Tarladan Sofraya Ağır Metal! Antalya'da Köylüler 'Tek Geçim Kaynağımız' Dedi ve Zehirli Topraklarını Ekmeye Başladı

 > 
1.3bPAYLAŞIM

Antalya’nın Korkuteli ilçesine bağlı İmecik köyündeki tarım arazilerine kaçak dökülen arıtma çamuru dört yıldır zehir saçıyor. Dava süreci devam ederken, “Solunması bile tehlikeli” yazılı bilirkişi raporuna rağmen mağdur durumdaki köylüler “Geçinemiyoruz” diyerek tarlalarını ekmeye başladı.

Hürriyet’ten İdris Emen’in haberine göre, Antalya’nın Korkuteli ilçesine bağlı İmecik köyünün yakınına dört yıl önce bir arıtma çamuru tesisi kurdu. Organik ve endüstriyel içerikli arıtma çamuru taşıyan bazı kamyonlar tesisin bulunduğu bölgeye yakın İmecik, Beyiş, Avdan ve Ulucak köylerinin tarlalarına kaçak boşaltım yaptı.

Köylüler gübre diye kandırıldı

Kamyoncular köylüyü de atık çamurun gübre olduğunu söyleyerek kandırdı. Atıkların gübre olduğunu zanneden bazı köylüler daha iyi verim almak için kamyon şoförlerinin arıtma çamurunu tarlalarına dökmelerine izin verdi. 

Başlangıçta arıtma çamurunun içindeki gübrenin etkisiyle ekinler beklenilenin üstünde hasat verdi. Ancak ardından arıtma çamurunun döküldüğü tarlalardaki ekinler solmaya başladı.

Çamurunun zararlı olduğunu fark eden köylüler savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Yabani otlar ile bitkilerin kuruması üzerine arıtma çamurunun zararlı olduğunu fark eden köylüler savcılığa suç duyurusunda bulundu ve arazilerine arıtma çamuru döken iki kamyon şoförü, bir şirket hissedarı ve iki köylü hakkında ‘çevreyi kasten kirletmek’ suçundan dava açıldı.

TÜBİTAK ve bilirkişi raporu tehlikeyi belgeledi.

Köylülerin talebi üzerine, TÜBİTAK’ın hazırladığı toprak analizi raporunda arıtma çamurunun döküldüğü arazilerde ağır metallerin normal değerlerin üstünde olduğu belirtildi.

Arazilerde yapılan inceleme sonucunda hazırlanan bilirkişi raporu tehlikeyi gözler önüne serdi. Tarım arazilerinde bulunan ağır metallerin insan ve hayvan sağlığı açısından tedavisi zor hastalıklara neden olabileceği ifade edilen raporda, “İnsan, hayvan ve bitki sağlığı göz göre göre tehlikeye atılmıştır” ifadeleri kullanıldı.

'Tek geçim kaynağımız bu topraklar. Bu toprakları ekmekten başka çaremiz yok.'

Buna rağmen uzayan dava süreci nedeniyle zehirli topraklarda tarım yapmayı sürdüren köylüler, “Tek geçim kaynağımız bu topraklar. Bu toprakları ekmekten başka çaremiz yok” dedi.

Tarlasına beş kamyon arıtma çamuru döküldüğünü söyleyen Muhammet Küçükkuş, tarlalarının temizlenmesiyle kimsenin ilgilenmediğini söyledi: “Arıtma çamurunun döküldüğü alan dört köyün ovası. Bu ovanın yüzde 40’ına arıtma çamuru döküldü. Tarım arazilerimizde ağır metal olduğu için tarlamızın temizlenmesi talebiyle ilgili kurumlara başvuruda bulunduk. Ancak kimse bizimle ilgilenmedi.”

‘Arıtma çamuru hayvancılığı bitirdi’

Tarlasına dökülen arıtma çamurunun hayvancılığı da etkilediğini söyleyen Halil Armutlu, hayvanlarının düşük yaptığını anlattı: “İki yıl önce tarlama nohut ekmeye giderken bir kamyonun tarlama arıtma çamuru döktüğünü gördüm. Arıtma çamurunun bulunduğu tarladan çıkan arpayı hayvanlara verdiğimizde hayvanlar düşük yapıyor. 2015 yılında herkes köyümüze gelip kurbanlık almak istiyordu. Şimdi bu arıtma çamurundan dolayı kimse bizden hayvan almak istemiyor. Arıtma çamuru hayvancılığı bitirdi.”

Ülkemizdeki tarımın son durumunu gözler önüne seren diğer içeriklere göz atabilirsiniz 👇

Peki Türkiye Bu Ürünleri Yetiştiremez mi? Başka Ülkelerden İthal Ettiğimiz 13 Gıda Ürünü - onedio.com
Peki Türkiye Bu Ürünleri Yetiştiremez mi? Başka Ülkelerden İthal Ettiğimiz 13 Gıda Ürünü - onedio.com
Bir Zamanlar Yoksulun Aşıydı, Şimdi El Yakıyor: Et ve Nohuttan Sonra Kuru Fasulye de 'İthal' Edilecek - onedio.com
Bir Zamanlar Yoksulun Aşıydı, Şimdi El Yakıyor: Et ve Nohuttan Sonra Kuru Fasulye de 'İthal' Edilecek - onedio.com
Tahılın Anavatanı Anadolu: Vergi Sıfırlandı, TMO 100 Bin Ton Arpa İthal Edecek - onedio.com
Tahılın Anavatanı Anadolu: Vergi Sıfırlandı, TMO 100 Bin Ton Arpa İthal Edecek - onedio.com
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir