Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tarihimizin Korkutucu Yaratıkları Dinozorlar Hakkında Daha Önce Duymadığınız 20 Bilgi

536PAYLAŞIM

İşte bizlerden uzun, çok daha uzun zaman boyunca dünya hayatına hâkim olmuş bu fantastik canlılar hakkında sizi çok şaşırtacak 20 bilgi:

1. Dinozorlar dünya üzerinde 150 milyon yıl boyunca yaşamışlardır. Biz insanlar, bu zamanın sadece %0.1'i kadar süredir hayattayız.

2. Pek çok bilim insanı, dinozorların neslinin tükenmesine, Yucatán Yarımadası'na düşen bir asteroidin sebep olduğunu düşünmektedir.

3. Kuşların bilimsel sınıflandırma açısından bir dinozor çeşidi olarak kabul edildiğini düşünürsek, aslında bu ürkütücü yaratıkların nesli tükenmemiştir.

4. Mezozoik Zaman boyunca yaşamış dinozor türlerinin sayısının 1,543 ile 2,468 arasında değiştiği düşünülmektedir.

5. Bugüne kadar keşfedilmiş en uzun dinozor, kalıntılarına ABD'nin Wyoming eyaletinde rastlanan, 27 metrelik bir Diplodocus'tur.

6. Bugün bilinen en küçük dinozor, 10 santimetrelik uzunluğa ve bir köpek yavrusunun ağırlığına sahipti.

7. Dinozorlar iki ayaklı hayvanlar olarak bilinse de, bazı türleri dört ayaklıydı ve bunlardan bazıları da hem iki ayaklı, hem de dört ayaklı gibi hareket edebiliyordu.

8. Bugün bilinen çoğu dinozor türü, yalnızca bir diş ya da kemik parçasından tespit edilmiştir.

9. "Dinozor" kelimesi Antik Yunan'dan gelmektedir ve anlamı "korkunç kertenkele"dir.

10. Eğer tüm dünya tarihi 24 saatin içine sığdırılsaydı, yaşam saat 4:00'te başlar, bitkiler 22:24'te oluşur, dinozorların nesli 23:41'de tükenir ve insanlık tarihi 23:58:43'te başlardı.

11. Bolivya'da bulunan bir kireç taşı falezinde, 68 milyon yıl öncesine dayanan 5,000 kadar dinozorun ayak izi bulunmuştur.

12. Jurassic Park filmindeki dinozor sesleri, kaplumbağaların seks sırasında kaydedilmesiyle elde edilmiştir.

13. Dinozorların neslinin tükendiği 65 milyon yıl öncesine kadar memeliler büyüme, çoğalma ve yayılma imkânı bulamamıştır.

14. Yapılan bir ankette, ABD vatandaşlarının %40'ının insanlar ve dinozorların aynı dönemde yaşadığını zannettiği ortaya çıkmıştır.

15. Dünyanın bilinen en eski tuvaleti 240 milyon yıl öncesine dayanmaktadır ve bu tuvalet dinozorlar tarafından kullanılmıştır.

16. Filme verilen "Jurassic Park" ismine rağmen, filmde yer alan dinozor türlerinin çoğu Jura Devri'nde değil, Kretase Dönemi'nde yaşamıştır.

17. Avrupa'da 17. yüzyıla kadar rastlanan dinozor fosillerinin, İncil'de bahsi geçen devasa yaratıklar olduğuna inanılıyordu.

18. Dinozorların büyük kayalar yuttuğu ve midelerine yerleşen bu kayaların besinlerin sindirimini kolaylaştırdığı biliniyor.

19. Dinozor tüylerine yalnızca fosillerde değil, kehribar içerisine hapsedilmiş şekilde de rastlanmıştır.

20. Çin'in büyük bir bölümünde yerli halk, dinozor kemiklerini tıbbi amaçlarla kullanmaktadır. Bunun sebebi, bu kemiklerin ejderhalara ait olduğuna inanmalarıdır.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

11 bazı büyük dinozorların ayak izleri bırakıldıktan sonra yağmur yağarsa içinde boğulan küçük dinozor timsah gibi yaratıkların fosili bulundu.

Gizli Kullanıcı

13 aslında memelilerde büyüktü.(Erken dönem memelileri)Onlarda bir küresel faleketten öldü.Bazıları kaldı ama onlarda evrimleşen dinozorlar sayesinde tükendi.zaten yaşasaydılar(memeliler)bile dinozorları alt edecekleri kadar büyük değildi.

Gizli Kullanıcı

6 comsognatus

inci-ates

abd lilerin de bir kısmı de gerizekalıymış hiç mi araştırmaz insan ya bunlara eyaletlerinin sınırını bilmez derlerdi doğruymuş hamburger kafalı ırkçı şovenist şişkolar

nebusimdi

Dinozorlar atmosferdeki yoğun oksijen oranının azalması yüzünden yok olmuşlar denilir. Buna da göktaşı sebep olmuş olabilir. Ama 150 milyon yıl boyunca dünyanın tek hakimi olmaları gerçekten ilgi çekici.

Görüş Bildir