Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tek Bir İnsanın Dahi Yer Almadığı Tarihin En Sıra Dışı Gerilla Muharebesi: Gombe Savaşı

-

Evet, doğru duydunuz. Gombe savaşında tek bir insan bile yer almadı. 

Çünkü savaş, bir şempanze savaşıydı.

Aslında şempanzeler barışçıl canlılardır. Sürekli neşeli görünürler ve birilerine zarar verebilecekleri pek düşünülmez.

Fakat işin içine hayatta kalma güdüsü girince, işler biraz farklılaşıyor.

Gombe savaşı da aslında bir hayatta kalma mücadelesiydi. Olay 1970’lerde yaşandı...

Tanzanya’nın Gombe bölgesinde yaşayan şempazelerin alfa erkeği ölünce, grup ikiye ayrıldı: Kasakela ve Kahama.

Bu olaydan itibaren 4 yıl sürecek bir savaş başladı. Uzun, zorlu bir savaş.

4 yılın sonunda Kasakela şempanzeleri tüm Kahama üyelerini öldürmüştü. İki taraf da saldırılarında tıpkı insanlar gibi keskin taşlar kullandı.

Şempanzeler elbette olayların ardından basın açıklaması yapmadı ya da röportaj vermedi. Zaten bu savaşın varlığını ve detaylarını en başından beri onları gözlemleyen Jane Goodall’a borçluyuz.

Daha sonra Gombe şempaneleri üzerine bir kitap çıkaran Goodall’ın yaşadıklarının ne denli travmatik bir deneyim olduğu şu satırlarından anlaşılıyor:

Orada tanık olduğum şeyleri sindirmem yıllar aldı. Gecenin bir yarısında uyandığımda korkunç görüntüler gözümün önüne geliyordu: Satan (maymunlardan biri) avcunu Sniff’in çenesinin altına tutmuş, parçalanmış yüzünden akan kanı içiyor. İyi huyluluğuyla bilinen yaşlı Rodolf iki kiloluk bir kayayı Godi’nin yerde yatan bedeninin üzerine tüm gücüyle fırlatıyor. Jomeo, Dé’nin kalçasından bir parça deriyi koparıyor, Figan, çocukluk kahramanı olan Goliath’ın mahvolmuş bedenine defalarca vuruyor…

Bize en yakın canlılardan biri olan şempanzelerin yaşadığı bu deneyim, derin düşüncelere sevk ediyor insanı.

İnsanın da tarihi boyunca sıklıkla kendini içinde bulduğu o nahoş deneyim, onları da bulabiliyor.

Şiddetin doğası üzerine daha etraflıca düşünmeliyiz gibi görünüyor... 

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
jim-mcnulty

şempanzelere barışçıl yazan arkadaşı en azından kısadan bir evrim ağacı videoaları serisi izlemeye davet ediyorum, şempanzelerin en yakın türü olan bonobolar barışçıldır, yıllar önce aynı türken coğrafik olaylar sonucu kongo nehrinin iki farklı tarafında kalan türler zamanla şempanzelere ve bonobolara evrimleşmiştir. bonoboların kaldığı tarafta bol bir besin ortamı vardır bu yüzden bonobolar seksi bile tüm bireyelr arasında tokalaşmak gibi bir boyuta indirgeyen ataerkil olmayan bir tür haline gelmişken çok sınırlı besin kaynağı bulunan tarafta yaşayan şempanzelere son derece saldırgan ve ataerkil bir türe dönüşmüşlerdir

ulas-c.-cakmak

Savaşın ne kadar doğal bir olgu olduğunun bilimsel kanıtı. "yalnızca insanlar birbirini nedensizce öldürür" tezinin saçmalığı bir kez daha çürütüldü. Beslenmek ve temel gereksinimlerini sağlamak için çevresine bağımlı olan her yaşam formu savaşmak zorundadır. Bu yüzden tarih boyu tüm savaşlar ekonomik nedenlerden ortaya çıkmıştır. Çünkü kaynaklar sınırlı, insan türünün istekleri ise sınırsızdır. Güçlü olanlar kaynakları elde edip yaşamını sürdürür, zayıflar ise ya savaş sırasında yok olur ya da açlıktan. Bu yazıyı şu hippi kafasındaki barış(!) güvercinlerine okutmak gerekli kesinlikle.

guvenly

ben savaş demedim yavaş dedim..

ata-korkmaz1

şempanzeler barışçıl mı :D ? hahahaaha bonobolarla karıştırıyorsunuz sanırım

feyk

tur olarak kendimizi doganin disinda ve hatta uzerinde goruluyoruz ama aslinda herseyimizle bir memeli hayvaniz ve cogu zaman aklimizla degil varolustan gelen icgudulerimizle hareket ediyoruz. bu sempaze hikayesinin bizimle bu kadar benzerlik gostermeside bu sebebden. ayni sosyal grubun baris ve sevgi icinde yasayan uyeleri araya husumet ve gruplasma girdiginde savas psikolojisine giriyor ve sonrasinda en uysal sakin bireylerin bile icinden birer canavar cikabiliyor.

Görüş Bildir