Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Topraktan Geldik, Toprağa Gideceğiz: Tohumlara Defnedilme Yöntemi

 > 
15bPAYLAŞIM

Öncelikle bu yöntemin İtalya'dan çıktığını belirtelim. The Capsula Mundi adını verdikleri projenin tasarımcıları Anna Citelli ve Raoul Bretzel. İkili, ölü bedenleri ağaçlar için besleyici maddelere dönüştürebilen organik ve geri dönüştürülebilir bir defin kapsülü geliştirdi. Ölü bedenler, cenin şeklinde kapsüllendirildikten sonra defnediliyor ve kapsüllerin üstlerine de ağaç tohumları ekiliyor. Projenin sitesinde farklı ağaç alternatifleri mevcut. Proje henüz hayata geçirilemedi. Çünkü İtalya'da şimdilik bu tür bir defin yöntemi yasak. Eğer yasalardan geçerse, projenin amacı mezarlıklar yerine binlerce ağacın bulunduğu "anıt parklar" oluşturmak. Projenin tasarımcıları, tabutlar için ağaçların yok edilmesinin yerine, böyle bir yöntemle ölü bedenlerimizin bile doğaya bir katkıda bulunacağını belirtiyorlar. Bu tür bir defin şeklinin, Türkiye dahil olmak üzere, Müslüman insanların çoğunlukta olduğu ülkelerde büyük dini tartışmalara yol açacağı kesin.

Kaynak: http://www.boredpanda.com/biodegradable-...

İtalya merkezli bir şirket, tabutlara alternatif olarak çevre dostu bir fikir üretti.

Mezar taşlarıyla dolu mezarlıklar yerine, ağaçlarla dolu "Anıt Parklar" oluşturmak amacındalar.

Projenin sunduğu bir teklif: Herkes favori ağacını tercih edebiliyor.

Tohum kapsüllerinin içine defnedilen ölü bedenler, ağaçlar için besleyici madde haline geliyorlar.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Fikir güzel. Zaten mezarın yersiz, kaybolmuşu makbuldur derler.

anateist-tsietana

Fikir olağan üstü. Hatıra ormanı gibi... Bunun için kampanya yapılmalı!

adimi-bilmiyorsan-baba-de

Doğada bir sürü aç hayvan var kurt kuş vb. Dereye atın gitsin belki bir hayvanın karnı doyar. Sıçtığında da o boka bakıp nereden nereye deriz. İşte ecnebiyle aramızdaki fark. İslamiyet öyle güzel bir din ki ölüne bile saygı var. Anandan doğduğun ilk günkü gibi nasıl temizsen öldüğün günde seni temiz istiyor.

klemenjero

ben iğde ağacı isterim.

tolgatufek

mantıklı basın tohumu yeşerelim

Görüş Bildir