Toplum İçinde Kilolu İnsanlara Atılan Rahatsız Edici Bakışları, Gözler Önüne Seren Kadın

1.3bPAYLAŞIM

Modern dünyanın güzellik standartlarına uymamak demek, kilolu olmak demek. Bunun azı veya fazlası yok. Peki bu duruma kilolu arkadaşlarımızın tepkisi nasıl? Bored Panda'dan derlediğimiz bu içerikte, bu sorunun cevabını bulacağız.

Kaynak: https://www.boredpanda.com/photo-project...

1. Fotoğrafçı Haley Morris-Cafiero çevresindeki insanların kendisini rahatsız hissettirdiği anların fotoğrafını çekmek istedi.

2. İlk etapta 'Wait Watchers' adlı bu projesinin kendisine dünya çapında bir ün kazandıracağını düşünmüyordu.

3. Ama bir bakıma sosyal deneye benzeyen bu projede yer alan fotoğraflar, sokakta geçen insanların aşırı kilolulara karşı gösterdiği tepkiyi anlatan bir kitaba dönüştürüldü.

4. Peki bunu yapmak aklına nasıl geldi? 2010 yılında Times Meydanı'nda fotoğraf çektirirken, arkasındaki adamın kendisine dikkatlice baktığını fark etti. Bunu bir süre yapmıştı.

5. Tabii ki Harley, bunun açıkça yargılamak olduğunu biliyordu.

6. 'İnsanların kilomla ilgili yorum yaptığını duyuyorum. Ama hiçbir zaman onları bunları fotoğrafla anlatabileceğimi düşünmemiştim.'

7. Harley'in çalışma tarzı ise aslında çok basit. Kamerayı toplum içerisinde herhangi bir yerde ayarlayıp bırakıyor.

8. O sırada da telefonla konuşuyor, dondurma yiyor veya kalabalıkta dikkat çekmeyecek başka şekillerde poz veriyor aslında.

Ama hiçbir zaman duruma uygun giyinmiyor veya insanları kışkırtarak projesinde kullanmaya çalışmıyor. Her şey olabildiğince normal seyrinde ilerliyor anlayacağınız.

9. Fotoğraflar internette de yayılmaya başlayınca, Harley birçok yorum aldı.

Peki siz ne düşünüyorsunuz bu proje hakkında?

10. Bu yorumlardan bir çoğu spora başlaması, kıyafetlerine daha çok özen göstermesi ve makyaj yapmaya başlaması yönündeydi. Bu şekilde insanların ona böyle bakmayacağını savundular.

11. Bu cesaretle eserlerine devam etti ama bu sefer internet kullanıcılarının yorumlarını dikkate alarak denedi şansını.

12. Ama Harley kendini bu konuda geliştirmeye çalışırken, çevresindekilerin kendisine hala aynı tepkiyi verdiğini gördü.

13. Yeme bozukluğu ve tiroit yetmezliği yaşamış olan Harley, başka insanların düşüncelerini önemsemediğini ve bu projenin de başkalarını rahatsız etme niyeti taşımadığını belirtti.

14. 'Bunu öfkeden ötürü yapmıyorum. Daha çok sosyal bir deney gibi düşünüyorum. Birazcık kamerayı alıp, insanların bakışlarını kendilerine doğru çevirmek gibi aslında.'

15. Tabii ki sosyal medyadaki kullanıcıların tamamı Harley'i desteklemiyor.

16. Herkesin eleştirel bir niyetle bakmadığını savunuyorlar. Belki de sırf merak ettikleri için olduğunu ileri sürüyorlar.

17. Peki siz proje ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Sizce de Harley durumu abartıyor mu? 🤔

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
asli-alptekin

Böyle ezik insanlara sinir oluyorum.Bir de fotograflamış.Tüüü piss şişko.

remzi-gunal

aynı bakışlara bugün bende maruz kaldım. kadın çok güzel anlatmış fotolarda açıkca ortada zaten kimse kimseyi kandırmasın . insan oğlu hep başkalaryla alay etmeye dalga geçmeyi çok seviyor. rabbim o tür insanalrında belasını versin .

