Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Türk Edebiyatından En İyi 10 LGBT Romanı

 > 
492PAYLAŞIM

1. PARAMPARÇA/DUYGU ASENA

Duygu Asena bu kez farklı bir erkek dünyasına parmak basıyor. Bu dünyanın içinde kadınlar da acı çekiyor. Kimilerinin hiç bilmediği ya da bilmek istemediği, kimilerinin yok saydığı, ayıpladığı ve yargıladığı gerçek bir dünya bu. Onlarca erkek gizlilik içinde, suçluluk duygusuyla boğulmuş bu parçalanmışlığı yaşıyor.

2. AŞKIN TEKİL HALİ / CAN YILMAZ

"Hissettiklerimi anlamlandıramıyordum. Heyecanlı mıydım, endişeli mi, yoksa sadece meraklı mı? Cinsiyetlerin özünü birbirinde kaybetmiş bir haldi. Kendine özgü, ama yine de her birinden bir parça taşıyordu. Güzelliğinin tanrının bir armağanı olduğu gün gibi ortadaydı, ama yanlış zamanda ve yanlış şekilde verilmiş cömert bir armağan." Can Yılmaz, sorgulayan, olaylara felsefik yaklaşan ama yine de bir aşk tadında romanıyla kalplere dokunuyor.

3. ADRESİNDE BULUNAMADI / MEHMET BİLAL

Adresinde Bulunamadı, bir aşk romanı. Bütün aşıklar gibi imkânsız bir aşkın geciken, ulaşamayan, döne döne sahibini arayan mektubunun peşine takılalım diye yazılmış. Bütün aşklarda olduğu gibi iki yabancının hikayesini anlatıyor. Birbirine erişemeyen, birbirinde uzun boylu soluklanamayan iki hayatın iki yabancısı. Dolayısıyla aşk romanı olduğu kadar yabancılığın, yalnızlığın, korkunun da romanı.

4. VOLKAN'IN ROMANI / AHMET TULGAR

Hiçbir şeye dokunmadan geçen ama her şeyin ortasında tutuklu kalan bir roman: Volkan'ın Romanı…"Telefonu kapadıktan sonra Başkomiser, ahizeyi kaldırmadan önce ellerini sildiği kolonyalı mendille başlayarak ve birkaç paket daha yırtarak ayaklarını silmeye başlıyor. Ve bunu yaparken bu sırada babasının işe gidişlerini hatırlayan, birazdan Başkomiser'in de çekip gideceğini kestiren Volkan'a, Başkomiser aniden şu soruyu soruyor: "Otogarın altında ne arıyordun biraz önce oğlum sen?"

5. SEVİŞEN ÇOCUKLAR MATİNESİ / ÇAĞLAR YERLİKAYA

Uykudan uyanmamış bir Beyoğlu sabahı... Çocuk, seviştiği bedeni bırakıp, gitmeyi öğrenmiştir artık. Gece içki parası bulamayan kediler uyanıktır, bir de hediye edildiği kızın kaprisleri yüzünden yere fırlatılmış bir demet papatya. Beyoğlu’nda bu saatte eşinden erken boşanmışlar ve sevgilisinden erken boşalmışlar gezer. Beyoğlu’nda pazar sabahı bütün gazetelerin tirajı düşer. Çünkü Beyoğlu için cumartesiden sonra pazartesi gelir... .

6. BİRBİRİMİZE / AHMET TULGAR

Çağdaş edebiyatımızın gerçekten özgün olan seslerini merak edenler, Ahmet Tulgar'ın yazısını izleyenler için Birbirimize bulunmaz ipuçlarıyla dolu bir öykü kitabı."Lavabonun sabunluğundan aldığım sabunla ellerimi bir kez daha küvetin armatürünün altında yıkadım. Ancak şimdi sevişmemizi başından sonuna, elden geldiğince, mümkün mertebe hatırlamaya çalışabilir, hatırladıklarımı bu hayattan aldıklarımın defterine kaydedebilirdim...."

