Görüş Bildir
Haberler
Tarladan Sofraya Ağır Metal! Antalya'da Köylüler 'Tek Geçim Kaynağımız' Dedi ve Zehirli Topraklarını Ekmeye Başladı

etiket Tarladan Sofraya Ağır Metal! Antalya'da Köylüler 'Tek Geçim Kaynağımız' Dedi ve Zehirli Topraklarını Ekmeye Başladı

Batuhan
03.05.2017 - 11:57 Son Güncelleme: 03.05.2017 - 17:05

Antalya’nın Korkuteli ilçesine bağlı İmecik köyündeki tarım arazilerine kaçak dökülen arıtma çamuru dört yıldır zehir saçıyor. Dava süreci devam ederken, “Solunması bile tehlikeli” yazılı bilirkişi raporuna rağmen mağdur durumdaki köylüler “Geçinemiyoruz” diyerek tarlalarını ekmeye başladı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Hürriyet’ten İdris Emen’in haberine göre, Antalya’nın Korkuteli ilçesine bağlı İmecik köyünün yakınına dört yıl önce bir arıtma çamuru tesisi kurdu. Organik ve endüstriyel içerikli arıtma çamuru taşıyan bazı kamyonlar tesisin bulunduğu bölgeye yakın İmecik, Beyiş, Avdan ve Ulucak köylerinin tarlalarına kaçak boşaltım yaptı.

Köylüler gübre diye kandırıldı

Köylüler gübre diye kandırıldı

Kamyoncular köylüyü de atık çamurun gübre olduğunu söyleyerek kandırdı. Atıkların gübre olduğunu zanneden bazı köylüler daha iyi verim almak için kamyon şoförlerinin arıtma çamurunu tarlalarına dökmelerine izin verdi. 

Başlangıçta arıtma çamurunun içindeki gübrenin etkisiyle ekinler beklenilenin üstünde hasat verdi. Ancak ardından arıtma çamurunun döküldüğü tarlalardaki ekinler solmaya başladı.

Çamurunun zararlı olduğunu fark eden köylüler savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Çamurunun zararlı olduğunu fark eden köylüler savcılığa suç duyurusunda bulundu.
İçeriğin Devamı Aşağıda

Yabani otlar ile bitkilerin kuruması üzerine arıtma çamurunun zararlı olduğunu fark eden köylüler savcılığa suç duyurusunda bulundu ve arazilerine arıtma çamuru döken iki kamyon şoförü, bir şirket hissedarı ve iki köylü hakkında ‘çevreyi kasten kirletmek’ suçundan dava açıldı.

TÜBİTAK ve bilirkişi raporu tehlikeyi belgeledi.

TÜBİTAK ve bilirkişi raporu tehlikeyi belgeledi.

Köylülerin talebi üzerine, TÜBİTAK’ın hazırladığı toprak analizi raporunda arıtma çamurunun döküldüğü arazilerde ağır metallerin normal değerlerin üstünde olduğu belirtildi.

Arazilerde yapılan inceleme sonucunda hazırlanan bilirkişi raporu tehlikeyi gözler önüne serdi. Tarım arazilerinde bulunan ağır metallerin insan ve hayvan sağlığı açısından tedavisi zor hastalıklara neden olabileceği ifade edilen raporda, “İnsan, hayvan ve bitki sağlığı göz göre göre tehlikeye atılmıştır” ifadeleri kullanıldı.

'Tek geçim kaynağımız bu topraklar. Bu toprakları ekmekten başka çaremiz yok.'

'Tek geçim kaynağımız bu topraklar. Bu toprakları ekmekten başka çaremiz yok.'

Buna rağmen uzayan dava süreci nedeniyle zehirli topraklarda tarım yapmayı sürdüren köylüler, “Tek geçim kaynağımız bu topraklar. Bu toprakları ekmekten başka çaremiz yok” dedi.

Tarlasına beş kamyon arıtma çamuru döküldüğünü söyleyen Muhammet Küçükkuş, tarlalarının temizlenmesiyle kimsenin ilgilenmediğini söyledi: “Arıtma çamurunun döküldüğü alan dört köyün ovası. Bu ovanın yüzde 40’ına arıtma çamuru döküldü. Tarım arazilerimizde ağır metal olduğu için tarlamızın temizlenmesi talebiyle ilgili kurumlara başvuruda bulunduk. Ancak kimse bizimle ilgilenmedi.”

İçeriğin Devamı Aşağıda

‘Arıtma çamuru hayvancılığı bitirdi’

‘Arıtma çamuru hayvancılığı bitirdi’

Tarlasına dökülen arıtma çamurunun hayvancılığı da etkilediğini söyleyen Halil Armutlu, hayvanlarının düşük yaptığını anlattı: “İki yıl önce tarlama nohut ekmeye giderken bir kamyonun tarlama arıtma çamuru döktüğünü gördüm. Arıtma çamurunun bulunduğu tarladan çıkan arpayı hayvanlara verdiğimizde hayvanlar düşük yapıyor. 2015 yılında herkes köyümüze gelip kurbanlık almak istiyordu. Şimdi bu arıtma çamurundan dolayı kimse bizden hayvan almak istemiyor. Arıtma çamuru hayvancılığı bitirdi.”

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
391
137
75
28
12
8
6
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
raheanne

Aklıma gene köyler'de açılmış olan ve hem köylü halka eğitim veren hem'de onları eğittikten sonra diğer köylülere eğitim vermelerini sağlayan güzide sistem o... Devamını Gör

AKP oy oranı düşeceğinden izin vermez. Ha imam hatip açar, daha kolay kandırılabilir bir nesil için o ayrı.

Pasif Kullanıcı

tek gecim kaynagi diye ekmek nedir arkadas? Gubreye para vermemek icin acgozululuk yapip kandiliyorlar sonra ac kalmamak icin zehirli topraklari kullanip ba... Devamını Gör

clearskies

Cehalet diz boyu, bedava gübre buldum diye sevinmişlerdir. Şimdide salağı oynuyorlar.. Biraz okuyup öğrenselerdi, biraz çiftçilikle ilgili belgeseller izlese... Devamını Gör