Görüş Bildir

Ticaret Bakanı Pekcan: 'İkinci El Cep Telefonları ve Tabletler Sertifikalı ve Garantili Olarak Satılacak'

Anasayfa > Gündem

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, bakanlıkça hazırlanan ve son aşamaya gelen yeni düzenlemeyle ikinci el piyasada sıklıkla alışverişe konu olan cep telefonu ve tabletlerin belirli bir standartta yenilenerek, sertifikalı ve garantili bir şekilde tekrar satışa sunulabileceğini söyledi.

Pekcan, yaptığı yazılı açıklamada, Ticaret Bakanlığı'nın 'yenilenmiş ürünlerin satışına' yönelik düzenlemesine ilişkin değerlendirmede bulundu.

'Daha uygun bedelle güvenli bir şekilde ikinci el cihaz almalarını sağlamayı amaçlıyoruz'

'Daha uygun bedelle güvenli bir şekilde ikinci el cihaz almalarını sağlamayı amaçlıyoruz'

Söz konusu düzenlemenin önemine işaret eden Pekcan, 'Düzenlemeyle kullanım ömrü henüz dolmayan teknolojik ürünlerin tekrar ekonomiye kazandırılmasını, israfın ve çevreye verilen zararların önlenmesini, ithalatın azaltılmasını ve tüketicilerin bütçelerine daha uygun bedelle güvenli bir şekilde ikinci el cihaz almalarını sağlamayı amaçlıyoruz' ifadelerini kullandı.

"Ülkemizde 'yenilenmiş ürün' sisteminin yasal altyapısı oluşacak"

"Ülkemizde 'yenilenmiş ürün' sisteminin yasal altyapısı oluşacak"

Pekcan, düzenlemenin tüketicilerin ikinci el ürün alıp satarken güvenli şekilde hareket etmesini sağlayacağına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

'Mevcut durumda, özellikle ikinci el cep telefonu piyasasında kayıt dışılığın ve güvensizliğin söz konusu olduğunu görüyoruz. Bu durumu ortadan kaldırmak, tüketicilerin güvenli şekilde ve sıfır ürünlere nazaran daha düşük maliyetle bu ürünleri satın almalarını sağlamak istiyoruz. Hazırladığımız yönetmelik taslağı, ülkemizde 'yenilenmiş ürün' sisteminin yasal altyapısını oluşturacak. Bu sayede, tüketicilerimiz kullanılmış teknolojik ürünlerini satarken veya ikinci el ürün alırken güvenli şekilde hareket edebilecek. Satın aldığı yenilenmiş ürünle ilgili sorun yaşadığında da garantiden kaynaklanan haklarını kullanabilecek.'

'En az 12 ay garanti verilmesi zorunlu olacak'

'En az 12 ay garanti verilmesi zorunlu olacak'

Pekcan, bu kapsamda kullanılmış cep telefonu ve tabletlerin bakanlıkça onaylı yenileme merkezleri tarafından belirli bir standarda göre yenilenebileceğini, sertifikalı ve garantili şekilde tekrar satışa sunulabileceğini aktardı.

Bakanlıktan 'Yenileme Yetki Belgesi' alarak faaliyette bulunacak yenileme merkezlerinin, tüketicilerden kullanılmış ürünleri almak ve yenilenmiş ürünleri satmak üzere kendilerine bağlı çalışan 'alıcı' ve 'satıcı' kanalları oluşturabileceğini vurgulayan Pekcan, 'Yenilenen ürünlerin ambalajında, etiketinde ve reklamlarında 'yenilenmiş ürün' ibaresine yer verilerek satışa sunulması ve ayrıca bu ürünlere en az 12 ay garanti verilmesi zorunlu olacak.' bilgisini verdi.

Bakan Pekcan, yönetmelik taslağında ilgili kurum ve kuruluşların görüş ve değerlendirmelerinin alınarak son aşamaya gelindiğini belirterek, söz konusu düzenlemenin yakın zamanda hayata geçeceğini bildirdi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
33
6
5
2
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Mülayim Sert

Milletin sıfır alacak parası olmayınca böyle bir düzenleme getirmeniz normaldir sayın bakan!

Demiryolcu

Duygularıma tercüman oldun.

Samoa Tiger

Adamlar uyandı lan. Baktılar ki millet sıfır alamıyor hep ikinci el hemen ikinci el piyasasına el attılar. Satmıyorum ulen bağışlıyorum var mı itirazın! Yok ... Devamını Gör

Hazırsanız Yazıyorum

Benden büyük kuzenlerimin, akrabalarımın küçük geldiği için artık giymediği kıyafetleri giyerek geçti çocukluğum. Arkadaşlarımın, ailesiyle alışverişe çıkıp ... Devamını Gör