Gizli Kullanıcı

kim nerede bakıyormuş ya. ben de zayıf kilolu olsun kızın çantası güzelmiş, ayakkabıları nereden almış ki acaba diye bakarım bu fotoğraftakiler de o hesap gözün takılması diye bir şey var. ben de çok zayıfım bana da dikkatli bakanlar oluyor ben de mi deney yapayım alınganlık göstermişsin.

deeprre

Böyle ön yargılarla yaklaşıyoruz çoğu şeye. Aranızdan bazıları çıkabilir ben ön yargılı değilim vs. diye ama hemen hemen hepimiz gerçeği biliyoruz kendimizi kandırmayalım.

Gizli Kullanıcı

Sadece beyinsizler bir insanın kilo almasının tek sebebini çok yemek ve çözümünü diyet ve spor olarak görür. Bunu diyenler de tv kanallarına çıkıp sırf PR kasıcam, adımı duyuracam diye çıkıp gerzekçe demeç veren, elle tutulur bir araştırma yapmadan g.tünden uydurup "şunu yemeyin bunu yemeyin" diye sallayan diyetisyen/doktor bozuntularının laflarına inan salaklar. Böyle düşünenlerin yarısı ölçtürseler kan değerlerini gizli karaciğer yağlanması vardır kendilerinde sırf metabolizması hızlı çalıştığı için zayıftırlar ancak diğerlerinden daha sağlıklı yaşadıklarını zannederler. İnsanın sağlığını etkileyen tek faktör kilo değildir ya da kilolu insanlar erken gider diye bir kaide de yoktur. Kilo çeşitli faktörlere dayanabilir, insülin direnciniz yüksekse ölüm orucu tutun yaktığınız oksijenden bile kilo alırsınız. Bu durumların hepsi doğuştan gelmez zamanla oluşurlar bu yüzden bugün dalga geçtiğiniz kilolu birinin yerinde yarın siz olabilirsiniz hem de size göre ortada hiçbir sebep yokken.

barbatusos

iyi de tek sebep yemek degil ama kimse kilolu olacagim diye egitmiyor kendini veya alnina kilo al diye tehdit edilmiyor. seker-tansiyon-kalp raharsizliklari promosyon olarak cikmiyor. kaldı ki kaliteli bir hayat yasadiklarini da soylemezler. kendine hor davranmis birak biz beyinsiz olalim. evet sana kulak verelim. escinsellige de hastalik diyelim. engelliye de hâlâ ozurlu diyelim. onun bedeni hatta hayat kadini olsun. kime ne diyoruz!

Gizli Kullanıcı

Rol gereği bundan para kazanan aktörler hariç kimse kilo almalıyım diye yaşamıyor zaten. Bu durum beslenme bozukluğu dışında birçok faktöre dayanıyor. Şeker-tansiyon-kalp sadece şişmanlara özel hastalıklar değil. Sokakta önüne gelen 10 kişiye sorsan en az kilolular kadar zayıf olan insanlarda da bu hastalıklardan mevcut olduğunu görürsün. Hasta bir insan zaten kaliteli bir hayat yaşayamaz da kilolu bir insanın hasta veya bağımlı olmadığı sürece kaliteli hayat yaşayıp yaşamadığını neye göre iddia ediyorsun ? Kollarına faça atıp sabah akşam bonzai'ye düşen bir insandan bahsediyoruz sanki. Kısaca: kime ne amk ?

barbatusos

kalp seker tansiyon gibi hastaliklar sadece kilo sorunu olan insanlarda cikmadigini biliyorum. zaten kor olabiliyorlar ya faş bacaklari da kesilebiliyor. genelde kilodan sonra olusabilen seyler demek istedim. bozuk gen hastaligi da degil bu. kilonun genetik bir hatsizlik olmadigini bilmiyoruz.oyle olugunda disari cikamaz hale geliyorlar.

Görüş Bildir