Tayt Yasağı Sonrası United Airlines'tan Bir Skandal Daha: Yolcuyu Döverek Uçaktan İndirdiler!

 > 
270PAYLAŞIM

ABD merkezli havayolu şirketi United, Chicago'dan Louisville'e giden uçağında fazladan rezervasyon yaptı. Kendi çalışanlarının uçağa binmesini isteyen şirket, rastgele 4 yolcudan gönüllü olup inmelerini istedi. Tek oturan ve doktor olduğunu söyleyen bir adam, inmeyi reddedince, şirketin güvenlik görevlileri tarafından darp edilip zorla indirildi.

Amerikan United Havayolları'nda, bilet iptallerine karşı uçak doluluğunu korumak için uygulanan ve overbook olarak bilinen çifte bilet satışı skandalla sonuçlandı.

800 dolar tazminat önerdiler ama...

Chicago uçağında 4 yolcunun fazla olduğunu söyleyen şirket yetkilileri, önce gönüllü inmek isteyenlere 800 dolar tazminat ödeyeceğini duyurdu. Ancak uçakta kimse gönüllü olmayınca seçilen 4 yolcu zorla uçaktan indirdi.

Darp edip, yerde sürüklediler...

Tek oturan ve doktor olduğunu söyleyen Asya kökenli bir yolcu ise inmemekte direndi. Talihsiz adam, polis nezaretinde şirketin güvenlik görevlilerince darp edilip, yerde sürüklenerek zorla uçaktan indirildi.

Mart ayında da United Airlines ABD'de iki kız çocuğunun tayt giydiği gerekçesiyle uçağa alınmaması ülkede tartışmalara neden olmuştu 👇

ABD'de Cinsiyetçilik Tartışması: İki Kız Çocuğu Tayt Giydiği İçin Uçağa Alınmadı - onedio.com
ABD'de Cinsiyetçilik Tartışması: İki Kız Çocuğu Tayt Giydiği İçin Uçağa Alınmadı - onedio.com

Sadece rezervasyon için özür dilediler

United'ın 3411 uçuş sayılı uçaktaki olay diğer yolcular tarafından cep telefonuyla saniye saniye kaydedildi. Havayolundan yapılan açıklamada "Fazla rezervasyon için özür dileriz" denildi. Öte yandan diğer yolcuların cep telefonları aracılığıyla çekile görüntüler çok kısa süre içerisinde sosyal medya sitelerinde büyük tepki gördü ve yolcunun sadece Asyalı olduğu için bu muameleye maruz kaldığı iddia edildi.

United Hava Yolları CEO'su Oscar Munoz, olaya ilişkin incelemenin acil ve detaylı bir şekilde yürütüldüğünü belirtti.

Tepkiler üzerine açıklama yapan United Hava Yolları CEO'su Oscar Munoz, olayı 'üzücü' olarak niteledi. Yerlerinden kaldırılan yolcular için özür dileyen Munoz, olaya ilişkin incelemenin acil ve detaylı bir şekilde yürütüldüğünü belirtti. Munoz, konunun aydınlatılması ve çözüme kavuşturulması için görüntülerdeki yolcu ile iletişime geçmek istediklerini ifade etti.

Oscar Munoz'un daha sonra şirket çalışanlarına attığı mail ise tepki topladı

Ancak çalışanlara özel bir e-postayla CEO, mürettebatın eylemlerini savundu ve yolcuyu "yıkıcı ve savaşan" olarak nitelendirerek personelinin prosedürleri' izlediğini söyledi.

United Airlines geçtiğimiz bir başka bir skandala daha imza atmıştı 👇

Müslüman Bir Aile ABD'de 'Uçuş Güvenliği' Gerekçesiyle Uçaktan İndirildi - onedio.com
Müslüman Bir Aile ABD'de 'Uçuş Güvenliği' Gerekçesiyle Uçaktan İndirildi - onedio.com

Twitter ve Ekşi Sözlük'te yaşanan bu olaya karşı tepkiler yükseldi...

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir