Görüş Bildir

Times: 'Türkiye Dostumuz mu Düşmanımız mı Karar Vermeli'

Haberler
> Times: 'Türkiye Dostumuz mu Düşmanımız mı Karar Vermeli'

Times gazetesinde Roger Boyes imzası ile çıkan bir yorum yazısında Türkiye'nin Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüne karşı tutumu eleştiri konusu ediliyor ve Batılı ülkelerle olan ilişkisi masaya yatırılıyor.

Boyes yazısında 'Ankara, bölgesel iktidarı için NATO ve IŞİD'i birbirine karşı kışkırtıyor' diyor.

IŞİD'e karşı yürütülen harekatta Türkiye'nin 'kuşkulu' bir müttefik haline geldiği yorumunu yapan Boyes, Türkiye'nin biri Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ı devirmek, diğer, ise Kürtlerin Orta Doğu'daki iktidar boşluğundan faydalanmasının önüne geçmek olan iki önceliği olduğunu ve bu amaç doğrultusunda IŞİD'in düşmandan ziyade faydalı bir araç olduğunu yazıyor.

FIRAT VE EĞİT DONAT: TÜRKİYE'NİN ADIMLARI NE ANLAMA GELİYOR?

'...Türkiye ABD öncülüğündeki koalisyonun parçasıymış gibi görünürken düşmanın hayatını kolaylaştıracak yollar buluyor' diyen Boyes, IŞİD'in ekonomisinin Türk aracılara bağlı olduğunu, Türkiye'nin Musul'da alıkonan 40 diplomatik personel ve aileleri için pazarlık etmesi örneğinde olduğu gibi IŞİD komutnaları ile aktif iletşim kanallarına sahip olduğunu söylüyor.

Boyes yazısını noktalarken şu yorumu yapıyor:

'(Türkiye) hükümeti kendi jeopolitik oyunları; bu çatışmada kimin düşman olduğu konusunda bir konsensusa varmak konusundaki kendi yetersizliği nedeniyle felç olmuş durumda. Bu, Türkiye'ye güvenmeyi zorlaştırıyor. Şimdilik, sadece arkadaşmışız gibi davranmamız gerekmekte'.

BBC Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Abdullah Gül

dost ve düşman kavramları diplomasi yoktur, sadece çıkar vardır. kimse tutupta türkiye kendi çıkarına göre hareket etmeyecek diyemez. ışid'den daha faydalı b... Devamını Gör

Deli Cevat

Dİkkat etde o kullandığın faydalı araç evinin önünde allahu akbar diyip patlamasın. Hasta seni.

Üye_Bükücü

orta doğu çok önemli yer. burda Türkiye bu yüzden aktif kalmalı adamlar doğru demiş aslında diplomatları çok güzel kurtardılar bunlar güzel şeyler abd israil... Devamını Gör

feyk

ortadogu oyle pis bir yerki, kimi desteklesen bataga giriyorsun. en az cin yada rusya kadar guclu degilsen bu tip oyunlara hic bulasmayacaksin.