Tırnak Üzerinde Oluşan Beyaz Lekelerin Neden Oluştuğunu Biliyor musunuz?

-

Tırnaklarınızda oluşan beyaz lekeler birçok anlama geliyor olabilir. Bunlardan bazıları önemsiz iken, bazıları oldukça ciddi sorunların belirtisi olabilir. Detayları sizler için Mirror'dan derledik.

Kaynak: https://www.mirror.co.uk/news/weird-news...

Tırnaklarınızda hiç küçük beyaz lekeler veya çizgiler oluştu mu? Pek çok insanın tırnağında bu beyaz çizgiler ve lekeler görünür. Bu beyazlıkların kalsiyum eksikliğinden oluştuğuna dair bir rivayet var.

Ama genellikle tırnaklarınızda görülen bu beyaz lekelerin kötü bir şey olmadığından ve çok farklı bir şeyler ifade ettiğine emin olabilirsiniz. Bu lekelerin görülmesinin temel sebebi ise tırnak travmalarıdır.

Bu önemli bir şey olmak zorunda değil. Tırnaklarınızı bir kapıya çarparsanız, elbette tırnaklarınız acı çekecektir.

Ancak masanıza aşırı derecede dokunmak gibi küçük şeyler bile onlara neden olabilir. Bu travmanın ciddi bir şey olmasına da gerek yok. Kapıya çarpmak gibi ufak tefek durumlar da travmaya neden olabilir.

Bu beyaz lekeler nasıl oluşur?

Tırnak yatağının tabanında küçük beyaz lekeler oluşur. Yavaş yavaş büyürler. Onları fark ettiğinizde, muhtemelen travmaya neyin neden olduğunu bile unutmuş olursunuz. Ancak, bazen bu lekeler size daha fazla bir şey söylüyor olabilir. Kalsiyum eksikliğini değil ama çinko eksikliğini gösteriyor olabilir. Ispanak, barbunya ve sığır eti çinko eksikliğini gidermek için tüketilebilecek besinler arasındadır.

Çok daha ciddisi de var!

En kötüsü ise tırnaklardaki beyaz lekeler sıtma, Hodgkin hastalığı veya orak hücre anemisi gibi hastalıkların belirtisi olabilir. Ancak bunlar son derece nadirdir. Size iyi olmadığınızı gösteren başka sinyaller de vardır. Bütün tırnağınızın beyazladığını görürseniz o zaman herhangi bir kalp hastalığı veya diyabetten şüphe duyabilirsiniz. Böyle bir durumda acilen doktorunuza başvurmanız gerekir. 

Eğer bütün tırnağa uzanan ve şerit oluşturan beyaz lekeler ise arsenik veya talyum zehirlenmesi yaşıyor olabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
arsenic

Yıllar önce benim bütün tırnaklarımda hem de iki üç çizgi şeklinde olmuştu. Dr benden kemik grafisi istemişti. Oldukça endişelenmiştim neyseki sonuçlarımda bianormallik yoktu. En sonunda bunun nedenini uzun süreli neredeyse ara vermeden oje kullanıp sürekli bilgisayar klavyesi kullanmama bağladım. Bikaç ay hiç oje kullanmadım ve zamanla geçti.

Görüş Bildir