Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tüm Zamanların En Büyük 10 Programcısı

56PAYLAŞIM

1. Dennis Ritchie

www.ozanselte.com

Dennis MacAlistair Ritchie dijital çağı şekillendiren kişi diye çağrılan bir Amerikan bilgisayar bilimcisi. C programlama dilini ve Ken Thompson ile birlikte Unix işletim sistemini geliştirmiştir. Ritchie, Thompson ile birlikte 1983'te bilgisayarın Nobel'i olarak bilinen Turing Ödülü'nü, 1990'da Hamming Madalyası'nı, 1999'da Ulusal Teknoloji Madalyası'nı kazanmıştır. Ritchie 2007 yılında Lucent Technologies'in başındayken emekliye ayrıldı ve 2011 yılınca hayata gözlerini yumdu.

2. Bjarne Stroustrup

www.ozanselte.com

Danimarkalı bilimci C++ programlama dilinin en önemli geliştiricisidir. C++'ın standartlaşması için büyük çaba sarf etti. Aynı zamanda C++ Programming Language kitabının da yazarıdır.

3. James Gosling

www.ozanselte.com

Kanadalı James Arthur Gosling Java progralama dilinin babasıdır. Bunun yanı sıra NeWS ve Emacs gibi birçok yazılımın geliştirilmesinde önemli rol oynamıştır. Elde ettiği başarı sayesinde Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi'ne seçilmiştir.

4. Linus Torvalds

www.ozanselte.com

Linus Benedict Torvalds Finlandiyalı bir yazılım mühendisi. Linux çekirdeğinin yaratıcısı ve halen de geliştiricisidir. Aynı zamanda popüler versiyon kontrol sistemi Git ve dalış günlüğü yazılımı Subsurface'in de babasıdır. 2012 yılında Milenyum Teknoloji Ödülü'ne layık görülmüştür. Geliştirdiği Linux işletim sistemi günümüzde sunucu ve süper bilgisayar tarafında en büyük pay sahibi konumdadır.

5. Anders Hejlsberg

www.ozanselte.com

Danimarkalı yazılım mühendisi birçok programlama dilinin geliştirilmesinde rol oynamıştır. C# programlama dilinin mimarıdır. Şu an hala Microsoft'ta C# ve TypeScript'in geliştirilmesine yardımcı oluyor.

6. Tim Berners-Lee

www.ozanselte.com

Sir Timothy John “Tim” Berners-Lee TimBL İngiliz bir bilgisyar bilimci. WWW dediğimiz World Wide Web'in mucidi. Webin babası kabul edilir. 1989 yılının mart ayında HTTP kullanarak sunucu-istemci arası ilk başarılı veri transferini
gerçekleştirmiştir. Aynı zamanda W3C adlı Dünya Çapında Ağ Birliği(World Wide Web Consortium)'nin kurucusudur.

7. Brian Kernighan

www.ozanselte.com

Kanadalı bilimci Ken Thompson ve Dennis Ritchie ile birlikte Bell Laboratuvarları'nda çalışmıştır. Burada Unix'e önemli katkıları olmuştur. AWK ve AMPL proglamlama dillerinin geliştirici ekiplerinde bulunmuştur.

8. Ken Thompson

www.ozanselte.com

Amerikalı mühendis C'nin atası olan B programlama dilini geliştirmiştir. Unix'in ilk üç sürümünü tek başına çıkarmıştır. Ritchie ve diğerlerinin dahil olmasıyla Unix'i C ile baştan yazmışlardır. Aynı zamanda Plan 9 adlı işletim sisteminin ilk geliştiricilerindendir. 2006'dan beri Google'da Go programlama dili üzerine çalışıyor.

9. Guido van Rossum

www.ozanselte.com

Hollandalı bilgisayar programcısıdır. Python programlama dilinin yaratıcısıdır. Şu an Dropbox'da çalışmaktadır.

10. Donald Knuth

www.ozanselte.com

Amerikan profesör, bilgisayar bilimci ve matematikçidir. The Art of Computer Programming serisinin yazarıdır. Algoritma analizinin babası olarak anılır. TeX ve METAFONT'un yaratıcısıdır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir