Estetik Operasyon Modasının Güzellik Anlayışımızı Nasıl Radikal Şekilde Değiştirdiğini Gösteren Örnekler

-

Estetik operasyonların popülerliği arttıkça, ideal güzellik anlayışımız da değişiyor. Güzellik anlayışımızın ne kadar hızlı değiştiğine estetik operasyonlar üzerinden bakıyoruz.

Çağlar boyunca yavaş yavaş değişen güzellik anlayışı, son dönemde oldukça hızlı ve radikal bir değişim içinde.

Son dönemde çok kısa süre içinde bir özellik tam tersiyle değişebilir oldu.

Son dönemin popüler işlemi jawline (çene hattı) dolgusunu ele alalım.

Bu dolgu ile oval yüzlerin çene köşeleri belirginleştiriliyor, yüz hattı keskinleşiyor.

Oysa birkaç yıl öncesine kadar çene köşeleri maskülen bir özellik olarak görünüyordu.

Kadınların oval bir yüze sahip olması gerektiğine inanılıyor, Batı dünyasından pek çok kadın çene kemiğini törpületmek için bu ameliyatın çok popüler olduğu Kore'ye gidiyordu. Şimdi ise çene köşesi ekletiyorlar.

Yine yakın bir döneme kadar küçük ve kalkık burunlar revaçtaydı.

Doğuştan uzun olan bir burnu kısaltmak tıbben mümkün değil; ancak yanlardan inceltme ve ucunu top şeklinde kaldırma yöntemiyle istenilen görüntü elde ediliyordu.

Bu moda da geçti, günümüzde düz burunlar revaçta.

Abartılı şekilde inceltilmemiş, düz inen burunlar moda olunca pek çok estetikli burun sahibi yeniden ameliyat masasına yattı veya geçici dolgularla burnunu büyütme yoluna gitti.

2000'leri hatırlayanlar Jennifer Lopez'in kalçasının ne kadar büyük olduğunun konuşulduğu günleri de hatırlayacaktır.

O günlere kadar bu kadarının bile şişmanlık sayıldığını göz önüne alırsak, Jennifer Lopez'in tek başına güzellik algılarını değiştirdiğini söyleyebiliriz.

Sonrasında durum o kadar ileri bir seviyeye taşındı ki, günümüzde gayet orantılı ve güzel popolara sahip kadınlar dahi estetik yoluna gidebiliyor.

Çünkü göz önündeki örneklere bakınca asla yeterli gelmiyor.

Dudaklar konusunda benzer bir psikolojik baskı söz konusu.

Dolgun dudaklar her zaman güzellik sembolüdür; ancak dolgun dudaklara doğuştan sahip olanların dahi dudaklarını büyütmesi kocaman dudaklı ve orantısını kaybetmiş yüzlere yol açabiliyor.

Yuvarlak ve yumuşak hatlı yüzlerin feminenlik simgesi olduğu günler de geride kaldı.

Eskiden yanakları dolgunlaştırmak için yağ enjeksiyonu yapılırdı, Şimdi ise yanak yağları alınıyor.

Şuan ince, uzun yüzler moda ve bunun için çene ucuna dolgu yapılarak yüz uzatılıyor.

Yanak içinden yağ alınarak veya botoksla yüz de inceltilebiliyor.

Özellikle Asyalılar, büyük gözlere sahip olabilmek için göz kapağı ameliyatı oluyordu.

Hala oluyorlar, büyük gözler tüm dünyada bir güzellik sembolüydü.

Şimdi ise çekik gözler revaçta. Bunun için de badem gözü ameliyatı ve botoks var.

Nasıl ki Asya'da gözleri büyütmek için bant kullanılıyorsa, gözleri çekikleştirmek için de şeffaf bantlar satılmaya başlandı.

Sizce estetik operasyonlar estetik algımızı tamamen değiştirebilir mi?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
melis_cankurtaran

90 larda hastalikli sayilabilecek zayiflik modaydi simdi yag enjeksiyonlu popolar moda tabi ki hem moda hem guzellik algisi degisiyor ama bana hala dogal ve etnik guzellik guzel geliyor. Bilmiyorum herkes gercekten ayni oldu ya ama ben hala kusurlarin kusursuzluguna inaniyorum...

emre.c

Kesinlikle güzel bulamıyorum. Sanki çok çirkinmiş ve sokağa çıkmak için estetik yaptırıyormuş gibi geliyor. Cidden insanları sosyal medya yüzünden çirkin olduklarını düşündürdünüz. Halbuki alakası yok. Karakteri bombok olduktan sonra napayım dolgun dudağı, ince yüzü filan ben ya 😄 Yanında eğlenebileceğim, aşık olabileceğim bir insan istiyorum. Zıçayım dolgulu çenesini bilmemnesini yani 😄

miu-miu

Güzellik algısıyla beraber insanların güzellik takıntısı da aldı başını gitti. Bir de artık internet ortamı olsun,sosyal hayatımız olsun herkes birbirinin fiziği ve yüzü hakkında çok kolay bir şekilde konuşabilir bir hale geldi. Bu çok kötü. İnsanlar karşına geçip '' Ee burnunu yaptıracak mısın ? '' gibi bir şeyi çok kolay ve arsız bir şekilde söyleyecek hale geldi. Bir güzellik standartı oluşturmuşlar o standarta uymayanlara da bu şekilde baskı yapıp ÇİRKİN damgası yapıştırıyorlar. Herkesin aynı olmasını bekliyorlar herhalde ? O zaman ne özelliğimiz kalır ki ? Bir de bu güzellik standartına uymaya çalışan genç kızlarımıza çok kötü örnek oluyorlar. Genç kızlarımız güzelliğin onlar gibi olmak sanıyorlar ve değişmek istiyorlar. Halbuki asıl güzellik onlarda ... Ah ah şu sosyal medya,güzellik standartları çok canımı sıkıyor artık ...

kalemine

Yuvarlak yüzlü olmayı seviyorum. Belirgin çizgiler erkeksi ve sert geliyor bana 🙄

kanlikontesdiyin

bi marilyn monroe'ya, audrey hepburn'e, rita hayworth'a bakıyorum bi de size... kadınların üstünden seneleeeer geçmiş siz de beş yüz ameliyat geçirmişsiniz ama onlarla boy ölçüşemezsiniz

Görüş Bildir