Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yoksulluk Sınırı 6.705 Lira, Mutfak Enflasyonunda Yıllık Artış ise Yüzde 22,19

 > 
114PAYLAŞIM

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu, çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla 30 yıldır yaptığı  'Açlık ve Yoksulluk Sınırı' araştırmasının ağustos ayı sonuçlarını açıkladı.

Raporda "Son dönemde elektrik, doğalgaz, benzin fiyatındaki artışlar peşi sıra gündeme gelirken gıda fiyatlarında -yaz mevsiminin etkisiyle- azalma görüldü" denildi.

Türk-İş'in "açlık ve yoksulluk sınırı" raporundan: 

"Gelir durumu zaten yetersiz olan çalışan kesimin önemli bir bölümü, gerçekleşen enflasyon nedeniyle, geçim koşullarının daha da kötüleşmesi karşısında çaresiz kalmaktadır. Çalışanların içinde bulunduğu geçim koşullarının olumsuzluğu yaşanılan enflasyonun da ötesindedir. Devlet tarafından ülke genelinde tespit edilen ortalama aylık kiranın 963 TL olduğu ve fakat asgari ücretin aylık net 2.020 TL olduğu bir ekonomik yapıda ücretli çalışanlar ve emeklileri sürekli olarak fedakarlığa zorlanmaktadır. Yılbaşına göre bekar bir çalışanın yaşama maliyeti 148 TL artarak aylık net 2.541 TL olmuştur. Mevcut asgari ücret değil bir ailenin bir kişinin bile geçimini karşılamaktan uzak kalmaktadır."

📌 Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı, yani açlık sınırı 2.059 lira,

📌 Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı, yani yoksulluk sınırı ise 6.706 lira oldu.

📌 Yoksulluk sınırı, geçtiğimiz yılın ağustos ayında 5.903 lira olarak tespit edilmişti.

📌 Evli olmayan-çocuksuz bir çalışanın “yaşama maliyeti” ise aylık 2.540 lira olarak hesaplandı.

TÜRK-İŞ’in verileri temel alındığında “mutfak enflasyonu”ndaki değişim Ağustos 2019’da şu şekilde 👇

  • Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin “gıda için” yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 0,80 oranında geriledi.

  • Yılın ilk sekiz ayı itibariyle fiyatlardaki artış yüzde 6,06 oranında oldu 

  • Gıda enflasyonunda son on iki ay itibariyle artış oranı -baz etkisiyle- yüzde 13,59 olarak hesaplandı. 

  • Yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 22,19 oldu.

📌 Yılın başından bu yana geçen sekiz ayda ailenin mutfak harcamasındaki artış tutarı 118 TL’ye ulaştı.

📌 Bir önceki yıla göre değişim gıda harcamasında 246 TL, toplam harcamada ise 802 TL olarak hesaplandı.

Türk-İş

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir