Toplayın Bavulları Gidiyoruz! Türkiye'de Hikayesiyle İlham Veren 10 Efsanevi Rota

-

İçindeki gezgini ortaya çıkartacak, onu yollara düşürecek muhteşem yerler var. Eğer buralara daha önce gitmediysen, hemen şimdi sırt çantanı hazırla ve yola çık. Çünkü keşfedilecek nice güzellik seni bekliyor. İlham veren rotaların izinde yeni hikayeler yazmaya hazır mısın?

1. Amerika’daki ünlü Büyük Kanyon’un bir benzerinin Erzincan'da yer aldığını söylesek! ''Hadi canım!'' mı dersin, yoksa bize inanır mısın?

Burası Amerika'daki ünlü Büyük Kanyon olsaydı beğenirdiniz; ama burası Erzincan, Karanlık Kanyon! Yani, Büyük Kanyon'dan sonra dünyanın en büyük 2. kanyonu! Tam 130 yıl önce insan eliyle yapılmış ve ulaşım şu an teknelerle yapılıyor.

Hemen yerinizi ayırtmak için tıklayın.

2. Hatay’da gizli bir tünelin olduğunu ve bu tünelin sel sularından korunmak için tamamen insan gücü ile yapıldığını daha önce duymuş muydun peki?

Bu tünel sel sularından korunmak için yüz yılı aşkın sürede insan gücü ile yapılmış. Toplam uzunluğu 1380 metre.

Hem tüneli görmek hem de Hatay lezzetlerini afiyetle yemek için tıklayın. 

3. Ya da saf Kafkas ırkı arıların sadece Macahel'de yetiştiğini ve bu yüzden vadinin Kafkas arılarının gen koruma havzası olduğunu biliyor muydun?

Artvin, Macahel, Saf Kafkas Arıları için gen koruma havzası olarak biliniyor. Ekosistemi bozulmamış biyosfer alanı, ''Dünya Biyosfer Rezerv Alanı'' ilan edildi. Üstelik dünyanın 25 sıcak noktasından biri olan yağmur ormanları da UNESCO'nun koruması altında.

Artvin'in meşhur arılarını evlerinde ziyaret etmek için tıklayın.

4. Belki de dünyanın ilk su barajına sahip kentin Mardin'deki Dara Antik Kenti olduğundan ve burada türünün tek örneği olan toplu mezarların bulunduğundan haberdar değildin.

Sizin bildiğiniz tek antik kent Efes ile sınırlıysa, sizi doğunun antik kenti Dara ile tanıştırmanın vakti geldi. Burası, İpek Yolu üzerinde, tam 1500 yıllık bir antik kent. Yapılan arkeolojik kazılara göre de dünyanın ilk su barajına ev sahipliği yapıyor.

Antik kent Dara ile Mardin'i yeniden keşfetmek için tıklayın. 

5. Kayaköy'ün taş evlerinin biri diğerinin görüş açısını asla ve asla engellemeyecek şekilde yapılmasındaki nedenin saygı olacağı hiç aklına gelir miydi?

Muğla deyince hepimizin aklına hemen Bodrum geliyor. Muğla'da sahil kenarındaki beyaz Bodrum evlerinden daha ilgi çekici bir şey varsa o da Kayaköy'deki bir yamaç üzerine kurulu evler. Çünkü bu evler tamamen saygıdan, birbirlerinin önünü kapatmayacak şekilde inşa edilmiş.

Muğla'yı farklı bir gözle gezmek istiyorsanız hemen tıklayın.  

6. Sıcak havada serin tutsun, kışları da içerisi sıcacık olsun diye özel mimari tekniği ile yapılan kubbeli evlerin estetiğini doğunun naifliğinde bulabileceğini biliyor muydun?

Urfa'nın mutfağı meşhur, o tamam. Peki ya restoranlardan biraz dışarıda ne var? Sıcak iklimine karşı yapılan bu enteresan evler! Instagrammer'lara duyurulur, burası like garantili bir rota. 😏

Bol like'lı bir Şanlıurfa turu için tıklayın. 

7. Bir heyelan sonucu oluşan doğa harikası gölün 1.500 metre yükseklikte yer aldığını ve yeşilliklerle çevrili olup, muhteşem yansıma manzaralarına şahit olabileceğini de biliyor muydun?

Siz hiç 1500 metre yükseklikte bir göl gördünüz mü? Cevabınız ''Hayır'' ise, o zaman Artvin'e hiç gitmemişsiniz demektir. Artvin'deki Karagöl, 1900'lü yıllarda meydana gelen bir heyelan sonucu oluştu. Bildiğiniz göllerden çok daha zengin bir floraya sahip. Fotoğraf tutkunları için bulunmaz nimet. 😉

Görüp görebileceğiniz en ilginç göl için hemen tıklayın!

8. İnsanlık tarihinin akışını değiştirip yeniden tarih yazan, dünyanın ilk ve en büyük ibadet merkezinin çok uzaklarda değil, bu topraklarda var olduğunu tahmin edebilir miydin?

İnsanlık tarihinin akışını değiştiren bir keşfe tanıklık etmeye hazır mısınız? Şanlıurfa'daki Göbeklitepe, neolitik döneme ait dünyanın ilk ve en büyük ibadet merkezi olan tapınağa ev sahipliği yapıyor.

''Vay canına! dedirtecek Göbeklitepe turu için tıklayın.  

9. Dalyan'ın sembolü olan kaya mezarlarının bu kadar yükseğe yapılmasındaki amacın kralların tanrıya yakın olmak istemesini daha önce duymuş olabilir misin peki?

Dalyan'daki kaya mezarlarını bilirsiniz. Peki bu mezarların Tanrı'ya yakın olmak için mümkün olan en yüksek noktaya inşa edilmiş olduklarını biliyor muydunuz?

Ünlü kaya mezarlığını kendi gözlerinizle görmek için tıklayın.  

10. Sular altında kalmış saklı bir cennetin aslında hep var olduğunu ve bir tekne aracılığı ile bu gizli cenneti keşfedebileceğini de söylemiş miydik?

Sular altında kalan tarihe tanıklık etmek ister misiniz? Burası Şanlıurfa'daki Saklı Cennet. Sular altında kaldığı için terk edilen Halfeti'deki bu köy, hiçbir yerde göremeyeceğiniz kadar enteresan taş mimarisiyle dikkat çekiyor.

Tekne ile tarihi gezi yapma fırsatını kaçırmak istemiyorsanız tıklayın. 

Bu topraklarda keşfedilecek çok yer var. Hadi gidelim diyorsan, ilham dolu yolculuklar Jolly ile seni bekliyor!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
astex

Mersin / Kızkalesi, Yer köprü Şelalesi, Adam Kayalar bunlarıda dikkate alınız :)

musa-evis

Santa Iras, Eshab-ı Keyf, Cennet Cehennem vs vs vs :)

astex

o ayrıntılara girersek çıkamayız hocam :) bu arada SantaIras'lıyım :)

musa-evis

Sabaha kadar sayarız :D :D Aman Mersin'i kimse bilmesin. Sonra içine ediyoruz tüm doğal güzelliklerin. Böyle daha iyi. :)

astex

Sonuna kadar katılıyorum Bknz. çamlıyayla Saklı Cennet :)

Görüş Bildir