7. AŞKIN "L" HALİ / KOLEKTİF

Herkes aşkı başka türlü yaşıyor. Bu yasak aşklar, hiç değilse her akşam, televizyon dizileri aracılığıyla evlerimize doluyor. Ya da romanlarda okuyoruz zengin kızları, yoksul erkekleri; aileleri yüzünden birbirlerine kavuşamayan gençleri…Ya eşcinsel aşklar? Hele iki kadın arasındaki aşkı görebiliyor musunuz bir yerde? Aşkın “L” Hali, görünmeyeni görünür kılan, kadınlar arasında yaşanan aşkı yine onların ağzından anlatan öykülerden oluşuyor. Türkiye’de ilk kez böyle bir kitap yayınlanıyor

8. ALİ İLE RAMAZAN / PERİHAN MAĞDEN

Toplumun ittiği, itelediği iki genç erkek… Yoksulluk ve İstanbul onları tüketirken, kendine gazetelerin üçüncü sayfasından başka gidecek yer bulamayan derin bir aşk!..
Ali ile Ramazan…
Kısa ama acı yaşadılar…
Ve sonuna kadar gerçekti yaşadıkları.

9. HERGELE AŞIKLAR / NİYAZİ ZORLU

Sinsi yada açık politikaların, aile, okul gibi kurumların, -kısacası hayatın- yalanlarına isyan eden iki gencin öyküsü... Tanrının verdiği harfleri dilediklerince kullanmaya karar verince başlarına gelenler...

10. GİZLİ ANLARIN YOLCUSU / AYŞE KULİN

Gizli Anların Yolcusu, pek çoğumuzun anlamakta zorlandığı, yargılamakta ısrar ettiği bir aşkın romanı. Ayşe Kulin her zamanki ustalığıyla yaklaşmaya korkulan bir konunun üstüne giderek tabuları yıkmayı deniyor.
Bu romanda sadece aşkı değil, toplumun zorladığı hayatları, harcanmış çocuklukları, kendi içindeki sırlarla en yakınlarını yaralayan ailelerin öykülerini soluk kesen bir tempoyla okuyacaksınız.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
selnnndmr

Böyle bir listede Ayşe Kulin'e yer verip Murathan Mungan gibi değerli bir yazarı anmamak büyük eksiklik!

erdemalsirt

Ben gayım arkadaşlar

mustafa-bozkurt7

İçlerinden sadece Gizli Anların Yolcusu'nu okudum. Normalde de zaten Ayşe Kulin okumam. Çıktığı dönemde çok sükse yaptı, arkadaşlarım ısrar kıyamet tavsiye etti diye okudum. Çok yüksek beklentim yoktu yani. Buna rağmen Ayşe Kulin beni hayal kırıklığına uğratmayı başarabildi. Bir kere kitap yanlış bilgilerle dolu. Bunun dışında duygu yok kitapta, çok sığ. İçeriği geçtim edebi bir haz vermekten de uzak. Alelade bir insanın bile bir araya getirebileceği cümleler peş peşe sıralanmış. Velhasıl kitabın bana tek katkısı neden Ayşe Kulin okumadığımı ve okumamam gerektiğini hatırlatmış olmasıdır.

mehmet-yurtcu

Gizli Anların Yolcusu hakkında LGBT kuruluşların ne dediğine bakın öyle liste yapın. Berbat bir eser. Belki amaç iyi ama kaş yaparken sıçıp sıvamış.

dilek-kabaca

Öteki Erkekler Aras Güngör Öteki Erkekler, ikili cinsiyet sisteminin kadınlık ve erkeklik hatlarını çizen, toplumsal cinsiyet duvarlarında oyuklar açan yedi trans erkeğin deneyimleri ile geçiş sürecinde olanların yararlanabileceği bir rehber ve konu üzerine başlıca kavramların açıklamalarından oluşmaktadır.

Görüş Bildir