür yobaz var ve ikisi de birbirinden kötü.

cenkg

Cizimlerin guzelliginie bak, suan o kadar teknolojik zavazingo var su hava, vizyon ve etki yok.

Görüş Bildir