ABD'de Cinsiyetçilik Tartışması: İki Kız Çocuğu Tayt Giydiği İçin Uçağa Alınmadı

 > -

ABD'de iki kız çocuğunun tayt giydiği gerekçesiyle uçağa alınmaması ülkede tartışmalara neden oldu. United Airlines havayoluna ait bir iç hat seferinde yolculuk yapmak isteyen ve şirketteki personel yakınlarına verilen biletleri kullanan iki çocuk, şirketin kıyafet talimatnamesine uymadıkları gerekçe gösterilerek uçağa alınmadı.

Havayolu şirketi ise 'normal' bilete sahip olanların istedikleri gibi yolculuk edebileceğini ve herhangi bir kıyafet kısıtlamasına maruz kalmayacakları açıklamasını yaptı. Taytın kullanım alanı ülkede daha önce de tartışmalara neden olmuş, bazı okullar kıyafet yönetmeliklerinden dolayı protesto edilmişti.

Geçen Ekim ayında ABD'nin Rhode Island bölgesinde bir adam yerel bir gazeteye yolladığı okuyucu mektubunda 20 yaşını geçmiş kadınların tayt giymemesini istemişti

BBC Türkçe'de yer alan habere göre; Alan Sorrentio adlı kişi bu mektubunda "Tıpkı mini etek gibi yoga kıyafeti de doğanın gençliğe bağışladığı bedenleri sayesinde çocuklar ve genç kadınlarda harika durabilir. Ne var ki orta yaşlı, yetişkin kadınlar bunları giyince tuhaf, rahatsız edici bir görünüm arzediyorlar" demişti.

Büyük tepki yaratan bu çağrı bir "yoga pantolonu" eylemiyle protesto edildi

Her yaştan yüzlerce kadın Barrington kent merkezinde taytlarla dolaşmaya başladılar.

'İnsanlar niçin başkalarına ne giymesi gerektiğini söyleme gereği duyuyor?'

Protestonun başını çeken kadınlardan Jamie Bee, BBC'ye tepkinin özünün yoga pantolonu giymekle ilgili olmadığını anlattı:

"Benim ve birçokları için bu bir prensip meselesi. İnsanlar niçin başkalarına ne giymesi gerektiğini söyleme gereği duyuyor?"

Öfkeli tepkilerin kaynağı mektubu yazan Alan Sorrentino ise tehditlere bile hedef olduğunu, halbuki yazısının hiciv niteliği taşıdığını söyledi.

Ama bu sadece ABD değil dünyanın her yerindeki kadınları ilgilendiren bir konu. Kadınlar dünyanın her yerinde kimi yerde tayt, kimi yerde tesettür, ne giyeceklerine başkaları tarafından konulan sınırlamalara karşı mücadele ediyor.

Havayolu şirketi açıklama yaptı: 'Normal yolcular için bir kısıtlama yok'

Havayolunun savunması, normal yolcuların bu kısıtlamalara tabi olmadığı, tayt, mini etek, tokyo gibi bazı giysileri yasaklayan kıyafet kurallarının sadece personel bileti kullananlar için.

Ama yükselen tepkiler genellikle bu kuralların yalnızca kız çocuklarına uygulanan cinsiyetçi kurallar olduğu yönünde.

Yazar ve hostes Heather Poole, bu eleştirilere cevaben Twitter'da, personeline bedava seyahat hakkı veren havayollarının genellikle şirketi temsil ettiğini düşündükleri bu yolculara kıyafet kuralları uyguladığını yazdı.

Poole, bu kuralların erkeklere de uygulandığını savunarak, "Bu fazla rahat giysiler giymekle ilgili bir şey. Sadece tayt değil tokyo ve şort da giyemeyiz" dedi.

Tartışmaların büyümesi üzerine Ohio bir okul, uyguladığı kıyafet kurallarını, eski moda ve cinsiyetçi olduğu şikayetleri üzerine değiştirdi

Okulda artık vücudu saran taytlar ve yoga pantolonları giyilmesi yasak değil, ama bir şartla: Üzerine giyilen bluz kalçaları örtüyorsa...

Kıyafet yönetmeliğindeki diğer bir değişiklikle kapişonlu eşofmana da izin verilmiş ama kapüşonun öğrencinin başını örtmemesi şartıyla.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir