Ted Kaczynski'nin Hayatına ve Yakalanma Hikayesine Işık Tutan Dizi: "Manhunt: Unabomber"

175PAYLAŞIM

İnsanlık tarihi boyunca zekasını insanlığın iyiliği için kullanamamış karakterlerin hayatları her zaman ilgi çekmiştir. Bu hikayede de Ted Kaczynski'nin seneler süren eylemlerinin nasıl sona erdirildiği ve yakalandığına şahit oluyoruz. Discovery Channel'ın iddialı yapımında dizi izleyicilerini mutlu edecek detaylar var.

Dizide seri katil Ted Kaczynski'nin eylemleri ve FBI'ın onu nasıl yakaladığı konu ediliyor.

Yakın Amerikan tarihinin en önemli seri katillerinden biri olan Ted Kaczynski'nin posta yoluyla gönderdiği bombalar, ulusal medya kuruluşlarına gönderdiği mektuplar ve bunun karşılığında onu yakalamaya çalışan FBI'ın maceraları "Manhunt: Unabomber"da anlatılıyor.

Ted Kaczynski'ye gerçekleştirdiği eylemler sebebiyle Unabomber adı veriliyor.

Ted Kaczynski, eylemlerini üniversiteler ve uçaklarda gerçekleştirdiğinden University ve Airline kelimelerinden gelen "UN ve A" kısaltmaları ile birlikte bombacı anlamına gelen "bomber" kelimesinin birleşmesinden oluşan Unabomber takma adı ile anılıyor.

Ted Kaczynski aslında üstün yetenekli bir matematikçi.

Henüz 25 yaşındayken Harvard Üniversitesi'nden doktora ünvanını alan Ted Kaczynski, önünde çok parlak bir akademik kariyer varken bu yoldan gitmemeyi seçiyor.

Posta yolu ile bomba yollayarak, örneği görülmemiş bir seri katil oluyor

Ted Kaczynski, endüstrileşmiş toplumu eleştirmenin bir yolu olarak bu tip bombalı eylemleri gerçekleştirme yolunu seçiyor. 1975-1995 tarihleri arasında gerçekleştirdiği bombalı saldırılarda 23 kişinin yaralanmasına 3 kişinin ölümüne sebebiyet veriyor.

Dizi Discovery Channel'da yayınlanıyor.

Aslen bir belgesel kanalı olan Discovery'de en son "Harley and the Davidsons" mini dizisini izlemiştik. Bu sefer de yakın tarihin önemli hikayelerinden birini ele alan belgesel kanalı, takipçilerine iyi anlar yaşatmayı hedefliyor. Bir başka belgesel kanalı olan Nat Geo da Albert Einstein'ın hayatını konu alan "Genius" ile dizi furyasına katılmıştı.

Dizide FBI, elinde sadece bir robot çizim ile Unabomber'ı yakalama işine girişiyor.

Unabomber yani Ted Kaczynski'nin kusursuz bir şekilde suç işleyebildiğinin detayları veriliyor.

Fitz'in olaya dahil olması belki de tarihin akışını değiştiriyor.

Fitz lakaplı FBI suçlu profili uzmanı Jim 'Fitz' Fitzgerald'ın Unabomber'ı yakalama görevindeki ekibe katılması ile birlikte olayın rengi değişiyor.

Fitz o güne kadar olmamış bir şey ile Unabomber'ın peşine düşüyor.

Unabomber'ın her eyleminden önce ya da sonra; ya FBI'a ya da ulusal gazetelere gönderdiği mektuplardan hareket ile Fitz, Kacynski'nin profilini çıkarıyor. Buna da Unabomber'ın gönderdiği notlar ve mektuplarda kullandığı dil ile yapıyor. O ana kadar Amerika'da herhangi bir ceza davasında bu tekniğin kullanılmaması üzerine de detaylar aktarılıyor.

Fitz rolünde Sam Worthington yer alıyor.

Sam Worthington'ı "Avatar", "Clash of Titans", "The Shack" gibi önemli yapımların başrolünden hatırlıyoruz.

Unabomber'ı da Paul Bettany oynuyor.

İngiliz aktörün Ted Kaczynski'ye dönüşebilmek için içine girdiği değişim inanılmaz.

"Manhunt: Unabomber"da sistem eleştirisi, psikolojik tahlil, eşsiz soruşturma teknikleri ve elbette iyi oyunculuk bir arada bulunuyor.

İzlememiş olanlara spoiler vermemek için burada bitiriyoruz. ☺️ Şu kadarını söyleyelim; son günlerin adından çok fazla bahsettiren dizisi "Manhunt: Unabomber"ı izlemek için çok fazla sebep var.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
biryerdebiri

Gayet güzel bir dizi izliyorum şuan. Ve gerçek bir hikaye olması çok etkileyici. Unabomber'ı oynayan oyuncunun gerçek halini görünce çok şaşırdım evrim geçirmiş dizi için. Ama dizideki paspal hali daha yalışıklı bence 😅 Fitz karakterini bi türlü sevemedim ama konusu çok güzel.

gzm-ynklr

izleyelim bakalım

mehmetolkun

4 dakka dayanabildim uyduruk bir dizi.

karayel2009

kafayı yemiş, hastalığını ideolojikleştirmeye çalışan anormal bir arkadaş kendisi.

dego

Manifestodan pasajlar koysaydınız iyi olurdu.Seri katil,seri katil..!! Basite indirgemeyin lütfen..Yazacak çok şey var ama kafa yapınız yandaş medya gibi olduğu için bir şey diyemem..

Görüş Bildir