TRT'ye Hangi Yapıma Ne Kadar Harcadığı Soruldu: Cumhurbaşkanı Yardımcısı 'Ticari Sır' Diyerek Açıklamadı

 > 
365PAYLAŞIM

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, TRT’de yayımlanan dizi, film, belgesel sayısını ve bunlar için ne kadar harcama yapıldığını sordu. Soru önergesini yanıtlayan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ise 2005 yılından buyana 9 bin 527 yapıma para ödendiğini ancak hangi yapıma ne kadar ödendiğinin "ticari sır" olduğunu açıkladı.

Birgün gazetesinden Mustafa Kömüş'ün haberine göre, CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, TRT’de yayımlanan dizi, film ve belgesel sayısını ve bunlar için ne kadar harcama yapıldığını sordu. 

Antmen’in soru önergesini yanıtlayan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 2005 yılından buyana 5005 iç yapım, 4 bin 465 dış yapım ve 57 sinema filmi olmak üzere toplam 9 bin 527 yapıma para ödendiğini aktardı.

Oktay, bu yapımlara ise ne kadar ödendiğini ‘ticari sır’ olduğu gerekçesiyle açıklamadı.

www.mepanews.com

'Yabancı dizilere döviz üzerinden ödeme yapılıyor'

Antmen’in şu anda yayımlanan yerli ve yabancı yayınlara ilişkin sorusuna ise Oktay şu cevabı verdi: 

"TRT 1 kanalında yeni yapım olarak 7 yerli dizi, 1 yabancı dizi, arşivden 5 yerli dizi yayımlanmaktadır. Yerli dizilerin ödemesi TL cinsinden yapılmaktadır. Yabancı dizinin ödemesi ise döviz üzerinden yapılmıştır."

Oktay, ayrıca Antmen’nin TRT’nin seçim döneminde kime ne kadar süre verildiği sorusuna ise net bir yanıt vermedi.

Kapat Televizyonu Anne! TRT, Seçim Yarışında AKP'ye 36 Saat, İYİ Parti'ye 9 Dakika Ayırdı, HDP ve SP Ekrana Gelmedi - onedio.com
Kapat Televizyonu Anne! TRT, Seçim Yarışında AKP'ye 36 Saat, İYİ Parti'ye 9 Dakika Ayırdı, HDP ve SP Ekrana Gelmedi - onedio.com

"Vatandaşın vekili vatandaşın parasını sorunca ‘sır’ deniliyor"

Konuyla ilgili açıklama yapan Antmen, TRT'ye vatandaşın cebinden 2 milyar TL aktarıldığını söyleyerek şöyle konuştu:

"TRT vatandaşın 2 milyar, yani eski parayla 2 katrilyon parasını harcıyor. Elektrik faturalarından vatandaştan zorla para tahsil ediliyor. TRT, seçimlerde sadece siyasi iktidara çalışıyor, sorduk ‘Ne kadar süre kimin, hangi siyasi partinin yayınını yaptınız?’ diye yanıt sır. Peki dedik ‘Bu halktan topladığınız paraları kime veriyorsunuz?’ yanıt ‘ticari sır.’Vatandaştan para toplanıyor. Ama vatandaşın vekili vatandaşın parasını sorunca ‘sır’ deniliyor. Neden çekiniliyor? Yandaş firmalara yaptırılan dizilerden mi? Onlara ödenen yüksek paralardan mı? Bazı milletvekillerinin yakınlarının kurdukları firmaların TRT’den iş almasından mı? 2005 yılından bu yana, yani AKP iktidarında: 5005 iç yapım, 4465 dış yapım ve 57 sinema filmi çekilmiş."

"TRT günde 3743, ayda 112 bin, yılda 1 milyon 344 bin asgari ücretlinin maaşını yiyor"

Antmen açıklamasına şöyle devam etti:

"Yani TRT bu yıllar arasında toplamda 9527 yapıma para ödemiş. TRT’ye ödenen vergiler haram olsun! TRT’de 100 bin liradan fazla alan spikerler, 22 bin avro maaş alan temsilciler, iktidar propagandası yapan haftada 1 milyondan fazla ödenen diziler, Atatürk’e hakaret eden yapımlar var. Bu paralar nereden alınıyor? İşçiden, köylüden, gençlerden, kadınlardan, emekliden ve türedi dedikleri emeklilikte yaşa takılanlardan. Bu insanlardan para alınıyor ama bu insanlara hesap verilmiyor. Bu halkın günde 6 milyon, yılda 2 milyardan fazla parasını yiyor. Yani TRT günde 3743, ayda 112 bin, yılda 1 milyon 344 bin asgari ücretlinin maaşını yiyor. İşte o asgari ücretli milyonlar soruyor TRT’ye, halk soruyor 'ne yaptın bizim paramızı?' İktidar cevap veriyor 'Sır.' Tam da bütçenin konuşulduğu ve bizim de saray, faiz, yandaş, talan bütçesi dediğimiz bütçenin delilidir bu."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir