Trump'tan Kaşıkçı Cinayeti Açıklaması: 'Veliaht Prens Bilgi Sahibi Olabilir'

 > -
Abone ol

ABD Başkanı Donald Trump, Cemal Kaşıkçı cinayeti ile ilgili olarak ABD istihbaratının ulaştığı bilgileri değerlendirmeye devam ettiğini ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın olayla ilgili bilgi sahibi olabileceğini ifade etti.

Trump, 'berbat' olarak nitelendirdiği Kaşıkçı cinayeti ile ilgili ABD'nin sert adımlar attığını savundu

Cemal Kaşıkçı cinayeti ile ilgili yazılı bir açıklama yapan Donald Trump, olayı 'berbat' olarak tanımladı ve ABD'nin cinayetle ilgili sert adımlar attığını savunurken, Riyad ve Washington arasında rekor düzeyde ticari anlaşmalar olduğuna dikkat çekti.

'İstihbaratımız bilgileri toplamaya devam ediyor, fakat Veliaht Prens pekala bu trajik olay hakkında önceden bilgi sahibi olmuş olabilir'

Trump, cinayetin planlı olduğu ve Veliaht Prens tarafından bilindiği iddiaları ile ilgili olarak, "Kral Selman ve Veliaht Prens, Kaşıkçı cinayetinin işlenmesi ya da planlanması konusunda bilgilerinin olduğunu sert bir şekilde reddediyor. Bizim istihbaratımız bilgileri toplamaya devam ediyor, fakat Veliaht Prens pekala bu trajik olay hakkında önceden bilgi sahibi olmuş olabilir, belki oldu, belki olmadı." ifadelerini kullandı.

'ABD, Suudi Arabistan’la sarsılmaz partnerliğini devam ettirmek istiyor'

Suudi Arabistan ile ikili ilişkilerin zarar görmesini istemediğini belirten Trump, açıklamasında "ABD’den sonra Suudi Arabistan en fazla petrol ihraç eden ülke. Bizimle yakın bir şekilde çalıştılar ve petrol fiyatlarını düşük tutmaları yönündeki isteğime karşılık verdiler, bu dünya adına önemliydi." cümlelerini kullandı.

'İran'la mücadelede önemli bir müttefik'

Kaşıkçı olayı ile ilgili, genel düşüncesini 'Asla tam olarak fikir sahibi olamayız' şeklinde özetleyen ABD başkanı, Suudi Arabistan'ın İran'la mücadelede önemli müttefiklerden olduğunu söyledi. 

"ABD Başkanı olarak bu çok tehlikeli dünyada Amerika’nın ulusal güvenliğini sağlamaya ve bize zarar vermek isteyen ülkelere karşı durmak niyetim var. En basit şekilde söylemek gerekirse, ilk önce Amerika." ifadelerini kullanan Trump, kongre üyeleri için 'İstedikleri yöne gitmekte serbestler' açıklamasını yaptı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir