TBMM'de Kabul Edildi: OHAL Sonrası Kanun Neleri Kapsıyor?

 > -
Abone ol

OHAL'in kaldırılmasından sonra ne olacağı herkesin merak ettiği bir konuydu. Düzenlemeye ilişkin teklif de bugün TBMM'de kabul edildi. Kanunla valilerin yetkileri genişletildi. Toplantı ve yürüyüş hakları ise kısıtlandı. 

Kanunda öne çıkan maddeler hangileri? Birlikte bakalım.

1. Valiler, 15 günü geçememek üzere kamu düzeni ve güvenliğini bozacak kişilere belirli yerlere girişi ve çıkışı sınırlayabilecek.

2. Askeri kişiler dahil herkes, askeri alanlara girişte duyarlı kapılardan geçecek.

3. Açık yerlerdeki toplantı ve yürüyüşler gece vaktinin başlamasıyla dağılacak, kapalı yerlerde ise 24.00’e kadar devam edebilecek.

4. MİT’in taraf olduğu hukuk uyuşmazlıklarında arabuluculuk usulü uygulanmayacak.

5. Aynı amaçla MİT, 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamı dışına çıkarılmakta.

6. 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu’na eklenen geçici madde ile gözaltı süresi 48 saat, toplu olarak işlenen suçlarda ise 4 gün olacak. Gözaltı süresi iki defa uzatılabilecek.

7. Askeri mahallerde yapılacak el koyma işleme Cumhuriyet savcısının nezaretinde askeri makamların katılımıyla adli kolluk kuvvetleri tarafından yerine getirilecek.

Bununla birlikte düzenlemeyle, gecikmesinde sakınca bulunan hallerde, Cumhuriyet savcısının nezareti olmaksızın yazılı emri ve askerî makamların katılımıyla adlî kolluk görevlileri tarafından da arama yapılabilmesine imkân sağlanmaktadır.

8. Üç yıl süreyle, terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulu’nca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapılarla irtibatı olduğu değerlendirilen yargı ve yüksek yargı üyeleri meslekten çıkarılabilecek.

Bedelli Askerlik Torba Yasayla Meclis'e Geliyor: 'Yaş 25, Ücret 15 Bin TL ve 25 Gün Askerlik' - onedio.com
Bedelli Askerlik Torba Yasayla Meclis'e Geliyor: 'Yaş 25, Ücret 15 Bin TL ve 25 Gün Askerlik' - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir