Görüş Bildir
Haberler
Temsilciler Meclisi Onayladı: Trump'ın Azil Soruşturması Resmen Başladı

Temsilciler Meclisi Onayladı: Trump'ın Azil Soruşturması Resmen Başladı

ABD Temsilciler Meclisi, Başkan Donald Trump’a yönelik azil sürecinin prosedürlerini resmileştiren karar tasarısını onayladı. Tasarı 196 'hayır' oyuna karşı 232 'evet' oyu ile kabul edildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

ABD Temsilciler Meclisi, Trump'ın azil sürecine yönelik prosedürlerin resmileşmesini ve belirlenmesini öngörülen karar tasarısını bugün oyladı.

Tasarı, meclis üyelerinin 196 'hayır' oyuna karşı 232 'evet' oyu ile kabul edildi.

Trump'tan "En büyük cadı avı" tepkisi

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından yaptığı paylaşımla kabul edilen tasarıya tepki göstererek Ukrayna lideri Vladimir Zelenskiy ile yaptığı telefon görüşmesinin dökümünün okunması çağrısında bulundu.

Azil soruşturmasını, 'Amerikan tarihindeki en büyük cadı avı' olarak nitelendiren Trump, azil sürecinin piyasaları da etkilediğini vurguladı.

Beyaz Saray: "Adaletsiz ve anayasaya aykırı bir süreç"

Beyaz Saray: "Adaletsiz ve anayasaya aykırı bir süreç"
İçeriğin Devamı Aşağıda

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada da 'Başkan Trump yanlış hiçbir şey yapmadı, Demokratlar da bunu biliyor. Nancy Pelosi'nin ve Demokratlar'ın bu gayrimeşru azil sürecine karşı delice takıntıları Başkan Trump'ı değil, Amerikan halkını incitiyor.' ifadelerine yer verildi. 

ABD'nin silah satışları ve sağlık sistemi gibi sorunlarına odaklanılması yerine Demokratlar'ın bu süreçle vakit harcadığının ifade edildiği açıklamada, 'Bugünkü oylama ile Pelosi ve Demokratlar, hukuki hakların kabul edilemez ihlallerini, Temsilciler Meclisi kurallarının içine gömmekten başka bir şey yapmamışlardır.' değerlendirmesinde bulunuldu. 

Açıklamada, azil sürecine ilişkin, 'Bu süreç adaletsiz, anayasaya aykırı ve temelinde Amerika'ya uygun değildir.' ifadesi kullanıldı.

Tasarıda neler var?

Tasarıda neler var?

Demokratlar'ın kontrolündeki Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin önderliğinde sunulan tasarı, azil sürecinin işleyişine ilişkin prosedürleri belirliyor.  Tasarıya göre, konuyla ilgili yetkililerin, Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesinde halka açık ifadeler vermesi öngörülüyor. 

Ayrıca azil sürecinde yer alan komiteler de açık ve kapalı oturumların kayıtlarını Temsilciler Meclisi Yargı Komitesine de iletebilecek.

Soruşturma neden başlatıldı?

Soruşturma neden başlatıldı?

ABD Başkanı Trump'ın, Ukrayna lideri Vladimir Zelenskiy ile temmuzda yaptığı telefon görüşmesinde, rakibi Joe Biden ve ailesini soruşturması durumunda ABD'nin ülkesine yardım edeceğini söylediği iddia edilmiş, ABD Kongresi'ndeki Demokratlar da bu iddia üzerine azil soruşturması başlatmıştı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Trump ise Zelenskiy ile görüşmesinin tamamen usullere uygun olduğunu savunmuş ancak Trump'ın telefon görüşmesinden önce Ukrayna'ya 400 milyon dolarlık askeri ve mali yardımın askıya alındığını açıklaması dikkati çekmişti.

Beyaz Saray, görüşmenin dökümünü yayımlamış ve yardımlarla görüşme arasında ilişki olmadığını savunmuştu.

Ayrıca bakınız:

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
61
8
8
5
3
3
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın

inanması güç ama trump giderse bence Ülkece daha zor günlere girebiliriz. Nerdeyse bütün parlamentosu Türkiye düşmanı amerikanın.

Ercan

herfiler iyiden iyiye niyetini belli etmeye başladı,,Irak Suriye sırada biz varız,önlemimizi çok ciddi şekilde almamız lazım.Trump gittiğinde yerine gelecek ... Devamını Gör

cristophernolann

yerine hillary gelir o da söz verdiği ypg yi silahlandırıp üstümüze salar bununla yetinmeyip ekonomik açıdan bütün kozlarını kullanırlar bu deli için üzülece... Devamını Gör