TÜİK Verilerine Göre Türkiye’de Her Yüz Gençten Sekizi İşsiz

 > -

Hanehalkı İşgücü Araştırması 2015 yılı sonuçlarına göre, Türkiye’de 15 - 24 yaş grubundaki genç işsizler, toplam genç nüfusun %7,8’ini oluşturuyor. Diğer bir ifadeyle, her yüz gençten sekizi işsiz... 

İşsiz sayısının; istihdam edilenler ile işsizlerin toplamından oluşan iş gücüne bölünmesiyle elde edilen işsizlik oranı ise gençlerde %18,5 olarak tahmin ediliyor.

Genç işsizlerde kadınlar erkeklere kıyasla daha eğitimli

15-24 yaş grubundaki işsizler, ağırlıklı olarak lise altı eğitimliler (%43,4) ile yüksek öğretim mezunlarından (%24,7) oluşmakta. Genç işsiz erkeklerin %55,6'sını lise altı eğitimliler, %14'ünü ise yüksek öğretim mezunları oluşturuyor.

Kadın genç işsizlerin ise %39,1’ini yüksek öğretim mezunları, %16,1’ini lise dengi meslek okul mezunları oluşturuyor.

Genç işsizlerin üçte biri hizmet ve satış elemanı olarak iş arıyor.

Araştırma sonuçlarına göre, genç işsizlerin %30,7'si hizmet ve satış elemanı olarak, %15,5'i büro hizmetlerinde, %13,7’si ise nitelik gerektirmeyen işlerde çalışmak üzere iş arıyor. 

Buna göre, genç erkek işsizlerin %31,6'sı hizmet ve satış elemanı olarak, %18,3'ü sanatkarlar ve ilgili işlerde, %18,1'i ise ile nitelik gerektirmeyen işlerde çalışmak üzere iş arıyor. 

Kadınların ise; %29,4'ü hizmet ve satış elemanı olarak, %24,6'sı büro hizmetlerinde, %20,5’i ise profesyonel mesleklerde çalışmak üzere iş arıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Türkiye İstatistik Kurumukadınlar
Görüş Bildir