TÜİK Verilerine Göre Türkiye’de Her Yüz Gençten Sekizi İşsiz

 > -

Hanehalkı İşgücü Araştırması 2015 yılı sonuçlarına göre, Türkiye’de 15 - 24 yaş grubundaki genç işsizler, toplam genç nüfusun %7,8’ini oluşturuyor. Diğer bir ifadeyle, her yüz gençten sekizi işsiz... 

İşsiz sayısının; istihdam edilenler ile işsizlerin toplamından oluşan iş gücüne bölünmesiyle elde edilen işsizlik oranı ise gençlerde %18,5 olarak tahmin ediliyor.

Genç işsizlerde kadınlar erkeklere kıyasla daha eğitimli

15-24 yaş grubundaki işsizler, ağırlıklı olarak lise altı eğitimliler (%43,4) ile yüksek öğretim mezunlarından (%24,7) oluşmakta. Genç işsiz erkeklerin %55,6'sını lise altı eğitimliler, %14'ünü ise yüksek öğretim mezunları oluşturuyor.

Kadın genç işsizlerin ise %39,1’ini yüksek öğretim mezunları, %16,1’ini lise dengi meslek okul mezunları oluşturuyor.

Genç işsizlerin üçte biri hizmet ve satış elemanı olarak iş arıyor.

Araştırma sonuçlarına göre, genç işsizlerin %30,7'si hizmet ve satış elemanı olarak, %15,5'i büro hizmetlerinde, %13,7’si ise nitelik gerektirmeyen işlerde çalışmak üzere iş arıyor. 

Buna göre, genç erkek işsizlerin %31,6'sı hizmet ve satış elemanı olarak, %18,3'ü sanatkarlar ve ilgili işlerde, %18,1'i ise ile nitelik gerektirmeyen işlerde çalışmak üzere iş arıyor. 

Kadınların ise; %29,4'ü hizmet ve satış elemanı olarak, %24,6'sı büro hizmetlerinde, %20,5’i ise profesyonel mesleklerde çalışmak üzere iş arıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir