Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tıbbın Gücü: İş Makinesine Elini Kaptırdı, Doktorların Ufuk Açıcı Çözümü Hayata Bağladı

 > -

Geldiği nokta itibariyle tıp, cesur doktorlar ve onların müdahaleleriyle birlikte pek çok hayata umut ışığı olmaya devam ediyor...

Endüstri işçilerinin sıkça başına gelen ve çoğunlukla uzuvlarını kaybetmelerine sebep olan iş kazalarının bir yenisi, geçtiğimiz günlerde Brezilya'da yaşandı.

Bu sefer onu özel yapan ise kazanın yaşanış tarzı değil, yapılan tıbbi müdahale...

Brezilyalı fabrika işçisi Carlos Mariotti, geçirdiği talihsiz kaza neticesinde sol elindeki dokunun büyük kısmını kaybetti.

Elini çalıştığı plastik fabrikasındaki bir makineye kaptırınca, yavaş yavaş parçalanışını izlemek zorunda kalmış. O sırada etrafta hiçbir iş arkadaşı olmadığı için son çare olarak elini sertçe çekip makineden kurtarmış.

Bu hamlesi iki parmağı ve el dokusunun büyük bir kısmını kaybetmesine yol açsa da, sonrasında yaşanan gelişmelerin onu yaşanabilecek en iyi senaryoya sevk ettiği söyleniyor.

Çünkü doktorlar Mariotti'nin elini kurtarmak için nadir bir tekniğe başvurdular.

Aldığı aşırı hasar neticesinde ampüte edilmesi gereken el, buna gerek kalmaması amacıyla kazazedenin karnına sabitlendi. Açık kaldığı takdirde tamamen çürüyüp işlevsiz hale gelecek olan el, bu yöntemle korunabilecek ve büyük ihtimalle kesilmek zorunda kalınmayacak.

Bu tarz teknikler tıp dünyasında uzun süredir uygulanıyor aslında.

2009 Idaho güzellik kraliçesinin hasar gören kafatasının bir kısmı karnına dikilmiş ve orada iyileşmesi sağlanmıştı.

Şimdi 6 hafta boyunca elini karnının içinde tutması gerekiyor.

Eli karnının içine sabitlense de, oraya dikilmedi ya da tutturulmadı. Yani istediği an elini oradan çekip alabilir. Ama tabii bunu yapmaması gerekiyor.

Elin sabitlenmemesinin sebebi, doku kaynamasını önlemek için elini sürekli hareket ettirmek zorunda olması. Bu durumu son derece tuhaf bulduğunu söyleyen Mariotti, "Elimi sıcak karnımın içinde hareket ettirmek ve karnımın dış yüzeyini bu yüzden hareket ederken görmek son derece tuhaf" diyerek durumunu özetliyor.

Elini belki eskisi gibi kullanamayacak ama en azından bir şeyleri kavrayabilecek. Bu da kendisini çok şanslı saymasına sebep olmuş. "En azından kendi kendime üstümü değiştirebileceğim ya da çatal tutabileceğim" diyor.

En yakın zamanda sağlığına kavuşması dileğiyle...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mehmet-can-er

bunu zaten her tıp fakültesinin plastik cerrahi bölümünde yaparlar,yeni bir tedavi yöntemi değil ki bu,çok eski bir metot.

razfatihdiktas

Canım ellerim yağlı da şu karnımdan telefonu bi çıkarabilir misin sana zahmet :D

titubaa

elini sıcak karnında hareket ettirmek mi ... umarım organlara dokunamıyordur .Böbrek falan kalmasın yani elinde o.O

ayfer-cavak

tek midesiz ben miyim burda ya? asdfgh:D

ilifff

Hayır. 12 sezon grey's anatomy izledim, bu fotoğraflar hiç iğrenç gelmedi bana :D

ayfer-cavak

millet doluşmuş yok kusuyodum, yok öldüm falan... ben de yemek yiyordum lakin gayet iştahlı baktım resimlere de :D :D

sinem-onceguldumsonrapapatya

bakarken hiçbir şey hissetmedim normal midir

esra-eylul-gider

BİRİSİDE ALLAH ŞİFASINI VERSİN DEMEMİŞ İNSANIZ AMK BAŞIMIZA HER ŞEY GELEBİLİR O MİDESİ BULANANLARIN BAŞINA GELSEYDİ HERHALDE KESTİRİRLERDİ ELLERİNİ MİDE BULANTISINDAN İYİDİR NEDE OLSA DİMİ .

rizasabuncu

DUYAR LEVEL 999 SANIRIM ESRA

Görüş Bildir