Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tehlikeli Güzellik "Mendenhall" Buz Mağarasından Nefes Kesici 25 Görüntü

 > 
55PAYLAŞIM

Mendenhall Buzulu, Alaska'nın başkenti Juneau şehir merkezine 21 km mesafedeki bir buzul. 4 000 kilometrekarelik Juneau Icefieldin kollarından biridir. Buz mavisi rengi ile üçbinlik dağlar ile çevrilidir. 67 m yüksekliği, 2,4 km genişliği ile gayet büyük bir buzul kütlesidir. Bu mağara, Mendenhall Buzulu’nda, ısınma nedeniyle kayma ve kopmalar sonucu ortaya çıkan bir buz mağarasıdır. Ancak son derece “tehlikeli bir güzelliktir".

Buz tabakalarının kopmasıyla doğan bu büyüleyici mağarada dolaşmak, uzmanlara göre son derece tehlikeli. Araştırma ve kurtarma birimi çalışanlarının uyarılarına rağmen, bölgenin manzarasına kayıtsız kalamayan doğa tutkunları, buzulların hemen yakınında kızakla kayıyor ve mağaraya giriyor.

Alaska'nın iklim şartları sebebiyle, meydana gelen buzul erimeleri tüm Dünya'da gözlenen buzul çekilmeleri kadar büyük boyutta değildir. Ama yine de buradaki buzullar yıllık olarak ortalama 10 ile 15 m geriye çekilir. Mendelhall buzulu, bundan 250 yıl önceki ilk bilimsel incelenmesinden bugüne bariz bir şekilde küçülmüştür. Bu yıllar içinde buzul yaklaşık 800 m geriye çekilmiştir.

1. 

2. 

3. 

4. 

5. 

6. 

7. 

8. 

9. 

10. 

11. 

12. 

13. 

14. 

15. 

16. 

17. 

18. 

19. 

20. 

21. 

22. 

23. 

24. 

25. 

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
witcher

Mavinin soğuk zerafeti...

aritamus

19. fotoğrafa dinlerken bakıyorum. Efsane iyi geldi

degiiisik

ya zaten pazar günü çalışmak can sıkıcı bir de hayalim olan ama gidemediğim yerlerin galerilerini yapın ben burda çatlıyım yapın yapın devam edin Değişiiik kim ki:((

Görüş Bildir