Tıp Dünyası Son Dönemde Ne Kadar Gelişmiş Olursa Olsun Hala Tam Anlamıyla Yapılamayan Estetik ve Kozmetik Operasyonlar

38PAYLAŞIM

Bunlar yapılabilse neler olurdu acaba?

21. yüzyılda estetik ve kozmetik operasyonlar inanılmaz derecede çeşitlenip gelişti.

60 yıl önce belki kalp ameliyatına eşdeğer operasyonlar, şimdi 3 günde kişinin eski hayatına dönmesine olanak sağlıyor.

Kolaylaşıp ucuzlayınca ulaşılabilirliği artan operasyonlara her geçen gün bir yenisi ekleniyor.

Kirpiklerinize ekleme yaptırabiliyor, kaburganızı aldırarak belinizi inceltebiliyor, kulak memenizi veya göbek deliğinizi düzelttirebiliyorsunuz. Kısacası her şey hayal gücüne kalmış durumda. Ancak bazı şeyler var ki, günümüz teknolojisine rağmen gerçekleşmesi çok güç veya imkansız operasyonlar.

1. Boy uzatma.

Boy uzatma operasyonları var; ancak özellikle yetişme çağında ve kısalık problemi olan kişilerde kullanılan bu yöntem çok riskli ve zor. Bacak kemikleri kırılıp arasına plaka takılarak bir miktar uzama sağlanabilse de, bunun belli bir sınırı var; büyük fark elde edilemiyor. Kol, bel gibi vücut bölgelerinin boyu uzatılamıyor.

2. Göz rengi değiştirme.

Hindistan gibi ülkelerde gözdeki renk pigmentlerinin silinmesiyle renkli göz elde edilebildiği söylense de, elbette bunlar körlük riski çok yüksek olan ve etkisi tam olarak bilinmeyen; merdiven altı tabir edilen operasyonlar. Renkli göz elde etmenin şimdilik tek yolu kontak lensler; onlar da en doğalı bile olsa yapay görünüyor.

3. Ten rengi açma.

Ten rengi güneş, yapay ultraviyole ışığı ve melanin takviyesi ile koyulaşabiliyor; yani onun çaresi var. Ancak ten rengi açmak diye bir şey yok. Lazer uygulamaları ve doğal reçeteler ciltteki koyu lekeleri açabiliyor ama doğuştan gelen ten rengini tamamen açmak mümkün değil.

4. Saç rengi değiştirme.

Bilim ve teknoloji bu kadar gelişti ama saç rengini boyayla değil de kalıcı olarak değiştirme veya beyazlamayı durdurmanın herhangi bir yolu yok.

5. Saç gürleştirme.

Saç ekimi bölgesel olarak mümkün ama saç ekmek için de kişiden bir parça saç alınıyor. Genel olarak saçı güçlendiren vitaminler, kişinin kendi kanıyla yapılan PRP gibi uygulamalar var ama kısa sürede saç gürleştirme, uzatma için herhangi bir yöntem yok.

6. Cilt gençleştirme.

Vücudumuzu tamamen kaplayan cildin her yaşta yapısı farklı. Yaşlandıkça kolajen üretimi azalıyor, deri giderek inceliyor. Cilt germe, dolgu botoks gibi uygulamalar olsa da cilt gençleştirilemiyor.

7. Cilt pürüzsüzleştirme.

Cilt yüzeyi gözeneklidir. Ayrıca ölü derilerin veya tıkanmış gözeneklerin oluşturduğu pürüzler veya sivilceler de sıkça görülür. Ciltte bazı doğal, bebeklerde dahi olan çizgiler vardır; göz kapağı ve yanak çizgileri gibi. Son dönemde bazı insanlar tamamen dümdüz, kağıt gibi pürüzsüz bir cilt hayal etse de bu elbette mümkün değil.

8. Kafatası şekillendirme.

Kafatasındaki bazı kemiklere müdahale edilebiliyor; burun, alın, elmacık kemikleri ve çene şekillendirilebiliyor. Özellikle Asya'da bu operasyonlarının inanılmaz sonuçlarını görüyoruz. Ancak tüm bu ameliyatlar oldukça ağır ve belli sınırları olan ameliyatlar. Kafatasını tamamen şekillendirmek; yüzü büyütmek veya küçültmek mümkün değil.

9. Ağız büyütme veya küçültme.

Dudakları dolguyla veya kesiyle büyütmek mümkün. Ancak ağız boyutu değiştirilemiyor. Dudak büyütme veya yüz germe operasyonlarıyla ağız bir miktar genişlemiş görünse de aksi mümkün değil.

10. Tırnak ve parmak estetiği.

Herkes ince kemikli parmaklara, mükemmel şekilli tırnaklara sahip değil. Tırnaklar için protez gibi uygulamalar var ama tırnak şeklini ve yapısını değiştirmenin herhangi bir yolu yok.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

Estetik Operasyonlar ve Photoshop Uygulamaları İle Anatomi Algımızın Nasıl Bozulduğunu Gösteren Örnekler - onedio.com
Estetik Operasyonlar ve Photoshop Uygulamaları İle Anatomi Algımızın Nasıl Bozulduğunu Gösteren Örnekler - onedio.com
Estetik Operasyon Modasının Güzellik Anlayışımızı Nasıl Radikal Şekilde Değiştirdiğini Gösteren Örnekler - onedio.com
Estetik Operasyon Modasının Güzellik Anlayışımızı Nasıl Radikal Şekilde Değiştirdiğini Gösteren Örnekler - onedio.com
Estetik Operasyon Çılgınlığı Nereye Gidiyor? Asla Tatmin Olmayan Kusursuzluk Takıntısı ve Algımızda Yol Açtığı Sorunlar - onedio.com
Estetik Operasyon Çılgınlığı Nereye Gidiyor? Asla Tatmin Olmayan Kusursuzluk Takıntısı ve Algımızda Yol Açtığı Sorunlar - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
pervazyoksunu

yüzü büyütmek/küçültmek mümkün değil mi... tekrar düşün bro

ogretmen-hanim-bayan-kadini

Her yaşın ayrı bir güzelliği vardır doğallık ne güne duruyor? Sağlık problemleri dışında bıçak altına yatmak çok riskli.

applepie

Onlarda yapılmasın zaten !!! Gereksiz şeyler 👎

filiz1.

boy uzatma ve saç beyazlamasını durdurma gerekli.

nazaretme

Evet ben de bazen düşünüyorum bunları.. Mesela teknoloji okadar ilerledi diyorlar ama saçların ağarmamasına çare bulmadılar.. Yada mesela dikkat edin insan Nekadar yaşlanırsa yaşlansın vucudu okadar kırışmaz. Yani güneş görmeyen yerleri kasdediyorum. Demekki güneş koruyucular okadar da etkili değil.. Hatta içinde okadar kimyasal olan güneş kremlerini yaz - kış sürekli kullanın demelerini anlamıyorum.. Ömür boyu yüzümüze kimyasal kullanmak Nekadar mantıklı? Kafamda deli sorular :)))))

eexorciist

çirkin insan yoktur fakir insan vardır muhabbeti olmuş

Görüş Bildir