Turgut Uyar ve Tomris Uyar'ın Arkalarında Bıraktıkları Yüze Yakın Aşk Mektubunu Oğullarının Çöpe Attığını Biliyor muydunuz?

-

Turgut Uyar ve Tomris Uyar'ın oğulları Hayri Turgut Uyar ile Tuhaf dergisi bir röportaj yapmış ve biz de bu röportajdan bazı bölümleri sizlerle paylaşmak istedik. Buyrun içeriğimize...

Kaynak: Tuhaf 

Keyifli okumalar! 

Türk Edebiyatının başarılı ve unutulmaz yapıtlarının yazarı Tomris Uyar ve hayatını şiire adayan şair Turgut Uyar...

Bu iki muazzam insanla ilgili birçok şey yazılıp çizilse de bakalım en yakınları olan oğulları onlarla ilgili neler anlatmış.

Oğulları H. Turgut Uyar, öncelikle ailesinin kazandığı paranın geçimlerine yetmediği ve Tomris Uyar'ın ailesinin maddi destek verdiğini anlatıyor.

Fakat anne ve babasının yaptıkları iş karşılığında maddi bir kazançları olmayacağını bildiklerini de söylüyor.

Herkesin aşık olduğu kadın Tomris Uyar sorulunca da şöyle diyor; "Bunu görseydi kahrolurdu. Magazin ilgisini bir miktar kabul ederim ama Tomris Uyar konusunda ölçüsü kaçtı. Bundan çok rahatsız oluyorum. Son zamanlarda daha çok rahatsız ediyor. Büyük bir haksızlık var. Bu da kadın olmanın dezavantajı olmalı."

Ve annesinin etkileyici, güzel, zeki, esprili, sivri dilli, zor bir kadın olduğunu, insanları etkilemesinin normal olduğunu ve "herkesin aşık olduğu kadın" imajının da öldükten sonra ortaya çıktığını ekliyor.

Ve o 3 şair 1 kadın meselesine de açıklık getirip konudan rahatsız olduğunu söylüyor.

"İnsanlar anlamadıkları ilişkileri yanlış yorumluyor. Tomris Uyar’ın Cemal Süreya’yla birlikte yaşadığı, Ülkü Tamer ve Turgut Uyar’la evli olduğu doğru ama Edip Cansever meselesi son derece yanlış ve ayıp! Hem Mefharet Teyze’ye (Cansever) hem de Turgut Uyar’a çok büyük ayıp. Onlar ailemizin en yakın dostlarıydı. Duygu yakınlığı ve dostluktan anlamayanlar, anladıkları şeye benzetiyorlar. “Yaşadığı yıllarda ilham perisiydi” diye bir şey yok. Kendisi de bunu ciddiye almazdı. Hiçbir zaman da ilişkileri hakkında konuşmazdı."

Annesinin ve babasının arkalarında bıraktıkları yazıları ne yaptığı sorulunca da o çok şaşıracağınız cevabı veriyor.

Tomris ve Turgut Uyar arasındaki mektuplaşmaları yırttığını ve yüze yakın mektubu hiç okumadan çöpe attığını söylüyor.

Anne ve babası arasındaki yazışmaların kendisini ilgilendirmediğini ve onun için yazılmayan bir şeyi okuyamayacağını söyleyerek nedenini açıklıyor.

İnsan gerçekten şaşırıyor. 😐

Mektupları tarihi metinler olarak görmediğini söyleyen Uyar, anne ve babasının bu kararı destekleyeceğini de belirtiyor.

"Tomris Uyar o mektupları sevgilisine yazarken bir gün başkaları tarafından okunacağını düşünerek yazmadı. Ben bile okumadım. Benim bile haddime değil. Yırtıp atmak çok da kolay olmadı. Yıllarca durdu. Bir akşam birkaç kadeh şarap içtim ve hepsini yırttım. Kararımdan pişman değilim. Başkalarının arasındaki özel şeye kulak kabartmak bana ayıp geliyor. Kendime göre doğru olanı yaptım."

Sizce de oğulları doğru olanı mı yapmış? Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

doğrusunu yapmış evet düzgün bir evlat gibi davranmış aile olmanın farkı bu işte başkası için o mektuplar para demek

ashirogi-muto

Başlığı görünce sinirlendim ama içeriği okuyunca bakış açısına hak verdim. Çok doğru düşünmüş.

merve-yildiz24

öyle ana-babadan böyle kaskatı bir çocuk :( anne ve babasının mirası olarak da mı görmedi? nasıl ruhsuz nasıl şuursuz bir yaklaşım onlar senin anne babandan kalan emanetlerin kimseye gösterme de yırtıp çöpe atmak nedir?

bluessy

Cahit zarifoğlu, necip fazıl, Kemalettin kamu, orhan veli, ahmet haşim, yahya kemal bu popülariteyi asıl hak edenlerden sadece bazıları. Ama işte sözde edebiyatçıların romantizmine ürün çıkarmamışlar malesef

bluessy

Albus Farukus muydu tam hatırlamıyorum şimdi flörtün bokunu çıkaranlara güzel bir şey yazmıştı. Sonuna kadar hak veriyorum şu an size yansıtamasam da. Artık bu aşk başka ayaklarını bırakın lütfen bu aşkın başka olduğu falan yok çünkü arkadaşlar. boşuna edebiyat yapıp da çapanoğlunun abdest suyu gibi çaya dükkanda cemal süreyaya bile ait olmadan ona atfedilmiş bir iki dize yazıyor diye fazladan para vermenin alemi yok. Sıçtırmayın kavak yelleri tadındaki aşkınıza

lol-hiphop

bencilce. anan baban topluma malolmuş yazarlar, bıraksaydın da insanların hayran olduğu bu insanları nelerin etkilediğini, hangi duygularla ruhlarını süslediklerini ihtiraslarını özlemlerini, bir dönem aşktan başka hiç bir şeyin etkisinde kalmadan birbirlerine yazdıklarını okusaydık daha yakından tanısaydık. yazık olmuş. Kafka'nın bile mektupları, notları duruyor hala.

mutsuzprenses

bence bencilce değil. sadece anne ve babasının özel hayatına saygı duymuş. topluma malolmuş yazarlar diye özeline girmek zorunda değiliz.

lol-hiphop

aslında haklı sayılırsın yani senin fikrin de çok hoş ama ben daha çok kendi fikrime yatkınım. anne babasının iç çamaşırları değil bu mahrem olsun, şu anda hayatta olmayan yazarların yazıları.

mutsuzprenses

sen de haklısın tabi. duygularını bu kadar güzel ifade eden insanların mektuplarını merak ettiğimiz için okumak istememiz normal. sonuç olarak o karar alınmış, çöpe atılmış. bu saatten sonra oğullarının verdiği karara saygı duymak düşüyor bize :)

merve-yildiz24

kendine saklayabilirdi. ki öyle yapmalıydı. yazar şair olan aileden kalan en güzel mirastır o mektuplar. değerini bilememiş

Görüş Bildir