TSK'dan 'Anıtkabir'den Yayına Yasak' İddiası Hakkında Açıklama: 'Tamamen Yanlış Bir Anlaşılma'

 > -
Abone ol

10 Kasım'a günler kala basına yansıyan ve Anıtkabir’den haberlerin sunulmasına, halkla röportaj yapılmasına izin verilmeyeceği yönündeki haberler tepkilere neden oldu. Genelkurmay'dan yapılan açıklamada "Söz konusu haberlerin tamamen yanlış bir anlaşılmadan kaynaklandığı değerlendirilmektedir. Her yıl 10 Kasım tarihinde düzenlenen ulu önderimiz Atatürk’ü anma törenleri kapsamında yayın kuruluşlarının taleplerine istinaden Anıtkabir’den çekim yapma izni verilmektedir" denildi ve şöyle devam edildi: "Resmi tören sonrasında ve akşam saatlerinde yapılması talep edilen çekim ve haberler ise halen değerlendirme aşamasındadır."

Her 10 Kasım'da bazı televizyon kanalları, ana haberleri Anıtkabir'den sunuyordu. Canlı yayında vatandaşlarla röportajlara da yer veriliyordu.

Sözcü'den Saygı Öztürk'ün haberine göre yayın izni için başvuran ancak olumsuz cevap alan bir televizyonun yetkilisi şunları söyledi:

"En az 10 yıldır, haberleri Anıtkabir'den sunuyorduk. Yayın sırasında vatandaşlarımızla röportaj yapıyor, bunu da canlı olarak yayınlıyorduk. Ancak bu yıl haberlerin Anıtkabir'den sunulmasına, röportajlar yapılmasına izin verilmedi. Gerekçesini sorduğumuzda ‘Komutanlarımız böyle uygun buldu' demekle yetinildi. Açıkçası şahsım ve kanalımız adına böyle bir yasaktan dolayı büyük üzüntü duydum."

Anıtkabir'de yayın yasağı haberi tepkilere neden oldu 📌

CHP'nin soru önergesi ile Meclis gündemine taşındı 📌

Ve TSK'dan açıklama geldi: 'Söz konusu haberlerin tamamen yanlış bir anlaşılmadan kaynaklandığı değerlendirilmektedir'

TSK'dan 10 Kasım'da Anıtkabir'de düzenlenecek törenler ve yapılacak canlı yayınlara ilişkin açıklamada şöyle denildi:

"08 Kasım 2017 tarihinde bazı basın yayın organlarında “Bu yıl hiçbir televizyon kanalına Anıtkabir’den haberlerin sunulmasına, halkla röportaj yapılmasına izin verilmeyeceği” şeklinde bir haber yayımlanmıştır.

Söz konusu haberlerin tamamen yanlış bir anlaşılmadan kaynaklandığı değerlendirilmektedir. Her yıl 10 Kasım tarihinde düzenlenen ulu önderimiz Atatürk’ü anma törenleri kapsamında yayın kuruluşlarının taleplerine istinaden Anıtkabir’den çekim yapma izni verilmektedir. Bu yıl da talepte bulunan televizyon kanallarına Genelkurmay Başkanlığınca yapılacak düzenlemeye istinaden yayın yapma izni verilmiştir. Resmi tören sonrasında ve akşam saatlerinde yapılması talep edilen çekim/haberler ise halen değerlendirme aşamasındadır."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir