Tırnak Yeme Alışkanlığından Vazgeçmenizi Sağlayacak Oldukça Etkili 10 Yöntem

61PAYLAŞIM

Gerçekten bu alışkanlıktan vazgeçmek çok zor.

1. Kesebildiğiniz kadar kesin.

Tırnak makasını her zaman yakınınızda tutun. Tırnaklarınızın biraz bile olsun uzadığını fark ettiğiniz zaman hemen kısaltın. Kısa olduklarında tırnak yemek o kadar zevkli gelmeyecektir.

2. Eldiven giyin veya parmaklarınıza yara bandı takın.

Tırnaklarınızı yeme isteği geldiğinde hemen üzerini kapatacak bir şeyler düşünün. Eldiven giyebilirsiniz veya yara bandı tarzı bir şey sarabilirsiniz. 

Böylece tırnaklarınızı yememeniz gerektiğini hatırlarsınız. Kendinize bu şekilde engel olabilirsiniz. Eldiven kullanmak da avantajlıdır. Böylece sürekli olarak bandaj veya yara bandı değiştirmek zorunda kalmazsınız.

3. Parmaklarınızı sürekli meşgul edecek bir şeyler bulun.

Bu, kişiden kişiye değişebilir. Hepimizin farklı ilgi alanları vardı. Bu nedenle savunma mekanizması olarak bir tane hobi bulun. Örgü örebilir, resim yapabilirsiniz. Bir hobi bulamaz iseniz de basitçe elleriniz üzerine oturabilir, ellerinizi cebinize koyabilirsiniz.

4. Ağzınızı da sürekli meşgul tutun.

Böylece tırnaklarınızı yemekten kaçınacaksınız. Biraz zaman sonra tırnak yeme isteğinin geçtiğini göreceksiniz. Sakız çiğnemekle başlayabilirsiniz. Ayrıca sürekli yanınızda bir şişe su bulundurun. İstek geldiği zaman hemen su içmeye başlayın.

5. Acı oje kullanın.

Bu ojeler uzun süre kalıcı bir aromaya sahip olurlar. Her sabah düzenli olarak hem tırnaklarınıza hem de tırnak etinize sürün. İğrenç tadı nedeniyle tırnaklarınızı yemek eskisi kadar cazip gelmeyecektir.

6. Tırnak yeme isteği geldiği zaman hemen ellerinizi nemlendirin.

Bu yöntemi 2 olumlu alışkanlık olarak düşünün. Ellerinizi sürekli nemlendirirken bir yandan da tırnak yeme isteğinizden uzaklaşmış olacaksınız. Bu yöntem sizin dikkatinizi dağıtacak fakat aynı zamanda ellerinizi hem yumuşak, hem de nemli hale getirecek.

7. Tırnak törpüsü her zaman yanınızda bulundurun.

Kendinize ufak tırnak törpüleri alın ve evin farklı yerlerine ve cebinize, cüzdanınıza koyun. Bu şekilde tırnak yemek için bir bahaneniz olmayacaktır. Tırnak yeme isteği başladığında hemen törpüyü alın ve tırnaklarınızı tek tek törpüleyin.

8. Bileğinize plastik bileklikler takın ve tırnak yeme isteği başladığında onlara odaklanın.

Bu plastik bileklikler tırnak yeme isteğini engellemeye yardımcı olacaktır. Böylece tırnağınızı yemek için kolunuzu kaldırdığınız zaman, hemen bu bileklikler ile oynamaya başlayın.

9. Parmaklarınızı meşgul etmek için telefonunuzu kullanın.

Telefonunuz yerine geldiğinde en yakın arkadaşınız ve yardımcınız olabilir. Fakat zamanımızı sosyal medyada gezerek geçirirken aslında parmaklarımız boş kalır. Birkaç oyun indirin. Bu oyunların iki elle oynanmak zorunda olmasına dikkat edin. Ayrıca dikkatinizi hikaye yazarak başka noktalara yönlendirebilirsiniz.

10. Görsel hatırlatıcılar yerleştirin.

Kafanızı nereye çevirirseniz çevirin, tırnaklarınızı yememeniz gerektiğini hatırlatan notlar görecek şekilde notlar yerleştirin. Ayrıca telefon ekranınıza da böyle bir not kaydedebilirsiniz.

BONUS: "Tırnaklarımı 20 yıldır yiyorum. İlk fotoğraf 2019 yılı Temmuz ayında, diğeri 2019 yılı Aralık ayında çekildi. Kendime olan güvenim geri geldi."

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
wednesday-addams

Dikkat ettim de ben özellikle kendimi kaygılı hissettiğim zamanlar tırnaklarımı kemiriyorum. Sanırım benim için en iyi çözüm yöntemi pek çok şeyi sallamamak, iyi de işte onu nasıl başaracağım? 😕

kedi-ve-cat

Acı oje bir işe yaramıyor, bebekliğimden beri yiyorum,çok büyük iddiaya bile girdim,her şeyi denedim ama yaramıyor.Bırakabilen iyi.Korona varken işte sürekli elim kolonya-dezenfektanlı oluyordu,pis diye yemiyordum ama işler bitip eve girince yine yiyorum..Her insanın kusuru var ve maalesef benim kusurum bu :(

duygusal_panda

Küçükken ben de yerdim. Kendi kendine geçti:(

mincir

Bende 7-8 yıl yemiş biri olarak başkalarını tırnaklarının yerken gördüğümde iğreniyordum hiç hoş bir görüntü değildi böylee böylee elim ağzıma gittikçe o görüntüyü getirdim aklıma şimdi sen de öyle görünüyorsun dedim hep böyle böyle bıraktım

nisa_celik

YANLIŞ BU ONEDİO! TIRNAK YİYENLER FAKİRDİR DESENİZ HERKES BIRAKIRDI

yori

sendede mi oyle oldu

Görüş Bildir